Na pozór to niemożliwe: czy można spędzić noc (23.00–07.00) w większości dużych polskich miast – m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Szczecin, Katowice, Lublin, Rzeszów, Trójmiasto – za cenę dużej butelki Pepsi? Przy pewnej dozie tolerancji na niewygodę – jak najbardziej tak! Co więcej: lokalizacja tych specyficznych „noclegów”, niekiedy tuż przy portach lotniczych, może stanowić doskonałą alternatywę do kilkugodzinnego oczekiwania w lotniskowej poczekalni na poranny lot.
Opisany patent można potraktować jako awaryjny pomysł na nocleg w obcym mieście – nie jest to promocja dotycząca klasycznego miejsca w hotelu, hostelu lub innym obiekcie noclegowym 😉
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: jesteśmy z okolic Rzeszowa, planujemy wylot na all-inclusive do Egiptu. Kupujemy wczasy w jednym z biur podróży, wylot na urlop w Marsa Alam ma nastąpić z portu lotniczego Katowice-Pyrzowice w sobotę o 5.20 nad ranem. Nie posiadamy samochodu, komunikacją publiczną dostajemy się z Rzeszowa w okolice katowickiego lotniska w piątek wieczorem. Z chęcią zdrzemnęlibyśmy się przed porannym wylotem, ale hotel przy lotnisku kosztuje blisko 300 PLN za kilka godzin. Jesteśmy więc zmuszeni do do kilkugodzinnego oczekiwania na niewygodnej ławce w budynku portu lotniczego: towarzyszy nam ostre światło, hałas, ekipa sprzątająca lotnisko oraz obawa, że chwilowa drzemka i nieuwaga może skończyć się utratą bagażu.
Inny scenariusz: spóźniliśmy się na wieczorny pociąg z Wrocławia do Warszawy, a kolejne połączenie jest na drugi dzień o 6.00. Nie chcemy wydawać 250 PLN na hotel, a tani nocleg w wieloosobowej sali w jednym z hosteli nie jest dla nas komfortowym rozwiązaniem. Alternatywą jest całonocne czuwanie w hali dworca PKP, która nie należy do najbezpieczniejszych miejsc w mieście.
A może mamy ochotę na… i tutaj postawmy kropkę: wszak powodów, dla których niekiedy PRZYDAJE SIĘ świadomość, że praktycznie w każdym dużym mieście w Polsce możemy skorzystać z „noclegu” (bezpiecznego, czystego, cichego miejsca), który w najdroższej i najdłuższej wersji będzie kosztował 9,79 PLN – jest tyle, ile potrzeb podróżników 🙂
Jak to zrobić?
Cały patent opiera się na specyficznie skonstruowanym cenniku wynajmu… samochodów (sic!) w największej firmie carsharingowej na polskim rynku, operującej w 28 miastach w naszym kraju. To Traficar, dysponujący flotą blisko 5000 pojazdów. Auta Traficar zaparkowane są w centrach dużych miast, na parkingach w pobliżu lotnisk oraz w innych kluczowych miejscach, m.in. na parkingach sklepów wielkopowierzchniowych.
Traficar do dyspozycji klientów oddaje (w formie samoobsługowego wynajmu, zarządzanego przez aplikację w telefonie) nowoczesne pojazdy: flota firmy obejmuje m.in. Renault Clio, Renault Arkana oraz elektryczne modele Renault Zoe oraz Renault Megane E-Tech – jak również pojemne samochody dostawcze: Renault Master, Renault Expert i Dacia Dokker.
Gdzie tu okazja? Otóż patent kryje się w szczegółach wynajmu 😉
W dużym skrócie: w nocy, czyli między 23.00 a 7.00, wynajem samochodu w Traficar kosztuje zaledwie 0,01 PLN (jeden grosz) za każdą minutę. Do tego dochodzi opłata za przejechany dystans: każdy przejechany kilometr będzie kosztować od 1,39 PLN (mały samochód miejski) do 3,19 PLN (duży samochód dostawczy).
Ale przecież… nie musimy wypożyczonym samochodem nigdzie jechać, nieprawdaż? Co w przypadku, gdy po wypożyczeniu pojazdu po prostu potraktujemy go jako miejsce do spędzenia kilku godzin – lub nawet całej nocy, od 23.00 do 7.00 rano? I nigdzie się nie ruszymy z miejsca zaparkowania samochodu, zamiast tego rozłożymy sobie fotele do pozycji półleżącej, ułatwiającej drzemkę, zamykając się oczywiście w środku?
Całkowity koszt „wypożyczenia samochodu”, zmienionego przez nas w miejsce odpoczynku lub wręcz drzemki/snu wyniesie 4,99 PLN (opłata początkowa) + 0,00 PLN (opłata za dystans) + 0,60 PLN za każdą godzinę postoju (0,01 PLN za minutę). Tym samym, przykładowo:
- trzygodzinne wypożyczenie to koszt 6,79 PLN;
- „całonocne” (23.00-07.00) wypożyczenie to koszt 9,79 PLN.
REZERWACJA I DOSTĘPNOŚĆ
Poniżej: przykład zakończonego nocnego wypożyczenia auta w Traficar, we wrześniu 2024 r. (cel: blisko czterogodzinne oczekiwanie w środku pojazdu na samolot w Trójmieście + drzemka).
Co z dostępnością aut? Wystarczy wejść do aplikacji Traficar, aby przekonać się, że możliwości jest… ogrom. Poniżej screeny z dostępności pojazdów w Trójmieście, w Katowicach i w Poznaniu, aktualne na moment publikacji artykułu (kliknij aby powiększyć):
Jak wygląda procedura, krok po kroku?
- (dla tych, którzy nie mają w swoim telefonie zainstalowanej aplikacji): wchodzimy do Google Play lub App Store, instalujemy na telefonie aplikację Traficar i dołączamy bezpłatnie do serwisu – przechodzimy przez proces rejestracji, potwierdzamy nasze konto i niezbędne dokumenty;
- w zainstalowanej aplikacji Traficar przechodzimy do sekcji Mapa. Widzimy wszystkie dostępne samochody w naszym mieście lub lokalizacji (możemy zmienić zakres pokazywanego obszaru);
- za pomocą filtra wybieramy typ pojazdu, który nas interesuje (osobowy, dostawczy). Uwaga: samochody dostawcze TrafiCargo najczęściej zaparkowane są pod sklepami wielkopowierzchniowymi, takimi jak Castorama, IKEA czy Leroy Merlin;
- klikamy w Zamów samochód / Rezerwuj. Dzięki temu wstępnie rezerwujemy (blokujemy) pojazd na 15 minut. W tym czasie powinniśmy dotrzeć do wybranego pojazdu oraz rozpocząć wynajem poprzez zeskanowanie kodu QR;
- jeżeli dotarliśmy do wybranego samochodu, skanujemy kod QR widoczny na przedniej szybie pojazdu lub na szybie ze strony drzwi kierowcy. Samochód powinien automatycznie się otworzyć;
- wchodzimy do wnętrza pojazdu, szukamy karty lub kluczyka: w schowku lub panelu środkowym samochodu. Wkładamy do środka samochodu (lub do bagażnika) nasz bagaż. Mamy na to 5 bezpłatnych minut;
- rozpoczynamy wynajem, czyli… odpoczywamy 😉
- chcąc zakończyć wynajem, zabieramy swój bagaż, chowamy kartę lub kluczyk do schowka i wychodzimy z samochodu, klikając w aplikacji Zakończ wynajem.
POMYSŁY
Raz jeszcze: powyższy patent można wykorzystać jako awaryjny nocleg/miejsce odpoczynku, który może przydać się w wymienionych na początku tego artykułu sytuacjach. W regulaminie usługi Traficar nie ma ustępu, który zakazuje takiego typu wykorzystania pojazdu – jest to zatem „kreatywny” pomysł na rozszerzenie funkcjonalności wynajmu typu carsharing.
Podróżnicy dysponujący wyobraźnią mogą potraktować ten patent jako bazę do eksperymentów? Jakich? Przykład: mając w swoim bagażu śpiwór i wybierając w Traficar pojazd typu Dacia Dokker lub Renault Master – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć sobie „pełnowymiarowe miejsce noclegowe” w przestrzeni bagażowej 😉
Co jeszcze? Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Oczywiście, obowiązują nas wszelkie inne przepisy, w tym prawo o ruchu drogowym, które zakazuje pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym – nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze.
Warto również podkreślić standardowe rozwiązanie, czyli użycie wypożyczonego samochodu Traficar do klasycznego przemieszczania się po danym mieście lub połączenia przejazdu i „odpoczynku” – w takim przypadku do powyżej podanych cen należy dodać koszt wynikający z przejechanych kilometrów według cennika Traficar.
- regulamin usługi/serwisu Traficar → TUTAJ
- cennik usług Traficar → TUTAJ
- spanie w samochodzie: co warto wiedzieć → TUTAJ
Komentowanie jest wyłączone.