Nadchodząca wielkimi krokami majówka skłania do myślenia o sensownym planowaniu wyjazdów. Warto świadomie podejść do wyboru celu naszej podróży, unikając miejsc, w których nadmierna liczba turystów doprowadziła do skrajności określanej mianem „overtourism (overturyzm)”. Pan Podróżnik przyjął zaproszenie do radia RMF24 – w niedzielnej, popołudniowej audycji, prowadzonej przez Marcina Jędrycha, poruszył temat ciemnej strony turystyki, pokazując jednocześnie rozsądne rozwiązania. Jakie miejsca omijać?
Czym jest overtourism (overturyzm)? Najkrócej ujmując: to zjawisko nagłego wzmożenia ruchu turystycznego na danym obszarze. Systematycznie rosnący napływ turystów, będący swoistą rewolucją a nie ewolucją, powoduje „przegrzanie” wielu elementów składających się na zrównoważone podejście do branży travel: miasta, obszary, regiony mają swoją pojemność i chłonność turystyczną, która zostaje przekroczona. W efekcie dochodzi do szeregu niepożądanych zjawisk.
Overtourism prowadzi do degradacji walorów historycznych, krajobrazowych i przyrodniczych, zmniejszenia komfortu życia mieszkańców (przy jednoczesnym wzroście kosztów utrzymania), a także radykalnych zmian w lokalnej gospodarce, skutkujących rozbudową bazy turystycznej, dokonywaną kosztem zaniku drobnych – często rzemieślniczych – usług świadczonych na rzecz „prawowitych” mieszkańców.
www.biznes.interia.pl
I właśnie tematyka overturyzmu zdominowała rozmowę Pana Podróżnika z redaktorem Marcinem Jędrychem na antenie radia RMF24. Poruszony został m.in. temat Barcelony (od blisko dekady mieszkańcy stolicy Katalonii głośno wyrażają sprzeciw w związku z nadmierną liczbą turystów), nie zabrakło dyskusji na temat protestów głodowych na rajskim archipelagu – kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców popularnych Wysp Kanaryjskich (m.in. na Teneryfie i Gran Canarii) demonstrowało przeciwko masowej turystyce.
To są ciemne strony mieszkania w miejscu, które jest popularne wśród turystów. To nie tylko gentryfikacja centrów miast, to nie tylko męcząca codzienność w rytm stukotu walizek na kółkach, ale też kwestie związane z powszechną drożyzną uderzającą nie tylko w turystów oraz zamiana mieszkań w lokale noclegowe oferujące krótkoterminowy najem
Paweł Kunz (Pan Podróżnik), RMF24
Na antenie radia RMF24 wybrzmiał również temat nowych zasad wjazdu do historycznego centrum Wenecji oraz rezerwacji wizyt w tym włoskim mieście. W audycji przywołane zostały także pozytywne przykłady na rozpraszanie ruchu turystycznego, nie tylko w zagranicznych kurortach, lecz również w rodzimym Poznaniu.
Dziękuję za zaproszenie i świetnie poprowadzoną audycję!
Całą rozmowę z Panem Podróżnikiem w Radiu RMF24 można odsłuchać na stronie internetowej rozgłośni, w sekcji podcastów → https://www.rmfon.pl/podcasty (link bezpośredni do audycji → TUTAJ).
Zapraszam!
Komentowanie jest wyłączone.