Czy wszędzie da się bezproblemowo podróżować? Spoglądając na mapę, wciąż możemy odnaleźć państwa, które w powszechnej świadomości są „trudne” lub „niebezpieczne” dla turystów, chcących je odwiedzić. Bez wątpienie jednym z nich jest Irak, kojarzący się z wojną, upadkiem, problemami. Ale czy słusznie? Pan Podróżnik wędrował w tym roku po Iraku, mając okazję skonfrontować mity i uprzedzenia ze stanem faktycznym. Zaproszenie do audycji „Na dachu świata”, prowadzonej przez Michała Żakowskiego w Radiu 357 pozwoliło na przedstawienie słuchaczom aktualnej sytuacji i rozwianie części z błędnych poglądów lub wręcz abominacji. Jak to zatem jest z tym Irakiem?


Banner Pan Podróżnik Media (c) panpodroznik.com

Przed mikrofonem w „Na dachu świata” regularnie goszczą uznani eksperci od polityki międzynarodowej, analitycy, podróżnicy, dyplomaci i dziennikarze zajmujący się geopolityką. Publicystyczny charakter programu, nakierowany na rzetelną i pogłębioną informację – często z pierwszej ręki – adresowany jest do słuchaczy ciekawych świata i wiadomości innych niż te, na które można natknąć się w mainstreamowych mediach. Pisząc wprost: do dojrzałego odbiorcy, odpornego na papkę stereotypów, interesującego się światem, zjawiskami, procesami i niełatwymi zależnościami.

Duża w tym zasługa Michała Żakowskiego, który jest gospodarzem „Na dachu świata”. Michał jako reporter opisywał wydarzenia, które zmieniają życie społeczeństw. Obserwował trzęsienia ziemi w Algierii i Pakistanie, wojnę w Libanie czy interwencję w Iraku obalającą Saddama Husajna. Na Ukrainie był świadkiem radości rewolucji Majdanu w 2013 i 2014 roku, widział jak Rosjanie zajmowali Krym oraz Donbas w trakcie inwazji Kremla. Z bliska przyglądał się rewolucji w Egipcie w 2011 i przejęciu władzy przez Bractwo Muzułmańskie, wielokrotnie wyjeżdżał do Izraela, Palestyny, Syrii, Czadu, Tanzanii, Senegalu czy na Bałkany.

Z dachu widać świat wielki, ale i ten całkiem bliski, już nie tak głośny. Słychać i widać ludzi w wirze wydarzeń. Czasem będziemy biegli przez to co się dzieje, czasem spokojnie patrzyli jak toczy się ten świat. Proponujemy zarówno szybkie komentarze, jak i pogłębione analizy. […] Z Pawłem Kunzem, dziennikarzem, podróżnikiem i autorem serwisu PanPodroznik.com porozmawiam o tym, jak podróżować i zwiedzać Irak oraz miejsca o których najczęściej słyszymy w kontekście wojen, konfliktów czy przemocy.

Michał Żakowski
Audycja Na Dachu Świata w Radiu 357 (c) panpodroznik.com
Audycja Na Dachu Świata w Radiu 357 (c) panpodroznik.com

Dzięki przyjętej formule audycji – blisko dwie godziny na antenie, z czego opowieść Pana Podróżnika o Iraku zajęła 40 minut – udało się poruszyć naprawdę wiele tematów. To nie tylko praktyczne porady związane z tanim podróżowaniem po Iraku, ale przedstawienie kraju w wersji bez lukru: od aktualnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem, poprzez formalności wizowe, po szczegóły dotyczące przemieszczania się po terenie dawnej Mezopotamii. Wspomnienia ruchliwych placów i suków w Bagdadzie przeplatały się z opowieściami o An-Nadżaf i meczecie z grobem kalifa Alego Ibn Abu Taliba, kuzyna i zięcia Mahometa.

Nie zabrakło historycznych odniesień – zarówno tych starożytnych, jak i dotyczących smutnej historii współczesnego Iraku, naznaczonej panowaniem dyktatora Saddama Husajna. Wspomnienia wprost z bagien Mezopotamii, informacje o punkcie, gdzie spotykają się rzeki Tygrys i Eufrat, szczegóły dotyczące atrakcji Basry – to tylko część z tematów, które wybrzmiały na żywo w Radiu 357.

Audycja Na Dachu Świata w Radiu 357 (c) panpodroznik.com
Audycja Na Dachu Świata w Radiu 357 (c) panpodroznik.com

Podczas dwugodzinnej audycji, wraz z zaproszonymi do studia gośćmi, poruszone zostały również inne tematy z zakresu publicystyki międzynarodowej. Adil Abdel Aati (przewodniczący Komitetu Wsparcia Rewolucji Sudańskiej w Polsce, aktywista i analityk) wrócił właśnie z Sudanu i opowiedział o sytuacji w tym kraju, w którym od roku trwa wojna domowa. Słuchacze uczestniczyli w relacji – z pierwszej ręki – o miejscu, z którego dociera niewiele informacji, a konflikt spowodował śmierć 150 tysięcy ludzi i exodus ludności: ponad 10 milionów mieszkańców Sudanu musiało uciec ze swoich domów.

O protestach w Serbii i stosunku do władzy na Bałkanach opowiedziała (podczas łączenia ze Skopje, stolicy Macedonii Północnej) Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspertka tłumaczyła zawiłości związane m.in. z budową kopalni litu, forsowaną przez władze Serbii, przeciwko której część mieszkańców kraju protestuje na ulicach Belgradu.

Listę gości uzupełnił Wojciech Ganczarek, reportażysta i dokumentalista. Na łamach audycji snuł opowieść o Ameryce Łacińskiej, wskazując powody popularności lewicowego podejścia do państwa – to postawa, która jest popularna w tej części świata. Całość została wzbogacona muzyką latynoską.

Audycja z Panem Podróżnikiem w Radiu 357 (c) panpodroznik.com
Audycja z Panem Podróżnikiem w Radiu 357 (c) panpodroznik.com

Dziękuję za zaproszenie i doskonale poprowadzony program!

Banner Gdzie Można Znaleźć (c) panpodroznik.com

Dwugodzinną audycję „Sudan / Serbia / Irak” w serii Na dachu świata w Radiu 357 można odsłuchać na stronie internetowej rozgłośni, w sekcji podcastów dla patronów → https://radio357.pl/podcasty/audycje/na-dachu-swiata/

Zapraszam!

Radio 357 banner (c) panpodroznik.com

Comments are closed.