Zima trzyma? Powiadają, że najlepiej rozgrzewa kubek ciepłej herbaty, płomienie ogniska gdzieś na szlaku lub… dobra lektura. Nie mogę podzielić się z wami (chyba, że wirtualnie) herbatą ani miejscem przy ognisku – ale mogę, jako „współtwórca”, zaprosić wszystkich do lektury nowego, zimowego numeru Outdoor Magazynu. Czy warto? Potężna dawka inspiracji, zimowe klimaty, ale i wspomnienia nieco cieplejszych okoliczności przyrody + genialne zdjęcia. No i sporo literek, które wyszły spod pióra Pana Podróżnika. Zapraszam do czytania 🙂


Mamy to! We wszystkich empikach, salonikach Inmedio, Relay, na Publio.pl. Nowy, zimowy, 24. numer Outdoor Magazyn. A w środku m.in. mój felieton o podróżowaniu po Czechach a także bardzo niestandardowa długa rozmowa-wywiad, który przeprowadziłem z Magdą Konik. Możecie zatem spodziewać się gruzińskich klimatów, koni, nart, cudownych zdjęć, zastrzyku inspiracji oraz (jak zwykle inspirująco-intrygującej) okładki autorstwa Kasi Kozakiewicz. Szczegóły?

Zimowa okładka Outdoor Magazynu 24, autorstwa Kasi Kozakiewicz

Z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce kolejny gorący numer OM! Niech was ogrzewa (w długie zimowe wieczory) i zagrzewa (do walki). Jest sporo nart, przygody polarne i podróże – zobaczcie co przygotowaliśmy tym razem.

Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn

W najnowszej Pocztówce… gościmy Marka Clintona, profesjonalnego fotografa pochodzącego z Sydney, jednak zakochanego w górach. To piękny i emocjonalny zestaw fotografii narciarskich i snowboardowych, który wygląda w druku, na pięknym papierze Outdoor Magazyn, niczym milion dolarów 😉

Z kolei w kolejnym odcinku Retro bierzemy pod lupę chyba najbardziej ekscentryczny sposób zjeżdżania po śniegu – monoskiing, o którym rozmawiamy z Zuzą Witych! To najlepsza polska narciarka spod znaku big mountain, która opowiada nam o freeskiingu, zawodach Freeride World Tour, błyskawicznych decyzjach i budowaniu mapy terenu w wyobraźni. Zuza zdradza też swoje ulubione miejscówki i radzi jak korzystać z ośrodków, by zaznać jak najprawdziwszego freeride’u!

Kontynuując wątek przygód w puchu, choć już nieco inaczej, przedstawiamy uniwersalną historię Mattiego Kinnunena, profesjonalnego snowboardzisty, który po poważnym wypadku wygrał z depresją i odnalazł radość życia w snowsurfingu i eksploracji dzikich gór. Inspiracja? Determinacja? Po prostu opowieść o życiu.

Coś dla ciała, coś dla ducha (c) Outdoor Magazyn, panpodroznik.com

Wspominałem o nietypowej rozmowie? W wywiadzie z Magdą Konik, który miałem przyjemność przeprowadzić, udałem się z nią w podróż po gruzińskiej Tuszetii. Rozmawialiśmy o podróżowaniu, koniach, szacunku, tradycji, zmianach i rozwoju turystyki. Mieszkająca w Tuszetii Magda zwróciła uwagę na zwyczaje i problemy specyficzne dla tego miejsca, zauważyła mechanizmy znacznie bardziej uniwersalne… ale cii, nie będę psuć wam przyjemności samodzielnej lektury.

Dla miłośników fotografii: Magda Konik „dowiozła” do zimowego numeru Outdoor Magazynu również swoje niesamowite zdjęcia, pokazujące codzienność życia w odległym zakątku Kaukazu. Niespieszne chwile zatrzymane w kadrach, nad którymi warto się pochylić. Poniżej mała próbka, ale jak zwykle: dopiero w druku, na papierze, trafiają do odbiorcy w pełnej krasie.

Tuszetia w obiektywie Magdy Konik (c) Magda Konik, panpodroznik.com
Tuszeckie klimaty (c) Magda Konik, panpodroznik.com

A jak już o inspiracjach mowa: w zimowym numerze piszemy o dwóch ciekawych miejscach – kultowych, choć z zupełnie innych powodów. Hardangervidda to płaskowyż w Norwegii, który od lat stanowi poligon doświadczalny dla aspirujących polarników. Z kolei Hokkaido to japońska wyspa, o której marzą chyba wszyscy freeriderzy – królestwo puchu. Specjalnie dla nas materiał o tym miejscu przygotował Marek Ogień.

Zachęcam także do lektury mojego felietonu: Vlakiem przez kraj, czyli jak to robią w Czechach. W cyklu dotyczącym podróży pociągami, „sprzedaję” kolejne patenty na tanie i ekologiczne podróżowanie – tym razem zaglądam do naszych południowych sąsiadów.

W zimowym numerze Outdoor Magazynu znajdziecie również obszerny wywiad z Rafałem Królem o bezpiecznym poruszaniu się zimą w terenie górskim i nie tylko. Polecam też dwa świetne felietony Małgorzaty Lebdy (o tradycji i pamiątkowych zdjęciach) i Andrzeja Muszyńskiego (o miejscach nieodkrytych – czy na pewno powinniśmy je odkrywać?). Oczywiście, nie mogło zabraknąć kuchni, zielonej strony, wiadomości ze świata outdooru, polecanych materiałów sprzętowych i nietypowego kwestionariusza.

Tuszetia w obiektywie Magdy Konik (c) Magda Konik, panpodroznik.com

Jeżeli jesteśmy gdzieś gośćmi, turystami, powinniśmy uszanować gospodarzy i ich zwyczaje, sposób życia. Komentowanie czy krytycyzm można zostawić na później, gdy wrócimy już do Polski. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu związanego z życiem w tej części świata.

Dam przykład: w wielu miejscowościach na Kaukazie jest tak, że najmłodszy syn musi opiekować się swoimi rodzicami. I nie ma wyjątków i możliwości, aby załatwić jakąkolwiek inną opiekę nad rodzicami, nawet gdy dysponujemy sporym majątkiem.

Tradycja jest prosta: opieka oznacza, że najmłodszy syn zabiera ich do siebie, mieszkają z nim. Czy my, z naszą polską mentalnością, jesteśmy upoważnieni do tego, aby to oceniać, mówić takiemu Gruzinowi że są inne rozwiązania? Przy okazji, zwróć uwagę na to, jak wiele rzeczy w Polsce właśnie „załatwiamy”.

Magda Konik, fragment rozmowy z Panem Podróżnikiem w zimowym numerze Outdoor Magazynu

To co, bierzcie i czytajcie: na stoku, w schronisku, w domu, w drodze? 🙂

Wywiad z nietuzinkową postacią (c) Outdoor Magazyn, panpodroznik.com

W OM24 palce maczali m.in: Małgosia Lebda, Rafał Król, Magda Konik, Zuzanna Maria Kozerska, Kasia Kozakiewicz, Mark Clinton, Matti Kinnunen, Iisakki Kennilä, Marek Ogień, Andrzej Muszyński, Julia Klimek, Dorota Dubicka, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Michał Gurgul… oraz niżej/wyżej podpisany.

Komentowanie jest wyłączone.

Exit mobile version