Przypadający w czerwcu Dzień Dziecka to jedna z najbardziej wyczekiwanych dat w kalendarzu najmłodszych eksploratorów i odkrywców. Czy wszędzie to święto obchodzone jest w taki sam sposób? I jakie są codzienne zwyczaje rówieśników naszych przedszkolaków? To doskonały czas na zapoznanie się z miejscami, w których bawią się, uczą się i żyją inne dzieci – wszak świat jest różnorodny i piękny. Pan Podróżnik zawitał do małopolskich przedszkoli z nową porcją opowieści.


Kolejka chętnych do gry na bębenku (c) panpodroznik.com

Żyjemy w epoce, w której rodzinny wyjazd z Polski na drugi koniec Europy – lub na inny kontynent – to kwestia nierzadko spontanicznej decyzji oraz kilku godzin lotu samolotem. Świat stał się globalną wioską, a nasze dzieci są w pozycji uważnych obserwatorów zmian, które w nim zachodzą. Wielokulturowość, która dociera do dzieci w rozmaitych formach pozwala na zadanie pytania: czy można pokazać najmłodszemu pokoleniu różnorodność w mądry sposób?

Pan Podróżnik ma na to receptę. Spotkania-lekcje podróżnicze, osnute tematyką wokół Dzieci Świata i adresowane do przedszkolaków w wieku 3-6 lat, pozwalają na łagodne i ciekawe wejście w temat różnorodności. Oswajają „inność” – która niekiedy budzi obawy – ucząc jednocześnie tolerancji, wyostrzając zmysły najmłodszych. Opowieści o warunkach życia, edukacji, formach zabawy rówieśników naszych dzieci, zamieszkujących inne kontynenty, w naturalny sposób prowadzą do rozbudzenia ciekawości.

Spektrum scenariuszy zajęć (które można zrealizować nie tylko w okresie poprzedzającym Dzień Dziecka, lecz również w dowolnym innym terminie) jest szerokie, dostosowane do wieku i poziomu danej grupy przedszkolnej – umożliwiając osiągnięcie założonych celów edukacyjnych.

Wszystkie ręce na pokład! (c) panpodroznik.com

Pan Podróżnik opiera się na wielu obszarach, które wykorzystuje podczas spotkań w przedszkolach. To nie tylko zajęcia ruchowe, prezentacje zdjęć, opowieści, zabawy w rymy, pogadanki podróżnicze, prace sensoryczne z dotykiem różnicującym i obronnym (na konkretnych przedmiotach, przywiezionych z wielu krajów), gra na instrumentach, kształtowanie chwytu, ćwiczenia gimnastyczne – ale również wykonywanie prac manualnych i zabawy dźwiękonaśladowcze (onomatopeje).

Ważnym aspektem jest pełna swoboda w przygotowaniu scenariusza i przeprowadzenie zajęć wpasowujących się w ewentualne założenia planu pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizowanego w danej grupie. Zajęcia mogą odbywać się również w części lub w całości w języku angielskim, wspomagając system total / language immersion lub wspierając metodykę pracy przedszkoli dwujęzycznych.

Dla najstarszych grup przedszkolnych zajęcia z Panem Podróżnikiem są swoistą lunetą ze spojrzeniem na tolerancję, inność, ciekawe miejsca i poszukiwanie cech, które nas łączą, a nie dzielą. To prosta droga do zwiększenia świadomości najmłodszych odkrywców, przygotowująca ich do zmian związanych z przejściem do kolejnego etapu edukacji, jakim jest szkoła podstawowa.

Przed nauką różnorodności (c) panpodroznik.com

Obszar podobieństw i różnorodności wśród dzieci świata jest istotny w naszym planie dydaktycznym. W placówce mamy podopiecznych z Ukrainy, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Pakistanu, Egiptu, niektórzy z nich nie posługują się językiem polskim. Zajęcia Pana Podróżnika, łączące wiedzę, doświadczenie wyjazdowe i specyficzne pamiątki przywiezione z wyjazdów pozwoliły naszym przedszkolakom na pouczającą podróż dookoła świata bez opuszczania budynku przedszkola.

Maria Wiśniewska, dyrektor przedszkola w Małopolsce
Odkrywanie niespodzianek na… nosie (c) panpodroznik.com

Jesteś nauczycielem w przedszkolu lub szkole podstawowej i chcesz zaprosić Pana Podróżnika na zajęcia do swojej grupy lub klasy? Nic trudnego, wystarczy odrobina chęci! Zajrzyj → tutaj.

Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version