Czy podróże to sposób na zwiększenie poziomu serotoniny u osób, które decydują się na wyjazd na drugi koniec świata? Jak sprzedawać ofertę premium i wspomniane emocje w branży turystycznej? Czy istnieją uniwersalne reguły, które mogą wspomóc pracowników Działów Obsługi Klienta oraz Działów Sprzedaży w biurach podróży podczas ich pracy z potencjalnymi przyszłymi turystami, klientami, podróżnikami? Pan Podróżnik podzielił się swoją wiedzą z pracownikami centrali oraz oddziałów LogosTour – biura, które od 44 lat spełnia marzenia turystów z Polski o podróżach na 7 kontynentów.
Nie od dziś wiadomo, że skuteczna sprzedaż produktu turystycznego to sprzedaż EMOCJI. Dotyczy to każdej formy eskapady: od krótkiego, okołoweekendowego wyjazdu na city break, poprzez zorganizowany wypoczynek typu all inclusive, skończywszy na ekskluzywnych podróżach dla koneserów oraz wyjazdach szytych na miarę przez butikowe biura podróży i organizatorów przygotowanych na spełnienie najbardziej wyszukanych życzeń.
Pracownik biura podróży jest jednocześnie storytellerem i pierwszym źródłem informacji. To żywe świadectwo kompetencji w czasach zdominowanych przez błędne dane w mediach społecznościowych, nieaktualne relacje oraz wiadomości serwowane przez sztuczną inteligencję, która wdziera się do świata branży turystycznej.
To również kwestia odpowiedzialności za produkt i wynik: niekiedy to od pracownika biura podróży, jego zasobu wiadomości, doświadczenia, profesjonalizmu oraz umiejętności przekazywania emocji i szczegółów związanych z danym kierunkiem zależy to, czy potencjalny klient zdecyduje się na zakup produktu turystycznego.
A jest o co się bić: w czasach postcovidowych turyści z Polski decydują się na wyjazdy częściej niż przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa – najnowsze dane CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej, 14/2025) pokazują, że w roku 2024 na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechały trzy piąte (60 proc.) dorosłych Polaków.
SPRZEDAŻ EMOCJI I MARZEŃ
Pan Podróżnik, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom LogosTour, przeprowadził autorskie szkolenie, łączące nabyte doświadczenie z wyjazdów do blisko 130 krajów świata, wspomnienia emocji na etapie przygotowań i realizacji podróży z praktycznymi poradami dotyczącymi codziennej pracy z produktem turystycznym i klientami z segmentu premium i luxury.
Konkretne przykłady (Sahara, Irak, Pakistan, Grenlandia, Peru, Islandia, Etiopia, Kanada, Syberia, Kirgistan) przeplatane były zwiększaniem świadomości tego, jak można zachęcić koneserów egzotycznych wyjazdów do zainteresowania się konkretną ofertą oraz uwypuklaniem różnic, które mogą służyć jako gotowe przykłady do skutecznego przekazywania potencjalnym klientom uzasadnienia kosztów danego wyjazdu w wersji premium.
Podczas szkolenia i prelekcji Pana Podróżnika sprzedażowe case study korelowały z opowieściami o emocjach, które mogą być udziałem podczas podróżowania w odległe zakątki globu: w wersji budżetowej i w wersji luksusowej, dla koneserów. Całość podlana była multimedialnym sosem: zdjęciami, filmami i mapami pokazującymi część z przygód, które były udziałem Pana Podróżnika podczas jego wyjazdów na wszystkie kontynenty.
TURYSTYKA? SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH
Skuteczna sprzedaż produktu turystycznego dla wymagających klientów to wieloaspektowy proces, który opiera się m.in. na zrozumieniu, czym jest podróżowanie – i przekazanie tego we właściwej formie. To również storytelling i argumenty (przedstawiane językiem korzyści), dotyczące nie tylko czystych emocji lub atrakcji czekających podczas wyjazdu, ale również zwiększania wydzielania hormonów szczęścia, pomocy w odnajdywaniu sensu, w poprawie samopoczucia, w redukcji stresu. To nie truizm tylko realia pracy z wymagającymi klientami, mającymi za sobą dziesiątki wyjazdów i odwiedzonych miejsc na świecie.
Niezbędna jest więc przestrzeń na przedstawienie potencjalnemu podróżnikowi miejsc, możliwości, cudów przyrody i architektury – ale również uświadomienie klientowi przestrzeni do relaksu, do dotknięcia i udziału w czymś wyjątkowym, do stymulacji neuroplastyczności mózgu, co przekłada się na kreatywność, elastyczność umysłu, pamięć i zdolności rozwiązywania problemów.
To tylko część z elementów, o których powinien pamiętać każdy efektywny sprzedawca usług turystycznych klasy premium i luxury. Powyższe aspekty również były przedmiotem szkolenia i prelekcji przeprowadzonej przez Pana Podróżnika dla LogosTour.
WIEDZA PODSTAWĄ DO KOMPETENCJI
Logicznym następstwem szkolenia dotyczącego podróży jako sposobu na amplifikację emocji były również inne elementy, składające się na kompleksowy rozwój kompetencji pracowników centrali oraz oddziałów LogosTour podczas trzydniowego eventu w Krakowie.
To m.in. prezentacje ofert dla koneserów (przeprowadzone przez Agnieszkę Manista), zagadnienia związane z rezerwacjami lotniczymi (referowane prze Joannę Kulik), zmiany w ubezpieczeniach turystycznych (przedstawione przez Joannę Kurkus) realia pracy pilota, autorstwa Jacka Stasińskiego oraz prelekcja zwiększająca znajomość produktu i konkretnego kierunku, którym była Arabia Saudyjska – jej autorką była Monika Mazurkiewicz reprezentująca Visit Saudi.
Reprezentujesz biuro podróży, OTA, NTO, DMO, DMC, MICE, organizatora wyjazdów turystycznych, placówkę edukacyjną? Obracasz się zawodowo w kręgu science / travel / media / tourism – i chcesz zaprosić Pana Podróżnika na spotkanie z Twoimi pracownikami, uczniami lub do przeprowadzenia szkolenia, prezentacji, prelekcji? Zapraszam do kontaktu → TUTAJ.
- World Tourism Barometer (opracowany przez Światową Radę Turystyczną przy ONZ) → TUTAJ
- marketing emocjonalny (na przykładzie Tourism Northern Ireland) → TUTAJ
- reportaże Pana Podróżnika → TUTAJ
- gospodarz szkolenia LogosTour (Hotel Logos Kraków Centrum) → TUTAJ