To była największa sportowo-turystyczna impreza roku. Trzydniowy kongres, w trakcie którego swoją osobistą obecność zaakcentowało ponad 1500 uczestników, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ministrowie, prezesi międzynarodowych związków sportowych i organizacji turystycznych. Warstwa merytoryczna to kilkadziesiąt specjalistycznych paneli na sześciu scenach w zakopiańskim hotelu Nosalowy Dwór. Pięć z nich dotyczyło turystyki – Paweł Kunz (Pan Podróżnik) miał przyjemność prowadzić jeden z nich.


I Europejski Kongres Sportu i Turystyki transmitowany był na antenie Polsat / Polsat Sport / Polsat Sport News. Krajowi i europejscy decydenci spotkali się w jednym miejscu, aby rozmawiać o wyzwaniach, jakie stają przed światem sportu i turystyki w trzeciej dekadzie XXI wieku. Wiele niezwykle ważnych i trudnych zagadnień wymagało (i wymaga) szerokiej i systemowej debaty z udziałem tych, którzy są stale zainteresowani rozwojem sportu i turystyki, a także mają realny wpływ na funkcjonowanie tych dziedzin.

Gala podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki (c) kongres-sbn.pl

Podczas trwania Kongresu dyskusje dotyczyły m.in. perspektyw rozwoju turystyki po pandemii, roli sportu w czasie wojny, sponsoringu coraz nowych technologii. Paweł Kunz (Pan Podróżnik) poprowadził jako moderator panel dotyczący turystyki przyjazdowej i jej wpływu na rozwój gospodarczy kraju. Zaproszenie do uczestnictwa w nim przyjęli:

  • Dominik Borek – Dyrektor Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki;
  • Michał Fijoł – członek zarządu ds. handlowych PLL LOT;
  • Paula Fanderowska – Prezes Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce / Wiceprezes Zarządu Kraków 5020;
  • Piotr Laskowski – Prezes Oddziału Małopolskiego Polskiej Izby Turystyki / Wiceprezes Oddziału Turystyki Przyjazdowej PIT;
  • dr hab. Adrian Lubowiecki-Vikuk – Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej.
Wszyscy paneliści gotowi do debaty (c) panpodroznik.com

Turystyka przyjazdowa stanowi jeden z podstawowych elementów rozwoju współczesnej gospodarki oraz jest trwałym elementem życia społecznego. Tym samym spełnia istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb jednostek i grup społecznych. Jak można w sposób świadomy kreować trendy w turystyce przyjazdowej? Czy turystyka medyczna staje się istotnym elementem „przyjazdówki”? Jakie korzyści może nieść skuteczna polityka w tym zakresie w skali makrogospodarczej? To tylko część z zagadnień, które zostały poruszone na panelu prowadzonym przez Pawła Kunza (Pana Podróżnika).

Podczas moderowania panelu turystycznego na EKSiT (c) Przemysław Marczewski

Ważnym obszarem zagadnień były akcenty związane z transportem, dotyczące m.in. tego, w jaki sposób nasz narodowy przewoźnik lotniczy podnosi się po COVIDzie, jak rozkłada się aktualny ruch w kwestii turystyki przyjazdowej oraz odpowiedź na pytanie, które kraje i ich obywatele najszybciej wrócili do podróży do Polski.

W trakcie panelu zaproszeni goście pochylili się również nad turystyką biznesową, kongresami, branżą MICE. A to specyficzny rodzaj klientów: mawia się, że branża konferencyjno-kongresowa pierwsza dostaje po głowie w momencie wystąpienia kłopotów, recesji, wojny – i jako jedna z ostatnich się podnosi. Kondycja tej gałęzi turystyki przyjazdowej jest dobrym miernikiem aktualnej sytuacji na rynku.

Dyskusja o turystyce przyjazdowej podczas EKSiT (c) Jan Mazurczak

A dla zainteresowanych tym, jak było na miejscu – krótki materiał filmowy:

Podsumowanie Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2022

Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version