Przez zabawę do nauki: kto mieszka w Laponii? Czy święty Mikołaj naprawdę istnieje? Jak czuje się renifer ze swoim porożem? Czy z kuksy wygodnie pije się herbatę i dlaczego sierść renifera jest tak miła w dotyku? Pan Podróżnik zawitał do krakowskich przedszkoli, dzieląc się z najmłodszymi eksploratorami swoimi opowieściami.
Grudzień za pasem. A jak grudzień, to oczywiście niecierpliwe oczekiwanie na Mikołajki – ulubione święto wszystkich dzieci na całym świecie. To czas prezentów, beztroski… ale jednocześnie doskonała okazja na to, aby najmłodszym (i przyszłym) podróżnikom przybliżyć nieco miejsce, w którym według wierzeń Święty Mikołaj mieszka i przygotowuje prezenty.
Spotkania-lekcje podróżnicze, dotyczące tematyki Finlandii / Laponii / Świętego Mikołaja, realizowane przez Pana Podróżnika i adresowane dla przedszkolaków w wieku 3-6 lat, pozwalają na łagodne i ciekawe wejście w otaczający nas świat. Oswajają „inność”, uczą tolerancji, wyostrzają zmysły. W naturalny sposób rozbudzają ciekawość, a poprzez szerokie spektrum scenariuszy zajęć, dostosowanych do poziomu i wieku danej grupy, pozwalają na osiągnięcie założonych celów edukacyjnych.
Opowieści, zajęcia ruchowe, elementy ćwiczeń gimnastycznych, kształtowanie chwytu, wykonywanie prac manualnych, zabawy w rymy oraz prace sensoryczne z dotykiem różnicującym i obronnym (na konkretnych przedmiotach z Laponii) – to tylko część z obszarów, które są wykorzystywane podczas spotkań Pana Podróżnika w przedszkolach.
Ważnym aspektem jest pełna swoboda w przygotowaniu scenariusza i przeprowadzenie zajęć wpasowujących się w ewentualne założenia planu pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizowanego w danej grupie. Zajęcia mogą odbywać się również w części lub w całości w języku angielskim, wspomagając system total / language immersion lub wspierając metodykę pracy przedszkoli dwujęzycznych.
Dla najstarszych grup przedszkolnych zajęcia z Panem Podróżnikiem są swoistym oknem, przez które mogą zaglądnąć do ciekawego miejsca, zainspirować się interesującymi historiami dotyczącymi Laponii, ludu Saamów – i zweryfikować swoje wyobrażenia o miejscu, gdzie mieszka Święty Mikołaj 😉
Zajęcia z Panem Podróżnikiem, które odbyły się w naszym przedszkolu, traktuję jako strzał w dziesiątkę. Oryginalne artefakty przywiezione z Laponii, sposób prowadzenia spotkania z grupą pięciolatków, scenariusz uwzględniający obcojęzyczne dzieci i podejście prowadzącego zajęcia do wybranego tematu – całość stanowiła doskonałe uzupełnienie obszaru Zimowego Tygodnia, który był realizowany w grupie.
Anna Kowalczyk, dyrektor przedszkola
Największa nagroda, którą Pan Podróżnik może otrzymać po zakończeniu zajęć? Ta najprostsza, osobiście wykonana, która powoduje duży uśmiech na twarzy 🙂
Jesteś nauczycielem w przedszkolu lub szkole podstawowej i chcesz zaprosić Pana Podróżnika na zajęcia do swojej grupy lub klasy? Nic trudnego, wystarczy odrobina chęci! Zajrzyj → tutaj.
Komentowanie jest wyłączone.