Mnogość tematów, kilkanaście audycji, różnorodność stacji radiowych. W trakcie mijających, letnich tygodni, Pan Podróżnik miał okazję często gościć na falach eteru. Przed sitkiem mikrofonu dzielił się nie tylko eksperckim komentarzem związanym z sytuacją branży turystycznej i transportowej oraz jej meandrami: nie brakowało również szerszego spojrzenia na turystykę, przewidywań, podsumowań trendów. Ważnym elementem były również wejścia antenowe, które można określić mianem poznawczo-inspiracyjnych: bazujące na wspomnieniach z odbytych wyjazdów.


RADIO CZWÓRKA: WAKACYJNE POMYSŁY

Na początku kalendarzowego lata Pan Podróżnik przyjął zaproszenie do rozmowy live w studiu Radio Czwórka, w porannej audycji „Pierwsze słyszę”. Indagowany przez prowadzącego program, Kamila Jasieńskiego, przez 20 minut poruszał temat sytuacji na rynku turystycznym, wskazywał ciekawe kierunki wyjazdowe (Albania, Norwegia, Rumunia), pochylił się nad zjawiskiem nadmiernej koncentracji ruchu turystycznego na małym obszarze – i zachęcał do poszukiwania swoich własnych ścieżek podczas wakacyjnych wojaży.

Nie zabrakło również porad dotyczących polowania na tanie bilety lotnicze, garści statystyk z trwającego właśnie sezonu letniego oraz przewidywań odnośnie preferencji turystycznych naszych rodaków: zarówno klientów indywidualnych, jak i tych, którzy korzystają z usług biur podróży.

Pan Podróżnik w Radio Czwórka (c) panpodroznik.com

RADIO POZNAŃ: LOTY Z WIELKOPOLSKI, RYNEK TURYSTYCZNY, PORADY

Początek wakacji to również czas debiutu Pana Podróżnika na antenie Radia Poznań. W 30-minutowej audycji „W środku dnia”, prowadzonej przez Wojciecha Chmielewskiego (z udziałem słuchaczy, którzy dzwonili do studia) wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, co z tymi wakacjami? Bałtyk czy może Adriatyk? Gdzie w tym roku spędzimy letnie miesiące? Wyjazdy na all inclusive czy z własnym ekwipunkiem i kuchnią polową? Jak wypocząć i nie wydać majątku?

Pomimo lekkiej niedyspozycji wokalnej (zapalenie krtani) udało się również podpowiedzieć kilka ciekawych możliwości wyjazdowych, bazując na tanich lotach z wielkopolskiego lotniska (Dubrownik, Zadar, Chania, Saloniki, Kopenhaga)– oraz pokazać na przykładach, że wakacje w Bułgarii lub w Turcji mogą być tańsze od polskich wczasów w Kołobrzegu czy w Łebie.

W audycji wzięła udział również prof. Agnieszka Niezgoda z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Błażej Patryn, rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Pan Podróżnik w Radiu Poznań (c) panpodroznik.com

RMF MAXX: JAK SZUKAĆ TANICH BILETÓW LOTNICZYCH, GDZIE LATAMY?

Nie tylko w wakacje i nie tylko blisko Polski: nasi rodacy uwielbiają poszukiwania tanich biletów lotniczych, które umożliwią im zrealizowanie swoich turystycznych marzeń. Mowa oczywiście o podróżach, także tych egzotycznych. W ramach letnich wypowiedzi eksperckich dla Radia RMF Maxx Pan Podróżnik zdradził słuchaczom radia (i reporterowi, którym był Przemysław Błaszczyk) kilka sprytnych pomysłów i patentów na znalezienie takich biletów.

Siatka połączeń niskokosztowych przewoźników, którzy operują z polskich lotnisk – m.in. Wizz Air, Ryanair, easyJet – pozwala na spore możliwości, także w zakresie lotów poza kontynent europejski. Dokładając do tego wspomniane porady (m.in. zakupy u multi-agentów lotniczych, wykorzystywanie innych wersji językowych serwisów agregujących oferty biletów lotniczych, specyficzne „składanie” podróży w formie wieloodcinkowych segmentów) można upolować bilet na wymarzony wyjazd za niewielkie kwoty. Pan Podróżnik stara się publikować ciekawe okazje w ramach serwisu, w którym czytacie ten artykuł 🙂

W audycji został również poruszony wątek letnich wyborów naszych rodaków, przewidywań dotyczących potencjalnych hitów sprzedażowych w biurach podróży oraz aktualnej sytuacji w branży.

Pan Podróżnik w Radiu RMF Maxx (c) panpodroznik.com

TOK FM: CO Z TĄ TURYSTYKĄ? EUROPA KONTRA PODRÓŻNI?

W wakacyjnych wejściach antenowych Pana Podróżnika nie mogło zabraknąć tematu, który od kilku miesięcy jest odmieniany przez wszystkie przypadki: zjawiska overturyzmu. Pan Podróżnik przyjął zaproszenie do audycji „Raport Gospodarczy” w radiu TOK FM, rozmawiając z redaktorem Wojciechem Kowalikiem na temat plusów i minusów (również z gospodarczego punktu widzenia) zmieniającego się świata turystycznego.

Podczas audycji poruszony był temat m.in. pomysłu władz Amsterdamu na przesunięcia potoków turystycznych w mniej uczęszczane dzielnice miasta, nietypowej kampanii promocyjnej norweskiej stolicy oraz wyników eksperymentu z obowiązkowymi opłatami (5 EUR) dla turystów, którzy chcą zwiedzić Wenecję, nie zostając tam na dłuższy pobyt.

Pan Podróżnik w Radiu TOK FM (c) panpodroznik.com

RADIO 357: COOLCATIONS I WAKACYJNA MODA WYJAZDOWA

Terminem, który w ostatnich miesiącach zrobił furorę nie mniejszą niż overturyzm jest coolcations: czyli tendencja do wybierania miejsc wakacyjnego wypoczynku, gdzie unikniemy paraliżujących upałów. Czy naprawdę preferujemy wypoczynek w Skandynawii zamiast na południu Europy? Pan Podróżnik zawitał do porannej audycji „Caffe Matte” w Radiu 357, aby podczas 10-minutowego wejścia live spróbować wytłumaczyć słuchaczom fenomen tego zjawiska. Wraz z prowadzącym audycję Mateuszem Kuźniewskim próbowaliśmy odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy tego typu nowe zjawiska to tylko moda, czy coś więcej – na przykład konsekwencja postępujących zmian klimatycznych.

Coolcations nie jest trendem, który ma szansę być masowym: wakacje, zwłaszcza dla turystów z Polski, są równoznaczne z poszukiwaniem plaż w Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Turcji czy na południu Włoch – tak, aby móc złapać nieco słońca, którego potrafi brakować nad polskim morzem w letnich miesiącach. Z drugiej strony: zwiedzanie Malagi czy Aten w lipcowym lub sierpniowym skwarze, gdy temperatura potrafi przekroczyć 40 stopni w cieniu, zdecydowanie nie należy do przyjemności. Jak to zwykle z trendami bywa, warto znaleźć złoty środek…

Pan Podróżnik w audycji „Caffe Matte” w Radiu 357 (c) panpodroznik.com

RADIO 357: POLSKI PARAWANING

Co z tymi parawanami nad Bałtykiem? Pan Podróżnik, w wakacyjnym humorze zawitał do radiowego studia i poczuł się niczym advocatus diaboli… broniąc idei parawanów (tych „właściwych”) podczas godzinnej audycji „Co państwo lato” w Radiu 357. Razem z prowadzącym, Michałem Żakowskim, przy udziale słuchaczy dzwoniących do studia, próbowaliśmy zrozumieć ideę parawanów nad naszym pięknym morzem.

Wbrew pozorom, temat nie jest oczywisty. Pisząc wprost: parawan parawanowi nierówny. Czym innym jest mała osłona od wiatru i piasku, czym innym z kolei jest budowa czegoś, co przypomina „wakacyjną plażopatodeweloperkę”: swoistych mikro kawalerek na piasku, grodząc plażę niczym szlachcic na swoich włościach, wzmacniając narożniki basztami z puszek po wypitym piwie i blokując przejazd dla karetek, ratowników WOPRu i innych służb.

Opinia słuchaczy również była podzielona: od propozycji zakazu wszystkich parawanów do pełnej akceptacji płotków od strony morza.

Pan Podróżnik w audycji „Co państwo lato” w Radiu 357 (c) panpodroznik.com

RADIO PLUS: DO CHIN BEZ WIZ

I to jest wiadomość, którą warto powielać w mediach wszelakich. Chiny znoszą wizy dla obywateli Polski, którzy chcą odwiedzić Państwo Środka w celach turystycznych. Pan Podróżnik zawitał więc z kagankiem wakacyjno-turystycznej oświaty na antenę Radia Plus, aby w porannej audycji prowadzonej przez Agnieszkę Morawską zachęcać słuchaczy do zaplanowania swojej własnej podróży do Chin. Tym bardziej, że decyzja chińskich władz o zniesieniu wiz to znacząca ulga dla turystycznego portfela – procedura otrzymania takiego dokumentu wiązała się z wydaniem kilkuset PLN.

Podczas trwania programu podjęty został temat organizowania wyjazdów do Chin na własną rękę oraz porównanie cen z ofertą w biurach podróży. Nie zabrakło również praktycznych porad na temat tego, gdzie warto latać, aby nie przepłacać.

Pan Podróżnik w Radiu Plus (c) panpodroznik.com

RADIO PLUS: GDZIE NA WAKACJE W POLSCE I ZA GRANICĄ + ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kując żelazo, póki gorące (i korzystając z zaproszenia red. Agnieszki Morawskiej do kolejnej audycji w Radiu Plus) Pan Podróżnik podzielił się w programie „Przeboje z nutą nostalgii”) swoimi pomysłami na spędzenie letniego urlopu w Polsce i nieco dalej. Wśród naszych rodzimych rekomendacji nie zabrakło Wielkiej Pętli Wielkopolski, uroczego Sandomierza, idealnego miasta 15-minutowego, czyli Olsztyna – ale również Mazowsza i jego mniej znanych terenów, w tym szlaku śladami produkcji filmowych.

Preferencje naszych rodaków w zakresie ulubionych zagranicznych kierunków są dość stałe. Raport Polskiej Izby Turystyki wskazuje Turcję, Grecję, Egipt, Bułgarię i Tunezję jako liderów w zakresie przyjmowania polskich turystów. I trudno się dziwić takiemu zestawieniu: każdy z powyższych krajów oferuje nie tylko dostęp do ciepłego morza oraz gwarancję słonecznej pogody w wakacyjnych miesiącach, ale również doskonałą relację jakości do ceny. I to właśnie ten parametr jest kluczowy dla klientów z Polski, planujących wyjazd zagraniczny.

Pan Podróżnik w audycji „Przeboje z nutą nostalgii” w Radiu Plus (c) panpodroznik.com

Archiwalne odcinki, antenowe wejścia live oraz radiowe audycje podróżniczo-turystyczne, w których Pan Podróżnik dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem można odsłuchać m.in. w sekcjach dla patronów (Radio 357) oraz w archiwach internetowych poszczególnych rozgłośni.


Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version