Czym zajmuje się dziennikarz-podróżnik? Jakiego sprzętu użyć do stworzenia podcastu podróżniczego podczas wyjazdu? Czy można nagrać małpę, słonia i wielbłąda? Dlaczego nasz głos w słuchawkach brzmi zupełnie inaczej niż na żywo? Podczas czerwcowych warsztatów podróżniczych w małopolskich placówkach przedszkolnych, w których wzięło udział ponad 250 uczestników (w wieku 3-7 lat), Pan Podróżnik zdradzał swoje patenty na złapanie chwil ulotnych w formie pocztówki dźwiękowej.


Pan Podróżnik i warsztaty multimedialne w małopolskich przedszkolach (c) panpodroznik.com

W jaki sposób przygotować dzieci w grupach przedszkolnych do zaznajomienia się z dobrodziejstwami nowoczesnej technologii? Najprościej: wprowadzając elementy poznawczo-turystyczne w proces edukacyjno-wychowawczy. Podczas cyklu spotkań z przyszłymi podróżnikami i odkrywcami (11 grup przedszkolnych) mikrofony, słuchawki, mikser audio w połączeniu z pamiątkami przywiezionymi z licznych wojaży Pana Podróżnika pomogły stworzyć dźwiękową opowieść, w której to najmłodsi mieli decydujący głos.

Nie bójmy się spojrzeć obiektywnie na dzisiejszy świat, w którym środki masowego przekazu nierzadko organizują codzienne życie rodzin. Dzieci w wieku przedszkolnym z reguły mają już za sobą inicjację (bierną, jako konsument) kontaktu z mediami – których wpływ na rozwój 3-7-latków jest znaczący. Postępujące zmniejszanie bariery wejścia w nowoczesne media przekazu, takie jak filmy, nagrania dźwiękowe, podcasty, media społecznościowe, powoduje potrzebę zmiany paradygmatu związanego z multimediami i ich przydatnością w procesie edukacyjnym.

Przygotowania do nagrania podcastu z najmłodszymi (c) panpodroznik.com

Bazując na swoich doświadczeniach podróżniczych oraz umiejętnościach zawodowych, skupionych wokół narzędzi dziennikarskich (kamera, mikrofon), Pan Podróżnik przygotował i zrealizował cykl warsztatów. Uczestnicy-dzieci w wieku przedszkolnym mogli zapoznać się z elementami niezbędnymi w podróży, m.in. ideą pieniędzy, sposobami płatności, ciekawostkami, przekształcając pozyskane informacje w specjalny, podróżniczy podcast, nagrywany na żywo podczas każdych zajęć.

Nagranie podcastu było jednym z elementów wybranych obszarów, które są wykorzystywane przez Pana Podróżnika podczas spotkań w przedszkolach. To nie tylko zajęcia ruchowe, prezentacje zdjęć, opowieści, zabawy w rymy, pogadanki podróżnicze, prace sensoryczne z dotykiem różnicującym i obronnym (na konkretnych przedmiotach, przywiezionych z wielu krajów), gra na instrumentach, kształtowanie chwytu, ćwiczenia gimnastyczne – ale również wykonywanie prac manualnych i zabawy dźwiękonaśladowcze (onomatopeje) oraz praktyczne wykorzystanie sprzętu multimedialnego.

Podczas nagrywania podcastu podróżniczego na warsztatach w przedszkolach (c) panpodroznik.com

Spektrum scenariuszy zajęć jest szerokie, dostosowane do wieku i poziomu danej grupy przedszkolnej – umożliwiając osiągnięcie założonych celów edukacyjnych. Dla najstarszych grup przedszkolnych zajęcia z Panem Podróżnikiem są swoistą lunetą ze spojrzeniem na ciekawe miejsca i poszukiwanie cech, które nas łączą, a nie dzielą. To prosta droga do zwiększenia świadomości najmłodszych odkrywców, przygotowująca ich do zmian związanych z przejściem do kolejnego etapu edukacji, jakim jest szkoła podstawowa.

Ważnym aspektem jest pełna swoboda w przygotowaniu scenariusza i przeprowadzenie zajęć wpasowujących się w ewentualne założenia planu pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizowanego w danej grupie. Zajęcia mogą odbywać się również w części lub w całości w języku angielskim, wspomagając system total / language immersion lub wspierając metodykę pracy przedszkoli dwujęzycznych.

Frajda z poznawania nieznanego, czyli nauka poprzez zabawę (c) panpodroznik.com

Jesteś nauczycielem w przedszkolu lub szkole podstawowej i chcesz zaprosić Pana Podróżnika na zajęcia do swojej grupy lub klasy? Wystarczy odrobina chęci! Zajrzyj → tutaj.

Comments are closed.

Exit mobile version