To dość karkołomne zadanie: spróbować obiektywne podsumować 14. Festiwal Kultur Świata (Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy), który zakończył się w Rzeszowie. Dlaczego? Cóż, używając terminologii teatralnej:
Pan Podróżnik nie był tam widzem, tylko aktorem; przedstawienie było udane, widownia okazała się skupiona i łaskawa, a współwystępujący – to absolutna ekstraliga! 😉
cytat z rozmyślań własnych
Pisząc: „ekstraliga” nie ma tu krzty przesady: otóż współprelegentami, którzy przedstawiali swoje prezentacje i przygody na tegorocznej edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego byli – to mały, malutki drobiazg – m.in. Joanna Pajkowska, Andrzej Bargiel, Adam Wajrak, Marek Niedźwiecki, Łukasz Czepiela…
Podczas trwania Festiwalu Pan Podróżnik dwukrotnie przejmował scenę. W ramach piątkowej Akademii Młodych Odkrywców, mając przed sobą ponad pięćset małych-i-nastoletnich głów, zabrał ich w 90-minutową podróż dookoła naszego globu podczas swojej prelekcji-pogadanki „Czytanie pod wulkanem, nauka na pustyni czyli jak jeździć po świecie i nie zwariować z rodzicami”.
Spotkanie upłynęło pod znakiem sprytnych sposobów na połączenie podróży, zabawy i nauki w jeden piękny warkocz, gdzie wszystko może harmonijnie się splatać. Empiryczne poznawanie świata i wyjazdy na drugi koniec kuli ziemskiej niekoniecznie muszą wiązać się z nieusprawiedliwionymi dniami absencji w szkole – ale to już porady raczej dla rodziców, niż dla uczniów 🙂
W finałowym, niedzielnym bloku, przy kilkusetosobowej widowni, która zasiadła w rzeszowskim kinie Zorza (warto dodać, że cała impreza jest biletowana, co powoduje, że na widowni zasiadają prawdziwi pasjonaci wyjazdowych opowieści), Pan Podróżnik w ramach prelekcji „Dookoła świata za grosze” podzielił się patentami i trikami na tanie podróżowanie. Pokazał, co jest niezbędne, aby móc tanio przemieszczać się po świecie – prezentując jednocześnie wybrane przykłady ze swoich zrealizowanych podróży za przysłowiowe grosze, m.in. na Grenlandię, do Chin, Kanady, Meksyku, Iranu, Palestyny, Panamy, nad Bajkał, na północ Syberii czy na Saharę. Całość okrasił zdjęciami, mapami, poradami praktycznymi… mając jako główny motyw zainspirowanie widowni do samodzielnego planowania i realizacji planów wyjazdów: tych małych, okołoweekendowych, jak i poważnych eskapad.
Wisienką na torcie było łączenie się w czasie rzeczywistym z systemem rezerwacyjnym jednej z linii lotniczych, aby pokazać widowni w jaki sposób można zaoszczędzić 70-80 PLN na każdym locie ze stolicy Podkarpacia 🙂
Z czym przyjechali na Festiwal inni podróżnicy, eksploratorzy, osoby z przygodą wdrukowaną w genach? Andrzej Bargiel porwał obecnych w Rzeszowie pod najwyższą górę świata, dzieląc się swoimi wspomnieniami z Everest Ski Challenge, ale i z poprzednich, rekordowych wypraw (m.in. jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z K2). Joanna Pajkowska opowiadała m.in. o swoim samotnym rejsie dookoła świata bez zachodzenia do portów, który trwał 216 dni i odbył się na dystansie 29 tysięcy mil morskich. Adam Wajrak zabrał publiczność na Północ, spowiadając się ze swojej miłości do Arktyki. Z kolei Dominika i Marcin Kozłowscy zaprezentowali swoje impresje z podróży przez Afrykę: bagatela, 60 tysięcy kilometrów, 46 krajów, 12 miesięcy – a w świat ekstremalnych, podniebnych akrobacji przeniósł widzów Łukasz Czepiela, mistrz świata Challenger Red Bull Air Race.
To tylko część z prelekcji podczas Podkarpackiego Festiwalu Podróżniczego – na scenie pojawił się również legendarny dziennikarz i radiowiec, czyli Marek Niedźwiecki (z opowieścią o Australii), prosto z Grenlandii przyjechał (wraz z żoną Birthe i dziećmi) Adam Jarniewski, który jest jedynym Polakiem na stałe mieszkającym na największej wyspie świata, skutej lodem przez większą część roku. Krystian Bielatowicz namalował swoimi pięknymi zdjęciami klimat szamanizmu w Ameryce Środkowej, dzieląc się fotografiami Majów i Azteków – a Kasia i Łukasz Gawlasowie z PodróżoVanie pokazali, jak można od 4 lat mieszkać i podróżować w kampervanie, który sami zbudowali na bazie zwykłego dostawczaka.
Miłośnicy rowerowych przygód mogli wirtualnie przemierzyć trasę z Alaski do Argentyny razem z Marią Garus, która przejechała solo na rowerze przez trzy Ameryki. Wielbiciele wodnych klimatów zapoznali się z dokumentem o legendarnej wyprawie polskich kajakarzy do najgłębszego kanionu świata, czyli Godspeed Los Polacos. Uzupełnieniem podróżniczego line-up była Grupa Bieszczadzka GOPR w akcji na skitourach oraz prelekcja Iwony Marczak o podróży z mamą na drugi koniec świata.
Pan Podróżnik podsumowuje: to była doskonała impreza! Jedynym minusem była lokalizacja – kino Zorza jest mniej przyjaznym miejscem na tego typu spotkania niż hala G2 Arena, w której odbywały się poprzednie edycje Festiwalu. Niemniej, dla ciekawych tego, jak to wyglądało na miejscu, mały materiał filmowy:
A wszystkich spragnionych opowieści z podróży w niebanalne, nietypowe, intrygujące miejsca – Pan Podróżnik zaprasza na kolejną, 15. edycję Festiwalu Kultur Świata (Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy), która odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2023 r. w Rzeszowie. Nie pożałujecie!
omentarz
Pingback: Niewiarygodna cena: Tajlandia z Oslo za 262 PLN w dwie strony! Całość trasy z/do Polski za mniej niż 400 PLN – Pan Podróżnik – turystyka, podróże, media