Już sama nominacja do finałowej siódemki konkursu Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze dla materiału autorstwa Marcina Jakóbczyka (do realizacji którego Pan Podróżnik dołożył kilka swoich cegiełek) była niczym nominacja do Oscara. Mowa o najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie dziennikarskim w Polsce, organizowanym od 1997 roku przez magazyn „Press”. A cykl reportaży „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik” dotykał ważnego, społecznego problemu, zahaczającego także o turystykę. Dokąd zaprowadziło dziennikarskie śledztwo?


Historia o tyle pouczająca, co bulwersująca. Pokazująca, że bezczelność i tupet, w połączeniu z wypraniem z jakichkolwiek uczuć może doprowadzić do sporych zysków. Jej bohaterem jest Bartosz S.: niespełniony polityk / biznesmen / podróżnik, który z oszustw, tworzenia fałszywych fundacji i wykorzystywania dobrego serca darczyńców, wrzucających pieniądze do puszek w setkach sklepów (na „nieuleczalnie chore dzieci”, które… nie istnieją!) żyje i zarabia kolosalne pieniądze, wydając je m.in. w branży travel.

Tropem oszusta poszedł Marcin Jakóbczak z TVN UWAGA i Superwizjer TVN. Pan Podróżnik, współpracując z Marcinem, koordynował „wątki turystyczne”, które pokazywały modus operandi Bartosza S., sposób na wydawanie nielegalnie zdobywanych pieniędzy – i doprowadziły do bezpośredniej konfrontacji.

Chwalił się rejsem na Antarktydę, oraz wizytami w Brazylii, gdzie doleciał pierwszą klasą [..] Po wpisach na forach internetowych i zachowaniu widać, że jego podejście do innych ludzi jest nacechowane pogardą i poczuciem wyższości.

Paweł Kunz, „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik”

Efektem dziennikarskiego śledztwa był cykl reportaży: Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik, które emitowane były w okresie marzec-listopad 2023 r. na antenie m.in. TVN, TVN24 oraz TVN24 GO.

Realizacja cyklu reportaży dla TVN Uwaga i Superwizjer (c) panpodroznik.com

AKCJA-REAKCJA-NAGRODY

Cykl reportaży, pokazujących szczegóły odrażającego biznesu, podważającego zaufanie ludzi do zbiórek publicznych, odbił się szerokim echem w Polsce. Do autorów zgłaszały się kolejne osoby, które uzupełniały wiedzę odnośnie działań Bartosza S., umożliwiając systematyczne ograniczanie możliwości dalszego kontynuowania nielegalnego procederu przez bohatera cyklu reportaży. Ubocznym efektem pracy dziennikarskiej była również intensyfikacja czynności, które prowadziły upoważnione organy, w tym Policja i Prokuratura.

Reportaże zostały także docenione w konkursach branżowych. Kapituła Nagrody im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze nominowała przygotowany materiał do ścisłego finału, w którym udział biorą 4 publikacje. Z kolei Kapituła 27. edycji konkursu Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze (najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w Polsce) nominowała cykl reportaży o Bartoszu S. do ścisłego finału, w którym znalazło się 7 publikacji.

Gala finałowa, w której wziął udział Marcin Jakóbczyk i Pan Podróżnik odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Gala Finałowa 27. edycji Grand Press (c) panpodroznik.com

PEŁNA LISTA LAUREATÓW 27. EDYCJI KONKURSU GRAND PRESS:

DZIENNIKARZ ROKU 2023: Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza)
NEWS: Justyna Suchecka, Piotr Szostak (TVN24.pl) – za cykl materiałów „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Piotr Świerczek, Robert Zieliński – „Czarno na białym” (TVN24) – za „Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza
PUBLICYSTYKA: Michał Okoński (Tygodnik Powszechny) – za tekst „Dłoń w ogniu
REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY: Dariusz Faron (Wirtualna Polska) – za reportaż „»Robiliśmy wszystko, żeby ratować dziecko«. Ciało zabrali w środku nocy. A oni zostali
REPORTAŻ AUDIO: Dorota Salus, Agnieszka Szwajgier (Radio 357) – za cykl „Kryptoscam
REPORTAŻ TV/WIDEO: Michał Przedlacki – „Superwizjer” (TVN) – za cykl reportaży z Ukrainy
WYWIAD: Jacek Harłukowicz, Janusz Schwertner (Onet) – „Katarzyna Kotula: Prezes PZT to seksualny predator. Krzywdził mnie, gdy byłam dzieckiem
DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE I NOWE FORMY DZIENNIKARSTWA: Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik – „Czarno na białym” (TVN24) – za cykl „Zakładnicy umowy
GRAND PRESS ECONOMY: Rafał Hirsch (Voice House / Business Insider / Tok FM)
GRAND PRESS DIGITAL AND TECHNOLOGY: Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński (Tygodnik Powszechny)
KSIĄŻKA REPORTERSKA ROKU: „Wędrówka tusz” – Bartek Sabela (Wydawnictwo Czarne)
NAGRODA IM. BOHDANA TOMASZEWSKIEGO: Rafał Stec (Gazeta Wyborcza)

Gala Finałowa 27. edycji Grand Press (c) panpodroznik.com

Reportaż „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik” (część 1) → TUTAJ

Reportaż „Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik” (część 2) → TUTAJ

Fotorelacja z finałowej Gali Grand Press 2023 → TUTAJ

Fotorelacja zza kulis Gali → TUTAJ

Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version