Zrównoważona turystyka? To nie fanaberia, lecz imperatyw – również dla branży MICE! Pan Podróżnik przyjął zaproszenie SITE Poland do uczestnictwa w Responsible Incentive Travel Day, występując w panelu dyskusyjnym z Michałem Cessanisem, reprezentującym National Geographic Traveler. Międzynarodowa konferencja, która odbyła się w warszawskim hotelu Hilton, zgromadziła w jednym czasie i miejscu prezesów agencji incentive, MICE, reprezentantów DMC i międzynarodowych organizacji, przedstawicieli kierunków i regionów turystycznych, convention bureaus, ekspertów i dziennikarzy. Przyszłość ma kolor zielony?
4 panele dyskusyjne, 20 panelistów, kilkanaście prezentacji, goście reprezentujący m.in. Mauritius, Słowenię, Namibię, Litwę. Słowa-klucze? Odpowiedzialne podróżowanie i odpowiedzialne organizowanie wyjazdów. Wnioski? Czas na zmiany. Tak właśnie można byłoby podsumować Responsible Incentive Travel Day, który 25. kwietnia gościł w Hilton Warsaw City. To inauguracyjna edycja eventu, który może na dłużej wpisać się w kalendarz spotkań na branżowej i turystycznej mapie Polski.
Organizacji międzynarodowej konferencji podjęło się SITE Poland, lokalny oddział założonego ponad 50 lat temu SITE Global (zrzeszającego ok. 2500 członków z 90 krajów; to jedyne ogólnoświatowe stowarzyszenie dedykowane profesjonalistom zajmującym się turystyką incentive). W jego szeregach można spotkać pracowników agencji incentive travel, agencji DMC, przedstawicieli Convention Bureaus i Representative Offices, agencji eventowych, linii lotniczych i żeglugowych, hoteli, korporacji, a także wykładowców i dostawców usług dla tego dynamicznie rosnącego sektora wyjazdów biznesowych.
Pan Podróżnik, razem z Michałem Cessanisem (National Geographic Traveler) debatował podczas SITE Poland Responsible Incentive Travel Day m.in. o tym, kim jest odpowiedzialny turysta i co oznacza świadome podróżowanie, także w zakresie wdrażania zmian w działaniach podejmowanych w sektorze MICE.
Wspólnie z Michałem oraz moderującą panel Emilią Kubik zastanawialiśmy się nad odpowiedziami na pytania dotyczące granic komfortu turystów w podróży, o to z czego jesteśmy w stanie zrezygnować by podróżować w bardziej zrównoważony sposób, poruszyliśmy również kwestie tworzenia rankingów turystycznych i ich wpływu na strumienie uczestników rynku travel… a także odnosiliśmy się do wyników ankiety „Indywidualny turysta”.
Z dużą dozą rezerwy podchodzę do wszelkiego rodzaju rankingów turystycznych. Powodem jest chociażby niewymierność: jakich sensownych i mierzalnych parametrów użyć do porównania Krakowa, Reykjaviku, Sao Paulo i Bostonu? Czemu ma służyć takie klasyfikowanie miejsc, oprócz wygenerowania zjawiska overtourismu, które często idzie w parze z wysokim miejscem w tego typu zabawach porównawczych? Chociaż przyznam szczerze, że na jeden ranking zerknąłbym z zainteresowaniem – pokazujący poziom włożonego wysiłku w ekologiczne i odpowiedzialne podejście do turystyki w danym mieście lub obszarze.
Pan Podróżnik (Paweł Kunz), panel dyskusyjny podczas Responsible Incentive Travel Day
Bazą do wszystkich rozważań były zasady określone w zbiorze 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a w szczególności cel nr 17, czyli Partnerstwa Na Rzecz Celów. Tym samym agenda konferencji obejmowała szeroki zakres obszarów – mający wspólny mianownik: odpowiedzialne podróżowanie – w których poruszali się prelegenci, zaproszeni goście oraz uczestnicy.
Zespół projektowy eventu (Grażyna Grot-Duziak, Beata Koziarska, Emilia Kubik, Grażyna Łukaszyk, Anastazja Szerkus) postanowił podejść holistycznie do kwestii doboru panelistów podczas Responsible Incentive Travel Day, co skutkowało m.in. fantastycznym wystąpieniem dr inż. Mikołaja Troczyńskiego, specjalisty ds. OZE w Zespole Zrównoważonego Rozwoju Fundacji WWF Polska.
Jako organizatorzy i dostawcy usług związanych z turystyką prowadzimy działalność gospodarczą w tym sektorze, osiągając korzyści. Mamy świadomość, że turystyka ma znaczący wpływ na rozwój regionów i miast, nierzadko stanowi nawet główne źródło przychodów kraju i jego mieszkańców.
Wiemy też, że przemysł turystyczny i turyści generują negatywne skutki dla środowiska, dlatego otwieramy dialog branżowy, aby zdefiniować główne wyzwania jakie przed nami stoją w tym obszarze.
Zarząd SITE Poland
Podczas Responsible Travel Incentive Day nie zabrakło prezentacji Hilton Worldwide („Travel with Purpose”), omówienia wyników ankiet dot. Odpowiedzialnej Agencji Incentive, a także prezentacji zrównoważonych kierunków turystycznych, m.in. Litwy, Słowenii i Mauritiusu – ta część konferencji odbywała się w języku angielskim.
Z punktu widzenia polskiego odbiorcy, szalenie istotna była dyskusja w której udział wzięli przedstawiciele Regionalnych Organizacji Turystycznych (reprezentujący m.in. Gdańsk, Wrocław, Kraków, Katowice, Warszawę, Łódź) – wskazujący na przykłady dobrych praktyk, które udało się wdrożyć na danym obszarze. Dużym zainteresowaniem cieszył się również panel dotykający tematyki dobrych praktyk wspierających budowanie ofert turystycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele destynacji, DMC, CVB oraz agencje.
Wisienką na torcie była żywa dyskusja dotycząca m.in. offsetu lotniczego, certyfikacji agencji w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz współpracy na rzecz ochrony środowiska.
Grażyna Grot-Duziak, MICE Expert
Hasła, które wybrzmiewały podczas wszystkich sesji to:🌱 odpowiedzialność, 🌱 współpraca, 🌱 zaangażowanie, 🌱 dbałość, 🌱 wrażliwość, 🌱 uważność, 🌱 motywacja, 🌱 inspiracja🌱 kreacja🌱 wpływ🌱 działanie🌱 RAZEM🌱
Komentowanie jest wyłączone.