Jak tanio podróżować? Czy praca w branży turystycznej jest idealną ścieżką rozwoju zawodowego dla uczniów szkół o profilu hotelarskim? Co łączy dziką Arktykę, saharyjskie rubieże, zimowy pejzaż syberyjskiego Bajkału i peruwiańską dżunglę? Odpowiedzi na te (i wiele innych) pytań uzyskali uczniowie jednej z olsztyńskich szkół ponadpodstawowych… a okazją była prelekcja przeprowadzona przez Pana Podróżnika.
Styczeń to nie tylko początek roku – specyficzna data w kalendarzu może być impulsem do planowania nowych przygód spod znaku podróży małych i dużych. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również tych nieco młodszych, powoli wkraczających w dorosłość. Mawiają, że nic tak nie wspomaga procesu inspiracji do wyjazdu niż opowieść podróżnicza; spotkanie z wagabundą, powsinogą, obieżyświatem. Kimś, kto pokaże „swój świat” podróży oraz opisze różnorodność krajów, regionów i miejsc, wylewającą się ze zdjęć i filmów wykonanych na wielu kontynentach.
Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Olsztynie Pan Podróżnik przeprowadził spotkanie-wykład pt. „Turystyka i podróże: jak zmonetyzować pasję” dla uczniów klas o profilu hotelarskim. Dzięki doświadczeniom podróżniczym, które zostały zebrane w blisko 130 krajach świata oraz materiałom multimedialnym, możliwa stała się (wirtualna) wyprawa szlakiem tanich biletów, sprytnych patentów na podróżowanie, zabytków z listy UNESCO, miejsc rekordowych, unikalnych i tych owianych nutką tajemnicy.
Istotnym elementem spotkania okazała się sesja pytań ze strony zgromadzonej młodzieży: od tych typowo technicznych, związanych ze sposobami na wyszukiwanie tanich biletów lotniczych, ofert noclegowych czy gotowych planów podróży – skończywszy na rozwiewaniu wątpliwości związanych z bezpieczeństwem w podróży, zwłaszcza w krajach podwyższonego ryzyka.
Uczniowie klas o profilu hotelarskim mogli również zapoznać się z wieloaspektowością swojego przyszłego zawodu: spotkanie z Panem Podróżnikiem i poruszone „branżowe” tematy pokazały – bez zbędnego lukru – plusy i minusy pracy w sektorze turystycznym. Nie zabrakło również klasycznej analizy przypadku (case study) w oparciu o przykłady znanych polskich youtuberów i blogerów podróżniczych, którzy przekształcili swoją pasję w dochodowy biznes, skutecznie go monetyzując.
Dla młodzieży, która zmaga się z (ewentualnymi) wątpliwościami dotyczącymi przyszłej ścieżki zawodowej, to doskonała okazja na przekonanie się, że branża turystyczna ma przed sobą stabilną przyszłość – według portalu Statista, w 2022 r. turystyka stanowiła 4 proc. polskiego PKB.
Jesteś nauczycielem, wykładowcą, kierownikiem placówki edukacyjnej – i chcesz zaprosić Pana Podróżnika na spotkanie z Twoimi uczniami, młodzieżą, studentami? Zapraszam do kontaktu → TUTAJ.
Komentowanie jest wyłączone.