Chciałbyś zobaczyć zorzę polarną, ale nie stać ciebie na wyprawę do Kanady, na Alaskę czy na Grenlandię? Na szczęście na północy Europy jest miejsce, gdzie zorzę można dość łatwo „upolować”, a dotarcie tam z Polski jest proste, szybkie i tanie – dość napisać, że bilet lotniczy w dwie strony może kosztować mniej niż bilet na połączenie Pendolino z Krakowa do Warszawy. Gdzie znajduje się ten przyrodniczy raj?


Zorza polarna. Słynna aurora borealis, marzenie wielu podróżników. Są tacy, którzy potrafią przemierzyć pół świata, nie licząc się z kosztami, aby zwiększyć swoje szanse na doświadczenie na własnej skórze piękna tego zjawiska świetlnego, występującego na niebie. Aby uzmysłowić sobie, jak różnorodne może być zjawisko zorzy, zapraszam do obejrzenia krótkiego, dwuminutowego video (autorstwa Richarda Gottardo).


Pan Podróżnik podpowiada: nie ma lepszego miejsca na obserwację zorzy polarnej w Europie niż okolice Tromsø: norweskiego miasta położonego w Arktyce, 350 kilometrów na północ od koła podbiegunowego. To nie tylko kwestia warunków atmosferycznych, idealnych do zobaczenia zorzy, ale również możliwość sprawnego – i niedrogiego – przygotowania wyjazdu z Polski. Co więcej, siatka połączeń lotniczych umożliwia również szybkie podróże, obejmujące zaledwie kilka dni lub weekend.

Z własnego doświadczenia (oraz odbytych kilku wyjazdów do Tromsø, których celem było foto-polowanie na zorzę) wiem, że szanse na obejrzenie tego spektakularnego zjawiska na niebie w tej części Norwegii są dość spore. Oczywiście, nikt nie zagwarantuje tobie stuprocentowej pewności, że podczas swojego wyjazdu zobaczysz zorzę. Ale warto spróbować.

Ile to kosztuje? Przy odrobinie szczęścia i dobrej dacie podróży za bilety lotnicze w dwie strony zapłacisz zaledwie 110 PLN. Jak to zrobić?


Patent Pana Podróżnika banner
  • kluczem jest bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski do Tromsø;
  • aktualnie (jesień-zima 2023 r.) na tej trasie operuje Wizz Air, z częstotliwością 2-4 razy w tygodniu, w zależności od miesiąca;
  • podróż musisz rozpocząć w Gdańsku: to jedyne miasto w Polsce, z którego Wizz Air lata do Tromsø;
  • niskie ceny biletów możliwe są do uzyskania bezpośrednio na stronie przewoźnika, podróż musisz odbyć z bagażem podręcznym, posiadając członkostwo w Wizz Discount Club;
  • warto szukać połączeń obejmujących podróż w okresie wtorek-czwartek lub czwartek-niedziela;
  • w okresie marzec – październik nie doświadczysz w Tromsø zjawiska zorzy polarnej.

PRZYKŁADOWE POŁĄCZENIE

Na screenie poniżej: przykład połączenia Gdańsk-Tromsø-Gdańsk (14-16.11.2023 r.), z całkowitą ceną biletu wynoszącą 110 PLN, aktualną na moment pisania tego artykułu.

Pan Podróżnik zachęca do samodzielnego przeglądania kalendarza lotów Wizz Air na trasie Gdańsk-Tromsø-Gdańsk w poszukiwaniu tego typu okazji.

Screen GDN-TOS-GDN

Pan Podróżnik Poleca banner

OK, dostałeś się do Tromsø. Gdzie wybrać się na polowanie z aparatem fotograficznym, kamerą lub telefonem komórkowym – aby zwiększyć swoje szanse na obserwację zorzy polarnej?

Trzy miejsca w Tromsø

Trzy miejsca w okolicach Tromsø

  • Breivikeidet;

Kiedy wybrać się do „Bramy Arktyki”? Poszukiwania zorzy polarnej najlepiej zaplanować w Tromsø na okres między równonocą jesienną i wiosenną, czyli 21 września – 21 marca.

Jaki jest możliwy efekt takiej wycieczki? Poniżej zdjęcie, które zostało wykonane w Ersfjordbotn:

Zorza w Ersfjordbotn niedaleko Tromso
Zorza niedaleko Tromsø (c) panpodroznik.com
Przydatne Strony banner

https://www.norway-lights.com/

https://www.economycarrentals.com/go/airports/norway/tromso/?c=PL

https://www.booking.com/city/no/tromso.html


Zostaw komentarz