Zapach i faktura papieru, lektura w formie klasycznego „papierowego” tygodnika, miesięcznika – to coś, co dla wielu jest fetyszem. Ja również zaliczam się do tego grona: zarówno jako czytelnik, jak również jako autor. Jestem cholernie zadowolony z faktu bycia kreatywną częścią redakcji, wydającej najfajniejszy papierowy magazyn na polskim rynku! Zapraszam do czytania 🙂
No i jest! We wszystkich empikach, salonikach Inmedio, Relay, na Publio.pl. Nowy, letni, 22. numer Outdoor Magazyn. A w środku m.in. mój felieton o przyszłości lotnictwa oraz coś, co powinno się wszystkim spodobać, czyli wywiad (blisko 8 stron!), który przeprowadziłem z Dominikiem Szmajdą. Całość OM22 to potężna dawka inspiracji, piękne zdjęcia, cudowna okładka, szelest papieru. Szczegóły?
Dominik Szmajda to facet, którego większości aktywnych podróżników i turystów w Polsce nie trzeba przedstawiać. Spłynął dziką rzeką w Kamerunie, samotnie zmagał się z dżunglą w Kongo Brazzaville, ale przyjemność i ukojenie znajduje również na polskich rzekach. To miłośnik zwiedzania świata z pozycji rowerowego siodełka, który „zdradził” nieco jednoślady na rzecz dmuchanych pontonów.
Jak smakuje samotność, jaki zapach ma dżungla, jakie przyjemności turystyczne możemy sami sobie sprokurować teraz-zaraz-już, nawet w codziennej, kilkugodzinnej przerwie między pracą a snem? O tym wszystkim rozmawiałem z Dominikiem, polecam ten wywiad nie tylko jako autor, ale przede wszystkim jako poszukiwacz inspiracji wszelakich 😉
Papierowy Outdoor Magazyn staramy się tworzyć tak, by inspirował. Do podróży, aktywności, zdrowego trybu życia. By motywował do mniejszych i większych wyjazdów, wypraw i eksploracji. By budził ciekawość świata. Często sami na sobie odczuwamy jego działanie. Gdy pojawia się ciekawa relacja, postać, historia czy po prostu piękne zdjęcia, gdzieś w człowieku budzi się zew przygody.
Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn
Tego lata w Outdoor Magazyn razem z moimi kolegami-dziennikarzami-podróżnikami wzięliśmy na tapet m.in. rowery górskie. Wątek otwiera piękna pocztówka od francuskiego fotografa, artysty i pasjonata MTB. Rozmowa z mistrzynią enduro, Katarzyną „Buruś” Burek jest z kolei swojego rodzaju wstępem do poradnika, w którym wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne odmiany tej dyscypliny i radzimy jak zacząć. Darka Grudniewskiego, najlepszego specjalistę w dziedzinie rowerów elektrycznych, pytamy o to, jak działa silnik w takim rowerze i na ile wystarcza bateria, bo skądinąd wiemy, że jazda na e-MTB po górskich ścieżkach to mega frajda.
Przygód rowerowych w numerze jest więcej, nie tylko tych spod znaku MTB. Łukasz Majewski to nietuzinkowa postać, historyk z wykształcenia, kurier rowerowy z zawodu i choć z całą pewnością można w jego przypadku mówić o wyczynie (przejechał na rowerze z Polski do Pakistanu), jeszcze ciekawsze jest jego podejście do podróżowania. O Dominiku Szmajdzie już wspomniałem: odpytałem go na okoliczność przygód, podejścia do podróży i życia oraz packraftów. Paaanie kochany, dzięki za całokształt!
Więcej inspiracji? Małgosia Lebda i jej pełen życia i nostalgii felieton o sadach. Fotomaestro Piotr Trybalski i poradnik, jak zorganizować wakacyjny plener fotograficzny. Agata Bobra zabierze wszystkich w miejsce wyjątkowe i niezbyt znane – na archipelag włoskich wysp wulkanicznych, a Rafał Król, najlepszy „sprzętowiec” w Polsce – ponieważ aktualnie podróżuje – zdradza nieco więcej na swój temat w kwestionariuszu.
Ach, i poradniki! Zwarte i pełne konkretów. Jeden o burzach – jak się zachować, gdzie schronić i których miejsc koniecznie unikać, gdy w terenie złapie nas burza (co latem zdarza się najczęściej). Drugi o biwaku, jednak nieco inaczej niż w innych publikacjach na ten temat – to długa lista biwakowych patentów 😉
Historia i tajemnica w stylu retro? Michał Gurgul zabierze was na Alaskę, próbując wyjaśnić sekret śmierci pod Brooks Range i postać Carla McCunna. Ekologia? OM „robimy” dla ludzi, którzy szanują swój czas wolny, nie stronią od nowych doznań i cenią kontakt z przyrodą – we współpracy z World Wide Fund for Nature piszemy więc o Dniu Długu Ekologicznego, który obchodzimy 2. sierpnia.
No i z grubej rury: cieszę się, że do naszego redakcyjnego grona dołączył Andrzej Muszyński, nominowany m.in. do Paszportu Polityki, i Nagrody Literackiej Gdynia (a w tym roku nominowany do Literackiej Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) – ale mający na koncie również nominację do Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie. To multiinstrumentalista: pisarz, poeta, reportażysta, podróżnik i właściciel gospodarstwa na Jurze, który będzie zdawać relacje z różnych stron świata.
…plus coś, co jest dowodem na talent Kasi Kozakiewicz (uwaga, Kasia na swoim koncie ma m.in. materiały do Boston Globe!): w kategorii „zajebistość okładki” – excusez le mot – po prostu zacytuję znajomego:
[..] równie dużą przyjemność mam chyba tylko podczas gapienia się na okładki Przekroju.
To co, bierzcie i czytajcie, c’nie? 😉
W OM22 palce maczali m.in: Małgosia Lebda, Rafał Siderski, Rafał Król, Jb Liautard, Katarzyna „Buruś” Burek, Piotr Trybalski, Kasia Kozakiewicz, Dominik Szmajda, Andrzej Muszyński, Agata Bobra, Karolina Szymańska, Zuzanna Maria Kozerska, WWF Polska, Dr Ebike, Dorota Dubicka, Maria Wittels, Wiola Imiolczyk, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Michał Gurgul… oraz niżej/wyżej podpisany.
Komentowanie jest wyłączone.