W jaki sposób zabrać się za pozyskiwanie funduszy, których celem jest m.in. rozwój infrastruktury okołoturystycznej skierowanej do turystów OzN? Czym jest program Dostępność Plus? Czy obiekty i przedsiębiorcy z terenów górskich, obiekty typu schroniska turystyczne również mogą szukać swoich możliwości? Pan Podróżnik wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zrealizował podcast, który zawiera odpowiedzi na te – i wiele innych – pytań.


Nowoczesne środki przekazu, w tym podcasty, stanowią naturalny sposób na dotarcie z danym przekazem do nowych grup odbiorców. Według badania „Słuchacz podcastów w Polsce” (Grupa Eurozet; realizacja: Publicis Groupe, listopad 2022 r.; respondenci: internauci w wieku powyżej 15 lat, N=8305; CAWI) zasięg miesięczny podcastów w 2022 r. to ponad 31 proc. – oznacza to, że prawie co trzeci internauta w Polsce słucha podcastów. Z kolei 21,2 proc. polskich użytkowników sieci ma aktywny kontakt z podcastami przynajmniej raz w tygodniu.

Paweł Kunz (Pan Podróżnik), we współpracy z Spiroo Solutions, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki (Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej) zrealizował podcast pt. „Jak pozyskać środki na rozwój turystyki społecznej?”, którego gościem był Przemysław Herman, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiedzialny m.in. za program „Dostępność Plus”.

Przemysław Herman, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (c) panpodroznik.com

Realizacja podcastu „Jak pozyskać środki na rozwój turystyki społecznej?” przez Pana Podróżnika odbyła się w pełnym zakresie wszystkich niezbędnych elementów: od koncepcji poprzez scenariusz, dobór gości, nagranie, prowadzenie oraz postprodukcję. W jej wyniku powstał emisyjny materiał, dostarczony do mandanta.

  • koncepcja podcastu: format, założenia, klimat;
  • scenariusz: warstwa merytoryczna, research, skrypt, pytania;
  • dobór gości: uwzględnienie planowanej tematyki, zaproszenie, kontakt w trakcie realizacji;
  • nagranie: organizacja miejsca, technikalia, przygotowanie studia, proces nagrania, surówka audio;
  • prowadzenie: skrypt, leading vocal;
  • postprodukcja: oprawa, edycja, montaż, dżingle, intro, outro.
Podcast: pozyskiwanie funduszy europejskich w turystyce, projekt „Beskid Wyspowy – Beskid Dostępny” (c) panpodroznik.com

Pełna lista pytań, obszarów i zagadnień, które zostały poruszone w podcaście:

  • Jak wygląda turystyka społeczna (w liczbach) w Polsce? Ile mamy osób z OzN? Czy chcą podróżować? Czy seniorzy mają siłę nabywczą umożliwiającą im podróże, także w rejony górskie?
  • Czy samorządy i podmioty prywatne działające w sektorze turystycznym mogą liczyć na działania / współpracę ze strony agend rządowych lub Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, mając szansę na rozwój infrastruktury okołoturystycznej?
  • Czy oprócz funduszy europejskich warto szukać możliwości partycypowania w publicznych środkach krajowych, m.in. jednostek samorządu terytorialnego, PFRON, z budżetu państwa?
  • Czym jest program Dostępność Plus? O jakich kwotach wartości inwestycji w ramach programu Dostępność Plus mówimy, patrząc na to w ujęciu 2018-2025?
  • Czy możliwe jest pozyskiwanie funduszy, udział w grantach na dostępność, rozwijanie umiejętności pracy z turystami (OzN) podczas m.in. szkoleń o dostępności?
  • Jak się zabrać za pozyskiwanie funduszy? Czy są jakieś złote reguły, mogące skutkować zwiększonymi szansami na otrzymanie grantu?
  • Czy istnieją konkretne wymogi dotyczące wkładu własnego lub inne specyficzne warunki, mogące być elementem stopującym?
  • W jakich obszarach można realizować projekty? Czy obiekty i przedsiębiorcy z terenów górskich, obiekty typu schroniska turystyczne również mogą szukać swoich możliwości?
  • Jak wygląda kodeks dobrych praktyk, związany z poszukiwaniem dodatkowych źródeł finansowania? Czego się wystrzegać?

Podcast pt. „Jak pozyskać środki na rozwój turystyki społecznej?” dofinansowano ze środków funduszu rozwoju kultury fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Pełną wersję podcastu można odsłuchać poniżej ↓↓↓

https://panpodroznik.com/wp-content/uploads/Podcast01_PrzemyslawHerman_PawelKunz.mp3

Comments are closed.

Exit mobile version