Wakacyjne inspiracje do podróży, prosto z ekranu twojego telewizora, w najpopularniejszym w Polsce programie śniadaniowym nadawanym na żywo? Służę uprzejmie! W trakcie mijających letnich miesięcy miałem okazję dość często gościć na porannym, szklanym ekranie. Podróżniczo-turystyczne podpowiedzi dotyczące krajów, kierunków i cen; gdzie warto się wybrać, o co zadbać przed wyjazdem, co robić na miejscu? Opowieści i porady dotyczące zakątków w Polsce, ale i praktyczne wskazówki związane z Gruzją, Słowenią, Bułgarią… a nawet egzotycznym Tajwanem i arktycznym Spitsbergenem? Tak właśnie było, osiem razy! 😉


WAKACYJNE BADANIA I SZCZEPIENIA

Na początku kalendarzowego lata, razem z dr Łukaszem Durajskim zajęliśmy się tematem szczepień i przygotowań do wyjazdów. Podczas antenowego wejścia, będąc gośćmi Małgorzaty Opczowskiej i Łukasza Nowickiego opowiadaliśmy m.in. o schematach szczepień, zwracaliśmy uwagę na higienę (zwłaszcza w zakresie mycia rąk), przypominaliśmy o niezbędnych i opcjonalnych szczepieniach, wymienialiśmy kraje podwyższonego ryzyka – i staraliśmy się ewangelizować widzów w zakresie dobrych zasad: nawadniania, używania kremów z filtrem SPF minimum 30, unikania drinków i napojów z lodem.

Warto podkreślić, że tego typu działania mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, ale nie zlikwidują ich do zera: ryzyko zachorowania na biegunkę w trakcie 2-3 tygodniowego wyjazdu do kraju tropikalnego lub krajów rozwijających się wynosi od 20 do 40 procent.

Temat? Szczepienia, zdrowie w podróży i profilaktyka (c) panpodroznik.com

TAJWAN – HISTORIA I NOWOCZESNOŚĆ W JEDNYM PAŃSTWIE

Początek wakacji to czas podejmowania decyzji dotyczących kierunku urlopu. A może tak wyrwać się z zaklętego, sztampowego koła (Turcja-Grecja-Egipt) i… odwiedzić Tajwan? Razem z Katarzyną Zawistowską gościliśmy na antenie „Pytania na śniadanie” u Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego, przybliżając widzom ten nieco egzotyczny dla naszych rodaków kraj.

Jak się dostać (tanio) do Azji, co robić w dużych tajwańskich miastach, gdzie znaleźć najlepszą lokalną kuchnię… i jak nie urazić lokalnych mieszkańców? To tylko mały wycinek fragment poruszonych zagadnień – istotną ciekawostką były informacje o pięknych szlakach górskich, których na Tajwanie nie brakuje. Bazując na moich wspomnieniach z wyjazdu do tego kraju (znanego także pod nazwą Republika Chińska, ROC lub Chińskiej Tajpej) oraz zdjęciach Kasi Zawistowskiej, zdecydowanie rekomendujemy zainteresowanie się tym kierunkiem ewentualnych azjatyckich wojaży.

Na tapet w PnŚ wzięty Tajwan (c) panpodroznik.com
Tuż po antenie (c) panpodroznik.com

BUŁGARIA JAKIEJ NIE ZNACIE

Tak blisko… i tak oryginalnie: Bułgaria to jeden z ulubionych krajów na wakacyjne wyjazdy, wybierany przez Polaków. 9 lipca, wraz z pisarką Ałbeną Grabowską, goszcząc na kanapie „Pytania na śniadanie” u Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego, próbowaliśmy wspólnie odczarować na antenie wizerunek tego państwa. Bułgaria to nie jest już lekko „zacofany” turystycznie kraj: powstaje dużo nowoczesnych obiektów hotelowych, a te obecnie funkcjonujące są sukcesywnie remontowane. Do tego otwierają się hotele międzynarodowych marek, które dają gwarancję standardu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni na świecie.

To nie tylko kierunek na wakacje, ale całoroczny: tanie kurorty spa, turystyka medyczna, przyroda, dobre jedzenie… no i wino (w Bułgarii jest 12 szlaków winnych!). Podpowiadałem zatem możliwości szybkiego i sprawnego transportu drogą lotniczą z Polski, zachwalałem bułgarskie wybrzeże oraz wspominałem o moich ulubionych zakątkach: Nesebyr / Nesebar, położone na 7 wzgórzach Płowdiw, kosmopolityczna Sofia, urokliwe Małko Tyrnowo i nieco senne Carewo niedaleko granicy z Turcją.

Wizyta w „Pytanie na śniadanie” z opowieściami o Bułgarii (c) panpodroznik.com

WAKACYJNA WYPRAWA NA SPITSBERGEN

W wakacyjno-telewizyjnych wejściach antenowych Pana Podróżnika nie mogło zabraknąć kierunku, który jest jednym z najbardziej nieoczywistych – i jednocześnie jednym z najbardziej ekscytujących – czyli miejsca, gdzie dalej na północ jest już tylko biegun: Spitsbergenu. Mając najświeższe informacje (właśnie wróciłem z kolejnego szybkiego wypadu na Svalbard), 19 lipca, przed kamerami telewizji śniadaniowej byłem odpytywany przez Małgorzatę Tomaszewską i Aleksandra Sikorę, przybliżając widzom niesamowitą arktyczną krainę.

Jak dostać się na przysłowiowy koniec świata? Dlaczego niezbędne jest wypożyczenie broni? Co z niedźwiedziami i reniferami? Czy można bezproblemowo zasnąć o 3 w nocy, gdy trwa dzień polarny i jest jasno? Ile kosztuje zorganizowanie samodzielnego wyjazdu w miejsce, gdzie wszystko jest „naj”? To tylko część z poruszonych przeze mnie zagadnień – o Spitsbergenie mogę opowiadać godzinami, nie tylko w telewizji 😉

Całość mojego wejścia antenowego o Spitsbergenie (13 minut) możesz obejrzeć → TUTAJ

Dalej jest już tylko biegun… (c) panpodroznik.com

GRUZJA – NIEOCZYWISTY WAKACYJNY KIERUNEK

Trudno mi zachować pełen obiektywizm po ponad 10 wizytach w tym kaukaskim kraju: Gruzja jest zdecydowanie grzechu warta, nie tylko w wakacje i nie tylko na szybki wyjazd! I dlatego właśnie 28 lipca z przyjemnością zasiadłem na kanapie „Pytania na Śniadanie” (razem z dr Michałem Mularczykiem), aby podzielić się z widzami oraz z Małgorzatą Opczowską i Aleksandrem Sikorą świeżymi informacjami z Gruzji.

Tanio, pięknie, smacznie, oryginalnie – każde z tych określeń pasuje do wspomnień z Gruzji. Dodajmy do tego łatwość dostania się tam bezpośrednim lotem z Polski, plaże Batumi, góry Kaukazu, zabytki Mcchety, trudną historię Gori, ikoniczny widok na Kazbek, starożytną Kolchidę (Kutaisi). To wejście antenowe było stanowczo zbyt krótkie, aby pomieścić wszystkie ciekawostki dotyczące tego kraju!

Opowieści o Gruzji w „Pytanie na śniadanie” (c) panpodroznik.com

SŁOWENIA NA WAKACJE – MAŁY KRAJ WIELKICH MOŻLIWOŚCI

Niesłusznie pomijana w planach wyjazdowych, nieco w cieniu Chorwacji – a jednocześnie urokliwa i czarująca niesamowitymi krajobrazami, górami, jaskiniami, sportami zimowymi i ciekawym fragmentem wybrzeża. Słowenia, bo o niej właśnie mowa, wciąż czeka na odkrycie przez masową turystykę. I jak jej nie kochać, skoro nawet w angielskiej nazwie tego kraju widnieje słowo „miłość” (sLOVEnia)! O jej zaletach opowiadaliśmy na antenie PnŚ 3 sierpnia – wraz z podróżniczką Miłką Raulin – będąc gośćmi Anny Popek i Aleksandra Sikory.

Próbowałem kusić widzów wizją smaku lokalnych potraw (frika, jota, gibanica), pokazywałem piękno krajobrazu okolic jeziora Bled, wąwozu Vintgar, Kranjskiej Gory, doliny Soczy, wąwozu Tolmin, jaskini Postojna. Wspomniałem o małym-lecz-fajnym wybrzeżu: kraj posiada 44 km linii brzegowej nad Adriatykiem. A na koniec dorwałem się do frykasów, które w telewizyjnej kuchni przygotowywał Jakub Steuermark.

Wracając do Słowenii: to zdecydowanie „mały kraj wielkich możliwości”. Polecam przekonać się na własnej skórze!

Rozmowa o Słowenii, przetykana odrobiną szaleństwa w kuchni (c) panpodroznik.com

BUŁGARIA JESIENIĄ – POMYSŁ NA SPÓŹNIONY URLOP

Okazało się, że lipcowe porady na temat Bułgarii wzbudziły bardzo duże zainteresowanie widzów. Wróciliśmy zatem do tematu tego nietuzinkowego kraju, tym razem skupiając się (razem z Marzeną German) na możliwościach spędzenia tam jesiennego urlopu. Na kanapie u Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego przedstawialiśmy widzom PnŚ zalety tej pory roku na bułgarskich plażach.

Nie lubisz zatłoczonych miejsc, upałów i wysokich cen? W takim razie powinieneś pojechać na urlop do Bułgarii… ale we wrześniu. To czas, gdy noclegi w tym kraju są dużo tańsze niż w sezonie, morze wciąż ciepłe, słońce tak nie doskwiera, a atrakcje turystyczne są dużo bardziej dostępne.

Co ciekawe, w ubiegłym sezonie (raport Polskiej Izby Turystyki) Bułgaria zajęła ex-aequo trzecie miejsce na liście ulubionych zagranicznych kierunków naszych rodaków (8,8%), będąc wyprzedzona tylko przez Turcję i Grecję.

Bułgarskie klimaty… z zimową koszulką (c) panpodroznik.com

NAJBARDZIEJ KRĘTE DROGI W POLSCE

Aby nie zamykać się tylko w tematyce wyjazdów zagranicznych, postanowiliśmy (wraz z Arturem Reznerem) skierować uwagę widzów w stronę Polski. A konkretnie: miejsc, które mogą spowodować szybsze bicie serca u miłośników jazdy po krętych drogach, nie tylko na czterech, ale i na dwóch kołach. W rozmowie z Idą Nowakowską i Tomaszem Wolnym skupiliśmy się na tych „naj”.

Gdzie zabraliśmy widzów? Na tapet z Arturem wzięliśmy m.in. „Słonne Serpentyny” niedaleko Sanoka (17 zakrętów-agrafek), „Katorgę” w Górach Izerskich (18% nachylenia) i – dla odmiany – 26km prostej na drodze 673. Każda z nich stanowi sporą atrakcję turystyczną, warto uwzględnić te miejsca w swoich planach wyjazdowych.

A bonusem tego wejścia antenowego było wcześniejsze oglądanie naszej stolicy z dość ciekawej perspektywy 😉

Całość wejścia antenowego o ciekawych drogach w Polsce (9 minut) możesz obejrzeć → TUTAJ

Najbardziej kręte drogi w Polsce + nasz swojski „Warshattan” (c) panpodroznik.com

Każdy z wymienionych programów oglądało kilkaset tysięcy widzów. Telewizje śniadaniowe („Pytanie na śniadanie” w TVP2 oraz „Dzień dobry TVN” w TVN) niezmiennie cieszą się popularnością.

Mimo wieszczonej rychłej śmierci telewizji linearnej oraz odpływie widzów do multimediów serwowanych w systemie online i on demand, wciąż mówimy o bardzo dużym audytorium: jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement, w sezonie telewizyjnym 2022/2023 (w okresie od 1 września ub.r. do 30 czerwca br.) w grupie 4+ pierwszy z wymienionych programów oglądało średnio 409 tys. widzów, a drugi – 367 tys. osób. A mowa tylko o średniej – 5 marca „Pytanie na śniadanie” w momencie najwyższej oglądalności zgromadziło przed telewizorami 810 tys. widzów.

Warto tam nieść kaganek oświaty podróżniczo-turystycznej.


Archiwalne odcinki, wejścia podróżniczo-turystyczne i wydania „Pytania na śniadanie” można obejrzeć w archiwum Telewizji Polskiej. Zapraszam!


Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version