MIEJSCE: Grota Patriarchów / Makpela (המכפלה , الحرم الإبراهيم ), Autonomia Palestyńska

Święte miejsce dla przedstawicieli odmiennych światów. Krwawa historia, która przeplata się z cudami i okresami względnego pokoju. Ziemia zroszona krwią i cierpieniem.

Pan Podróżnik

Grota Patriarchów w Hebronie (c) panpodroznik.com
Grota Patriarchów w Hebronie (c) panpodroznik.com

DETALE

Nietypowy przedmiot, zajmujący centralne miejsce na zdjęciu, to… pocisk naboju kaliber 7,62 mm. Jak żaden inny drobiazg, stanowi milczący dowód na skomplikowane losy miejsca, które mieszkańcy Izraela nazywają haMachpela, a dla arabskich gospodarzy miasta to al-Haram al-Ibrahimi (الحرم الإبراهيمي‎). Można też prościej → Grota Patriarchów. Zdjęcie wykonane telefonem komórkowym (+ Snapseed) w czerwcu 2019 r. podczas pobytu w Hebronie i Autonomii Palestyńskiej.


IMPRESJA

Przybyłem tu z planem wyzbycia się jakichkolwiek ewentualnych uprzedzeń do wszystkich uczestników hebrońskiego węzła gordyjskiego. Ciężko o to. Masakra w sierpniu 1929 r. kontra masakra Barucha Goldsteina w lutym 1994 r. Dąb Abrahama, wypędzenie Żydów, represje osadników, drut kolczasty, nienawiść.

To tutaj mieszka 215 tys. Palestyńczyków na terenie oznaczonym jako H1. Oraz kilkuset Żydów, w enklawie H2. Dla jednych: miasto proroka Ibrahima. Dla drugich: miejsce spoczynku Abrahama, Sary, Izaaka, Rebeki, Jakuba… i być może pierwszych ludzi, Adama i Ewy. Dla wszystkich: potężny geopolityczny ból głowy.

Stojąc przed budynkiem haMachpela (Haram al-Chalil) i przyglądając się masywnej bryle – z brzydką budką wartowników na pierwszym planie – oprócz historii i setek ofiar, uwierało mnie coś pod podeszwami sandałów. Schyliłem się, podniosłem nabój do karabinu Kałasznikowa, zrobiłem zdjęcie, po czym przekazałem go w ręce izraelskiej żołnierki, która z niewyraźną miną i odbezpieczoną bronią spiesznie zmierzała w moją stronę…

Witaj w Hebronie.


Banner Pan Podróżnik Podpowiada (c) panpodroznik.com

JAK TAM DOTRZEĆ?

Mapa Google: ⇒ kliknij tutaj

Koordynaty GPS (przybliżone): 31°31’27.9″N 35°06’38.8″E

Najbliższe lotnisko: Tel Awiw (TLV)


Write A Comment