Jesień? Są rzeczy stałe, których możemy się spodziewać: opadające liście, feeria ciepłych barw, zapach zbliżającej się zimy, zmienna pogoda oraz… nowy numer Outdoor Magazynu, wypełniający potrzebę dobrej lektury oraz stanowiący antidotum na pluchę za oknem. A, przy okazji, to najfajniejszy papierowy magazyn na polskim rynku! Zapraszam do czytania 🙂


Już jest! We wszystkich empikach, salonikach Inmedio, Relay, na Publio.pl. Nowy, jesienny, 23. numer Outdoor Magazyn. A w środku m.in. mój felieton o najbardziej ekologicznym środku transportu a także gratka dla miłośników zimna, pracy nad sobą oraz wyzwań: wywiad (blisko 8 stron!), który przeprowadziłem z Maciejem Szyszką. Całość OM23 to – jak zwykle – potężna dawka inspiracji, piękne zdjęcia, cudowna okładka, szelest papieru. Szczegóły?

Jesienna okładka Outdoor Magazynu 23, autorstwa Kasi Kozakiewicz

Papierowy Outdoor Magazyn staramy się tworzyć tak, by inspirował. Do podróży, aktywności, zdrowego trybu życia. By motywował do mniejszych i większych wyjazdów, wypraw i eksploracji. By budził ciekawość świata. Często sami na sobie odczuwamy jego działanie. Gdy pojawia się ciekawa relacja, postać, historia czy po prostu piękne zdjęcia, gdzieś w człowieku budzi się zew przygody.

Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn

Czasopismo drukowane to „analogowe” wrażenia, zapach farby drukarskiej i… zupełnie inne obcowanie ze zdjęciami, niż na ekranie komputera lub telefonu. Zatem, w ramach naszej pocztówki od fotografa mamy przyjemność podzielić się w OM pracami Kai Hornunga – który zabierze wszystkich w jesienną podróż do swojego świata, pełnego naturalnego światła i pięknych kolorów.

Góry, przygoda, wyzwania? Zajrzyjcie do „Wielkiego Trawersu – inspiracji”, czyli mało znanej historii zwariowanej wyprawy na Alasce, która trwała, bagatela, 145 dni. A do tego rozmowa z Elisabeth Egger, czyli pierwszą kobietą na mecie Red Bull X-Alps: zaintrygowało nas, dlaczego dopiero teraz, więc postanowiliśmy zapytać m.in. o latanie na paralotni, zawody i ryzyko w sportach górskich.

Dla miłośników nietypowych historii: w OM23 przybliżamy postać wyjątkowego sportowca i bohatera, który w trakcie drugiej wojny światowej w nietuzinkowy sposób pomagał Żydom. Kogo? Sprawdźcie sami.

Elisabeth Egger w powietrzu (c) Outdoor Magazyn, panpodroznik.com

Oddech jest takim narzędziem, które daje nam szerokie możliwości usprawnienia pracy naszego organizmu. Dzięki niemu możemy uspokoić się, pobudzić, skoncentrować, poprawić jakość snu. Tego wszystkiego można się nauczyć. Nie każdy ma chęć do pracy nad swoim oddechem, jako ludzkość potrafimy dostosować się do słabej jakości życia – i uznać, że jest to w porządku. Pamiętajmy też, że coraz mniej sprzyja nam środowisko naturalne, a co za tym idzie, w życiu codziennym, aby dobrze funkcjonować, musimy przeznaczyć na to więcej energii.

Maciej Szyszka

No właśnie. Oddech to podstawa – a jak już o wyjątkowych osobach mowa: Maciej Szyszka to „giga chad”, używając języka memowego. Porozmawiałem więc z facetem, którego większości zimnolubów i aktywnych podróżników nie trzeba przedstawiać. Od wielu lat jest jednym z najlepszych ekspertów w zakresie dobrego oddychania i budowania odporności na zimno. To on odpowiada za zwiększenie świadomości znaczenia oddechu w naszym życiu.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na licznych warsztatach, w wolnych chwilach morsuje, medytuje, bije rekordy na SUPie, wchodzi na Śnieżkę bez ubrań (w bezpieczny sposób!) i udziela się charytatywnie: miałem okazję z Maćkiem wejść na najwyższy szczyt Czech w blisko stuosobowej grupie, w wersji „prawie naked”, zbierając fundusze na rehabilitację Matyldy, córki mojego kolegi-podróżnika. Polecam ten wywiad nie tylko jako jego autor, ale przede wszystkim jako poszukiwacz inspiracji wszelakich.

Maciej Szyszka w akcji (c) Maciej Szyszka, panpodroznik.com

Co z tym sustainability? Moi redakcyjni kolegadzy-dziennikarze-podróżnicy sprawdzili dokładnie co robią i mogą robić marki outdoorowe w sferze zrównoważonego rozwoju. Bierzcie i łapcie tekst o tym, na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując nową odzież, obuwie i sprzęt.

Rozpędziliśmy się, więc dokładamy do jesiennego pieca:

  • opisujemy trekking wokół królowej Alp (Mont Blanc);
  • zaglądamy na Maderę, koncentrując się na szalonej przyrodzie, egzotycznych owocach i canyoningu;
  • szukamy najdzikszych gór w Europie (Rafał Król znalazł je na północy Albanii).

Ach, i poradniki! Zwarte i pełne konkretów. Jeden o trekkingach długodystansowych, ale nie tylko, w którym zebraliśmy opinie czołowych polskich piechurów. Naszymi gośćmi są: Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Łukasz Supergan, Joanna Mostowska, Agnieszka Dziadek i Rafał Król z expeditions.pl. To aż sześć, nie zawsze zgodnych opinii prawdziwych ekspertów.

Drugi? Genialny test „elektryk vs analog”: Miłosz Kędracki, współzałożyciel, były właściciel i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika rowerowego bikeBoard, specjalnie dla nas sprawdził, jak duża jest różnica pomiędzy rowerem ze wspomaganiem elektrycznym i bez. Jeden człowiek, jedna trasa, dwa rowery – mamy twarde dane! Bonusowo poopowiadamy o hikingach, trekkingach i innych „ingach”, wyjaśniając różnice pomiędzy różnymi dziwnie brzmiącymi aktywnościami pieszymi.

Coś dla oka, coś dla zmysłów (c) panpodroznik.com

Więcej inspiracji? Na czytelników czeka Małgosia Lebda i jej felieton o nadawaniu drugiego życia, prosto z Beskidu Sądeckiego. A jesienny kwestionariusz OM tym razem wypełniła (z przymrużeniem oka) Joanna Mostowska: podróżniczka, biegaczka i polarniczka, mająca świetne podejście do wypraw i życia w ogóle.

No i kuchnia, do której zawitała jesień. Będzie o grzańcu z gruszką z ogniska, ale i o kalafiorze w stylu buffalo (pssst, tak po cichu, aby naczelny nie słyszał: stronę z kalafiorem omijam szerokim łukiem, to jedyne warzywo, na które jestem – od najmłodszych lat – uczulony) 🙂

…plus sporo newsów sprzętowych (m.in. Land Rover, Thule, Helly Hansen) i absolutnie genialna okładka – ale o tym chyba nie trzeba pisać: talent Kasi Kozakiewicz sięga szeroko poza granice Polski!

To co, bierzcie i czytajcie: w domu, w drodze, a nawet (jak o pociągach mowa) na dworcu PKP?


Najdziksze góry w Europie okiem Rafała Króla (c) Outdoor Magazyn, panpodroznik.com

W OM23 palce maczali m.in: Małgosia Lebda, Rafał Król, Maciej Szyszka, Zuzanna Maria Kozerska, Kai Hornung, Kasia Kozakiewicz, Kamila Kielar, Łukasz Supergan, Mateusz Waligóra, Joanna Mostowska, Julia Klimek, Rafał Siderski, Dorota Dubicka, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Michał Gurgul… oraz niżej/wyżej podpisany.

Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version