Protesty przeciwko niekontrolowanemu rozwojowi turystyki w jednym z hiszpańskich regionów, problem z pasażerami ogromnych statków wycieczkowych, którzy powodują zaburzenie równowagi i dobrostanu mieszkańców Spitsbergenu, zmiany na turystycznej mapie świata. To tylko część z tematów, które zostały poruszone przez Pana Podróżnika podczas wieczornej audycji live „Oko na świat” w TVP Info, prowadzonej przez Ernesta Zozunia.


Banner Pan Podróżnik Media (c) panpodroznik.com

Oko na świat to program telewizyjny, w którym przedstawiane i komentowane są wydarzenia z zagranicy. Zaproszeni goście odnoszą się do ważnych zjawisk, mających przełożenie na politykę, kulturę, turystykę, społeczeństwo. Tym razem gościem w studiu był Pan Podróżnik, który nakreślił problemy związane z overtourismem oraz genezę protestów, które regularnie wybuchają w turystycznych rajach (takich jak Wyspy Kanaryjskie), będąc skierowane w stronę lokalnych władz i organizacji zajmujących się promocją tego kierunku.

Wśród zagadnień, które zostały omówione na antenie podczas emisji programu, ważne miejsce zajęło „przegrzanie” rynku travel. Na pozór to sytuacja idealna: zwiększony ruch turystyczny napędza lokalną gospodarkę, powodując bogacenie się mieszkańców danego regionu oraz firm zajmujących się szeroko pojętą obsługą ruchu turystycznego. W rzeczywistości oś sporu dotyczy m.in. tego, kto tak naprawdę zarabia na turystach: lokalni biznesmeni czy światowe koncerny. Zjawisko overtourismu jest wieloaspektowe, o czym Pan Podróżnik wspominał nie tylko w TVP Info, ale m.in. na antenie radia RMF24.

Wywiad w TVP Info (c) panpodroznik.com
Wywiad z Panem Podróżnikiem w TVP Info (c) panpodroznik.com

Warto podkreślić, że „tkanka turystyczna” na Półwyspie Iberyjskim jest zróżnicowana: oprócz zamożnych i nie sprawiających problemów podróżnych, w miastach i regionach uskarżających się na nadmierny ruch turystyczny znaczący odsetek stanowią tak zwani turyści jednodniowi lub problematyczni – specjalistyczne portale GoHen i StagWeb szacują, iż jedna czwarta wszystkich brytyjskich imprez kawalerskich i panieńskich odbywa się w Hiszpanii i Portugalii.

Problem dotyka nie tylko Hiszpanii: na turystów, którzy odwiedzają dane miejsce tylko na kilka godzin narzekają m.in. mieszkańcy arktycznego Longyearbyen na Spitsbergenie – to największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard.

Czy oznacza to, że nie powinniśmy zwiedzać świata, w obawie przed overtourismem? Niekoniecznie. Pan Podróżnik w rozmowie z Ernestem Zozuniem wskazywał alternatywy i sposoby na zrównoważone podróże.

Każda podróż może być piękna, jeżeli zrozumiemy, że może być fragmentem czegoś większego. I niekoniecznie wybierajmy miejsca, do których podróżują inni.

Paweł Kunz (Pan Podróżnik), TVP Info
Wywiad w TVP Info (c) panpodroznik.com
Wywiad w TVP Info (c) panpodroznik.com

Banner Gdzie Można Znaleźć (c) panpodroznik.com

Z pełnym wydaniem (z dnia 20.04.2024 r.) programu Oko na świat w TVP Info można zapoznać się na stronie internetowej telewizji lub na kanale YouTube tej stacji → TUTAJ (link bezpośredni do audycji).

TVP Info logo (c) panpodroznik.com

Komentowanie jest wyłączone.