Czy młodzież interesuje się tanim podróżowaniem? To źle zadane pytanie: oczywiście, że się interesuje! Ale główna kwestia, która dominuje wśród nastolatków z ogniem wyjazdowym w oczach, w czasach mediów społecznościowych, Tik Toka, influencerów podróżniczych i nadmiaru bodźców brzmi: czy można jednocześnie poznawać, rozwijać pasję, podróżować i… zarabiać? I właśnie takiej tematyki dotyczyło spotkanie-wykład, który Pan Podróżnik poprowadził w jednym z krakowskich liceów.
Kaganek oświaty (podróżniczej) warto nieść do tych, którzy są skłonni wcielić ewentualne porady w życie, inspirując się tym, co widzieli. Nie będąc li tylko i wyłącznie biernymi słuchaczami – lecz biorąc udział w dyskusji. Gościnne progi X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, sala wypełniona uczniami z klas drugich i trzecich, ciekawość świata i niebanalne pytania w trakcie spotkania i po jego zakończeniu. Tak właśnie wyglądał wykład Pana Podróżnika pt. „Sekrety taniego podróżowania. Pasja. Praca. Przyjemność poznania” w Krakowie.
Młodzież licealna mogła na własne oczy przekonać się, że zakup biletu lotniczego do Włoch za 3 PLN to nie jest super-tajna-i-czarna magia, zarezerwowana dla nielicznych – tylko sposób, który przy odrobinie chęci i czasu praktycznie każdy może wdrożyć w życie. A informacja o tym sposobie powszechnie krążyła po forach internetowych, do których każdy ma swobodny dostęp.
W czasach, gdy informacja stała się walutą, to właśnie najmłodsze pokolenie doskonale odnajduje swoją drogę do przekucia ewentualnej podróży – lub wiadomości, jak ją przygotować – w nieregularne źródło dochodów. Reszta? Tutaj tylko niebo stanowi sufit.
Trzy najciekawsze i jednocześnie najbardziej kontrowersyjne pytania, które zostały zadane podczas spotkania?
Czy etycznym (w podróży) jest granie na instrumentach, malowanie na ulicy, zaczepianie nieznajomych – w celu uzbierania funduszy na dalszą drogę?
Maciek, X LO Kraków
Co ze zbieranie pieniędzy na realizację swoich podróżniczych marzeń w portalach typu zrzutka.pl? Czy to jest ok?
Arleta, X LO Kraków
Przegięcia najlepiej się sprzedają. Może warto wchodzić do slumsów, aby móc nakręcić fajnego Tik Toka podróżniczego i zwiększać fanbase?
Jan, X LO Kraków
Każde z tych pytań ma inny ciężar gatunkowy – jednocześnie każde z nich wymagało dłuższego zastanowienia się oraz umotywowania swojego zdania i wypowiedzi. Podczas spotkania w X LO w Krakowie Pan Podróżnik odpowiedział na wszystkie trzy. Ale pozwól, że szczegóły zachowa dla siebie, rozwijając w przyszłości detalicznie odpowiedzi w kompletną formę pisaną.
Inspiracja płynąca z wykładu w X LO w Krakowie? Założenia można było sprowadzić do cytatu: „ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej”. Pan Podróżnik ma nadzieję, że turystyczne ziarno + opowieści + zdjęcia trafiły na podatny grunt 🙂
Komentowanie jest wyłączone.