Trzy godziny bezpośredniego lotu z Polski i… znajdziecie się w kraju, którego stolica nazywana jest największym na świecie muzeum pod gołym niebem. Malta to jeden z najdynamiczniej rosnących kierunków wśród turystów z Polski. W jednym z najpopularniejszych programów live w polskiej telewizji (TVP2, „Pytanie na śniadanie”) Pan Podróżnik – wraz z Agnieszką Wasztyl – miał przyjemność podzielić się z widzami swoimi impresjami z Valletty, Gozo, Mdiny i innych ciekawych miejsc, które czekają w tym wyspiarskim kraju na wszystkich spragnionych słońca i przygody.
Pomysł na szybki city break lub tygodniowy wypad? Malta wdarła się przebojem na listę interesujących kierunków wyjazdowych – statystyki pokazują, że język polski jest licznie reprezentowany na bulwarach Valletty lub plażach na Gozo. Tylko we wrześniu ten europejski kraj odwiedziło ponad 21 tys. naszych rodaków, co daje nam 5. miejsce na liście narodowości turystów, którzy zdecydowali się przyjechać do najbardziej wysuniętego na południe państwa w Europie.
Przedstawiciele rządu Malty nie kryją entuzjazmu, licząc na to, że przez cały 2024 rok liczba turystów z Polski przebije magiczną granicę 200 tys. Zdecydowanie pomaga w tym siatka bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski, w tym także linii niskokosztowych: Wizz Air lata na Maltę z Katowic i Warszawy, Ryanair z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy-Modlina i Wrocławia.
Nasz narodowy przewoźnik również dostrzegł potencjał Malty: od 16 kwietnia 2025 r. pasażerowie z Polski będą mogli dostać się do stolicy Malty na pokładzie samolotów PLL LOT, i to cztery razy w tygodniu.
Podczas programu live nie zabrakło informacji dotyczących najciekawszych miejsc do odwiedzenia w stolicy Malty oraz w jej bezpośrednim otoczeniu. Pan Podróżnik zachęcał do samodzielnej eksploracji wyspy, m.in. słynnego „cichego miasta”, czyli Mdiny – której uliczki można rozpoznać w wielu serialach, m.in. w Grze o Tron. Nie zabrakło informacji o zabytkach Valletty, plażach Gozo oraz klifach Dingli, będących najwyższym punktem całego kraju.
Co ciekawe, Malta to także idealny kierunek dla tych, którzy chcą nauczyć się języka angielskiego. Maltańskie Biuro Statystyczne przekazało statystyki, z których wynika, że w ubiegłym roku ponad 78,5 tysięcy osób wybrało Maltę jako miejsce do podszlifowania swojej znajomości języka Szekspira, a w czołówce europejskich uczniów byli Polacy.
Podczas programu telewizyjnego, Pan Podróżnik wskazał, że Maltę można odwiedzić przez cały rok – a bilety na połączenia bezpośrednie, nawet na szybkie, 2-3 dniowe wypady, kosztują mniej niż 200 PLN. Poniżej przykład biletów lotniczych na grudniową wycieczkę (wt-cz), które kosztują 150 PLN w dwie strony.
Z pełnym wydaniem programu Pytanie na śniadanie w TVP2 można zapoznać się na stronie internetowej telewizji lub na dedykowanej podstronie programu → TUTAJ (link bezpośredni do archiwalnych audycji).