MIEJSCE: Peru, okolice Ica

Wielobarwne fale piasku na środku pustyni, przesypujące się niczym piana morska na Oceanie Spokojnym, w odwiecznej walce z zielenią i budynkami oazy. Starcie żywiołów, z którego – jak na razie – człowiek wychodzi jako zwycięzca. Ale czy na długo?

Pan Podróżnik

Oaza Huacachina w Peru (c) panpodroznik.com
Oaza Huacachina w Peru (c) panpodroznik.com

DETALE

Na zdjęciu uchwycona oaza Huacachina (La laguna de Huacachina) w pobliżu miejscowości Ica na południu Peru. Zdjęcie wykonane telefonem komórkowym LG Velvet podczas eksploracji Peru i Kolumbii przez Pana Podróżnika, wiosną 2022 r.


IMPRESJA

W oczekiwaniu na zachód słońca, przysiadłem na brzegu piaszczystej diuny; jednej z setek podobnych, otaczających zieloną oazę. Oddaję się obserwacji wszechobecnego piachu, który żyje: wdziera się do domów, samochodów, pod powieki. Pustynny wiatr niesie ze sobą ciepłą kulę powietrza i drobinki pyłu, gwałcąc poczucie komfortu.

Kojąca toń wody na samym środku oazy kusi perspektywą chłodu – kilkadziesiąt lat temu Huacachina była ulubionym miejscem relaksu dla notabli z miasta Ica. Teraz? Poziom wody regularnie obniża się, odwrotnie proporcjonalnie do zainteresowania turystów, wędrujących gringo trail w dół Peru. Zamiast pięknych dam, odpoczywających w cieniu oazy pośrodku niczego, szybciej napotkamy amatorów sandboardingu lub szalonych eskapad buggy w dowolnym kierunku – wszak nie uświadczysz dróg na pustyni.

Pociągam łyk ciepłej wody z butelki, marząc o kuflu zimnego piwa Cusqueña. I zbiegam, gubiąc swoje sandały, prosto do serca oazy…


Banner Pan Podróżnik Podpowiada (c) panpodroznik.com

JAK TAM DOTRZEĆ?

Mapa Google: ⇒ kliknij tutaj

Koordynaty GPS (przybliżone): 14°5’4.09″N 75°45’50.2″W

Najbliższe lotnisko: Ayacucho (AYP)


Write A Comment