Rozmowy o przyszłości turystyki w duchu zrównoważonego rozwoju stanowią nie tylko podsumowanie dotychczasowej wiedzy, ale dają impuls do ewentualnych zmian, mających przełożenie na realne działania. Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną zorganizowała w Warszawie konferencję naukową, na której spotkali się eksperci, naukowcy, praktycy i samorządowcy. Paweł Kunz (Pan Podróżnik) miał przyjemność wygłosić prelekcję oraz uczestniczyć w panelu dyskusyjnym podsumowującym konferencję.
Całodniowa konferencja, która odbyła się w warszawskim Arche Hotel Poloneza, była częścią projektu „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”. Wspomniany projekt łączy edukację, innowacje oraz praktyczne działania, skupiając się na kluczowych rozwiązaniach dla zrównoważonego rozwoju turystyki.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu znakomitych gości i praktyków sektora travel, m.in. Rafał Szmytke (prezes Polskiej Organizacji Turystycznej), Małgorzata Wilk-Grzywna (wiceprezes POT), Izabela Stelmańska (prezes zarządu MROT i wiceprezes Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego), Adam Mikołajczyk (prezes fundacji Best Place) czy dr hab. Jacek Olszewski-Strzyżowski (ekspert Travindy).
Paweł Kunz miał przyjemność zaprezentować autorską prelekcję „Turystyka zrównoważona: teoria i praktyka. Z pamiętnika podróżnika/turysty”. Prezentacja stanowiła syntezę dotychczasowych praktycznych doświadczeń w zakresie obserwacji wszystkich aspektów – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – zwiększonego ruchu turystycznego, uwzględniając założenia turystyki zrównoważonej w wielu regionach świata. Na tapet zostały wzięte tak odmienne miejsca jak Grenlandia, Spitsbergen, Izrael, Maroko, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Cypr.
Bardzo „globalna” prezentacja, wzbogacająca przekaz o zrównoważonej turystyce, świetne studia przypadku.
Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
Rozmawiając o zrównoważonej turystyce, nie można zapominać o jasnych i ciemnych stronach, które niesie ze sobą globalizacja oraz zwiększony ruch turystyczny. Pan Podróżnik wskazywał m.in. na problemy, które sprawiają wizyty statków wycieczkowych w Longyearbyen (Spitsbergen, archipelag Svalbard) oraz nakreślał bieżącą sytuację i kłopoty z intruzywnymi turystami w jerozolimskiej dzielnicy Me’a Sze’arim, zamieszkanej w większości przez żydów charedim i chasydów.
Nie zabrakło również przykładów wskazujących na różne drogi dochodzenia do turystyki zrównoważonej, m.in. eksperymentu z pobieraniem opłat za wstęp do Wenecji czy reglamentacji ruchu turystycznego w Bhutanie. Na drugim biegunie plasują się miasta, które swoją strategię marketingową opierają na niczym nieskrępowanym dopuszczeniu turystów, także tych „jednodniowych”, do pełni atrakcji na danym obszarze.
W bogatym programie konferencji znalazło się więcej merytorycznych prelekcji i analiz. Jednym z najgorętszych trendów (nie tylko w turystyce) jest sztuczna inteligencja. I właśnie potencjał sztucznej inteligencji w marketingu miejsc omawiał Adam Mikołajczyk, prezes fundacji Best Place. Podczas prezentacji „Człowiek + AI = WNM?” uczestnicy mogli przekonać się, że od nowych narzędzi, wspomagających dotychczasową pracę elementami synergii z danymi przygotowanymi przez sztuczną inteligencję, właściwie nie ma ucieczki.
Turystyka zrównoważona zaczyna również stanowić immanentny element w strategii rozwoju sieci hotelowych, również globalnych liderów na tym rynku. Doskonale wpasowała się w to prezentacja „Hotel zrównoważony. Ekocertyfikat – opcja rozwojowa czy już konieczność?” zaprezentowana przez Monikę Mikulską-Guźniczak, ekspertkę branży hotelarskiej z InterContinental Hotels Group (IHG Hotels and Resorts).
Turystyka zrównoważona nie musi oznaczać rezygnacji z działań mających na celu przedstawienie Polski jako kraju, który warto odwiedzić w poszukiwaniu rozrywki, wypoczynku, zabytków. Małgorzata Hudyma, dyrektor Polska Statens Turistbyrå (ZOPOT w Sztokholmie) pokazywała sposoby na to, aby zachęcić turystów z rynku nordyckiego do podróżowania po Polsce z zachowaniem elementów zrównoważonego rozwoju.
W obserwowaniu globalnych zmian nie można zapominać o rynku lokalnym, schodząc z poziomu kontynentów i krajów do regionów, takich jak chociażby polskie województwa. Ekspert Travindy, dr hab. Jacek Olszewski-Strzyżowski, przedstawił raport na temat stanu wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie mazowieckim, ukazując lokalne działania w kontekście globalnych trendów. Z kolei Iwona Majewska, pełniąca funkcję z-cy dyrektora Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zaprezentowała prelekcję „Zrównoważona turystyka na obszarach wiejskich w województwie mazowieckim. Studium przypadku”.
Ciekawym kontrapunktem były doświadczenia z rynku lokalnego-samorządowego, którymi podzielił się podczas swojej prezentacji Artur Krysztofiak, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki UM Gniezno. A elementem wprowadzającym świeżość pomysłów w odniesieniu do turystyki (z punktu widzenia millenialsów i pokolenia Z) były warsztaty „Co oznacza zrównoważona turystyka dla młodych? Czego oczekują młodzi od starszych pokoleń w zakresie zrównoważonej turystyki i kontekście zmian klimatu?”, towarzyszące całej konferencji – których wyniki zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom.
Paweł Kunz (Pan Podróżnik) wziął również udział w debacie-panelu podsumowującym całą konferencję pt. „Czy turystyka może być zrównoważona? Jak zrównoważyć aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe w turystyce?”. Moderatorem dyskusji był Adam Mikołajczyk – prezes fundacji Best Place, a grono panelistów, oprócz Pana Podróżnika tworzyli:
- Dorota Zbinkowska – dyrektor biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej;
- Monika Mikulska-Guźniczak – Cluster Director of Public Relations & Marketing Intercontinental Warszawa | Holiday Inn Warsaw City Center | Holiday Inn Gdańsk City Center;
- Artur Krysztofiak – dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki UM Gniezno;
- dr hab. Jacek Olszewski-Strzyżowski – Travindy, ekspert ds. zarządzania turystyką zrównoważoną, prof. AWFiS.
- założenia cyklu konferencji Polskiej Organizacji Turystycznej → TUTAJ
- gospodarz konferencji (Arche Hotel Poloneza) → TUTAJ