Najpiękniejsza jaskinia krasowa w Polsce już od kilkudziesięciu lat obecna jest na mapie turystycznej Polski. To nie tylko skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Bogactwo przyrody nieożywionej, odkryte w 1964 r., przyciąga turystów z całego świata. Z okazji jubileuszu 60-lecia odkrycia Jaskini Raj, w Grand Hotel w Kielcach odbyła się konferencja naukowa, na której nie zabrakło odkrywców jaskini, naukowców, reprezentantów sektora turystycznego, władz województwa oraz przedstawicieli urzędów centralnych. Integralną częścią konferencji był panel dyskusyjny – Paweł Kunz (Pan Podróżnik) miał przyjemność być moderatorem tego wydarzenia.
Obchodzenie jubileuszu 60-lecia odkrycia Jaskini Raj w województwie świętokrzyskim ma na celu podkreślenie wyjątkowego znaczenia tego miejsca dla polskiego dziedzictwa przyrodniczego oraz turystyki. To doskonała okazja, aby przypomnieć o unikalnym charakterze jaskini, która przyciąga turystów ze względu na swoje bogactwo form naciekowych i interesującą historię geologiczną. Jubileusz służy także promocji regionu świętokrzyskiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego, co może przyczynić się do wzrostu liczby odwiedzających, rozwoju lokalnej gospodarki oraz zwiększenia zainteresowania ochroną przyrody i dziedzictwa kulturowego tego obszaru.
Paweł Kunz (Pan Podróżnik) poprowadził jako moderator panel dyskusyjny dotyczący wykorzystania odkryć naukowych na przykładzie m.in. Jaskini Raj w promocji zrównoważonej turystyki w Polsce i na świecie. Zaproszenie do uczestnictwa w nim przyjęli:
- Małgorzata Wilk-Grzywna – Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej;
- Witold Wesołowski – Geopark Świętokrzyski, Instytut Geologiczny Oddział Kielce;
- Anula Galewska – CEO Travindy, ekspertka ds. zarządzania turystyką zrównoważoną;
- Piotr Dwurnik – Prezes Zarządu w Przedsiębiorstwo Turystyczne „Łysogóry” sp. z o.o. / Dyrektor Regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego / członek zarządu ROT WŚ;
- Zbigniew Pawlak – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
W trakcie panelu dyskusyjnego zaproszeni przez Pana Podróżnika goście pochylili się m.in. nad zjawiskiem overturyzmu oraz znaczeniem wpisu danego obiektu na listę UNESCO – cenne wskazówki w tym zakresie padły z ust przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (Zbigniewa Pawlaka). Podczas dyskusji nie zabrakło również kontrowersyjnego tematu, czyli kwestii tego, jak łączyć ochronę dziedzictwa naturalnego z dostępnością turystyczną, z praktycznymi przykładami wskazanymi przez CEO firmy Travindy (Anulę Galewską).
Pan Podróżnik zapytał swoich gości m.in. o turystykę przyjazdową, która stanowi jeden z podstawowych elementów rozwoju współczesnej gospodarki oraz jest trwałym elementem życia społecznego, tym samym spełniając istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb jednostek i grup społecznych. Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (Małgorzata Wilk-Grzywna) opowiadała o turystach zagranicznych w województwie świętokrzyskim i o ideałach zrównoważonej turystyki.
Podczas trwania konferencji wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w sześciu wykładach naukowych. Jeden z nich dotyczył jaskiń Gór Świętokrzyskich i ich znaczenia dla badań naukowych – prelegentami byli: dr hab. inż. Jan Urban (geolog, geomorfolog, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk), Andrzej Kasza (Speleoklub Świętokrzyski) oraz Katarzyna Ochman (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie).
Fascynujące możliwości związane z naukową rekonstrukcją przeszłości przedstawił dr Andrzej Boczarowski – naukowiec, grafik i muzeolog, który zajmuje się m.in. rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych. Istotnym elementem wydarzenia, odbywającego się w kieleckim Grand Hotel był również wykład „Badania, ochrona i udostępnienie Jaskini Raj (1965 – 1972)”, którego prelegentem był Tymoteusz Wróblewski z Państwowego Instytutu Geologicznego Oddział Świętokrzyski.
Nie zabrakło również gości zagranicznych. Inspirujący wykład pt. „Zabytki archeologiczne Jaskini Raj – świadectwo prehistorycznej obecności człowieka w świetle najnowszych badań” poprowadził dr hab. Claudio Berto – paleontolog reprezentujący Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z dr hab. Małgorzatą Kot. Ponadregionalny charakter wydarzenia podkreślił wykład „Międzynarodowe standardy zrównoważonego zarządzania atrakcjami turystycznymi”, który poprowadziła Anula Galewska, trener Światowej Rady Turystyki, CEO Travindy i ekspertka ds. zarządzania turystyką zrównoważoną.
Mocnym akcentem jubileuszu 60-lecia odkrycia Jaskini Raj było spotkanie z osobami, które zapisały się w historii jako świadomi odkrywcy tego niesamowitego miejsca: Zbigniewem Bochajewskim oraz Wojciechem Grabskim.
Miejscowi ludzie mówili nam, żebyśmy nie wchodzili do wykrotów i jaskiń, bo mogły się zawalić. Powszechne były też różne zabobony, że te jaskinie to wejścia do piekła i przestrzegano nas, żebyśmy się tam nie zapuszczali. Niewiele sobie z tego robiliśmy. Kiedy odkryliśmy wąskie przejście pod rumowiskiem skalnym przy wzgórzu Malik, wszedłem tam jako pierwszy. Koledzy asekurowali mnie z zewnątrz, a potem dołączyli do mnie. To, co zobaczyliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania [..] Wcześniejsze wykroty, które badaliśmy, były pozbawione szaty naciekowej, a tu zobaczyliśmy piękne stalaktyty, stalagmity, a posadzka wyglądała jak polukrowana, skrząca się jak śnieg w mroźny dzień. To było coś niesamowitego. Ściany pokryte były naciekami, a w jednym miejscu zobaczyliśmy przejście zastawione ogromnymi stalaktytami, które czasami łączyły się w kolumny. Szczęki nam opadły.
Zbigniew Bochajewski, wypowiedź dla PAP
Komentowanie jest wyłączone.