Cykl wydawania kwartalnika ma swoje zalety. Praca nad każdym numerem może toczyć się w nieco innym, uważniejszym i wolniejszym tempie. I tak właśnie dzieje się z Outdoor Magazynem: potężna dawka inspiracji trafia właśnie w ręce czytelników. Jako „autor-współtwórca”, zapraszam wszystkich do lektury nowego, jesiennego numeru Outdoor Magazynu. Co na Was czeka?
No i wylądował! We wszystkich empikach, salonikach Inmedio, Relay, na Publio.pl. Nowy, jesienny, 27. numer Outdoor Magazyn. A w środku m.in. mój felieton o podróży wzdłuż jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie oraz tona ciekawych tekstów, które wyszły spod pióra znakomitych dziennikarzy i podróżników. Dodajmy do tego wywiady, opowieści podróżnicze, porady, całość przetykana pięknymi zdjęciami. Szczegóły?
Pierwsze liście lecą z drzew, a my wychodzimy na drogę i wystawiamy w górę kciuk. Kierunek: przygoda!
Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn
W najnowszym Outdoor Magazynie zmieniamy nieco ustalony porządek. Wyjątkowo miejsce Pocztówki od fotografa zajął materiał otwierający nowy cykl pod nazwą Legendy. W obszernym i pięknie ilustrowanym artykule przybliżamy postać słynnego alpinisty Waltera Bonattiego i odkrywamy przed czytelnikami mniej znaną, a niesłychanie barwną historię jego powspinaczkowego etapu życia.
Świat eksploracji i fotografii Bonattiego zaskoczył nas samych, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć cykl, który od tej pory będzie co pewien czas ukazywał się w wydaniu drukowanym.
Wywiady
Lubimy inspirować. Lubimy pokazywać losy niezwykłych osób. Mamy świadomość, że takie postaci inspirują i motywują do przeżywania własnych przygód. Dlatego w tym numerze Outdoor Magazynu znalazło się również kilka wywiadów. Rozmawiamy z Hilary Bradt, założycielką słynnego wydawnictwa turystycznego i zapaloną autostopowiczką, która korzystając z tego środka transportu zwiedziła większą część świata. Co więcej, Hilary nadal, w wieku 83 lat, zdarzy się wystawić w górę kciuk przy drodze! Stąd też pomysł na ilustrację okładkową jesiennego numeru, w wykonaniu niezastąpionej Weroniki Zaręby. Z Hilary rozmawiała Magdalena Bryś.
Z kolei rozmowa z Nasim Eshqi to wywiad ciężkiego kalibru. Irańska wspinaczka opowiada o trudach dorastania w kraju radykalnego islamu, uciśnieniu kobiet, walce o wolność i swojej – jakże nietypowej – drodze do uprawiania alpinizmu. Ten wywiad, przeprowadzony przez Julię Klimek, poszerza horyzonty i uświadamia, że wolności nie wolno brać za pewnik.
Idźmy dalej. Mateusz Wrazidło jest przedstawicielem rzadkiego gatunku pasjonatów: pracowity, pomysłowy i skromny. Jego dokonania były doceniane wielokrotnie, między innymi przez kapitułę Kolosów i stowarzyszenie The Explorers Club, jednak jego historie nadal pozostają stosunkowo mało znane. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać o jego życiowej pasji, graniczącej – jak sam mówi – z obsesją: o eksploracji dzikich zakątków tepuj, charakterystycznych spłaszczonych szczytów na pograniczu Wenezueli, Brazylii i Gujany, na których szuka rzadkich gatunków roślin mięsożernych. Z Mateuszem, w jego przypominającym ogród botanicznym mieszkaniu, rozmawiali Wiola Imiolczyk i redaktor naczelny Outdoor Magazynu, Michał Gurgul.
Jak podróżować inaczej? Na przykład na deskorolce. O tym ciekawym połączeniu zainteresowań opowiada Adam Szostek, sympatyczny podróżnik, aktywista i instruktor deskorolki, któremu zdarzyło się uczyć jazdy na desce nawet mnichów buddyjskich. Przede wszystkim propaguje deskorolkę wśród dzieci, w Polsce i w różnych zaskakujących zakątkach świata, jako fajny i zdrowy sposób spędzania czasu. Z Adamem rozmawiała Magdalena Bryś.
Kierunki
W jesiennym numerze polecamy i opisujemy kilka bardzo odmiennych kierunków. Jako Pan Podróżnik, kontynuuję zarażanie czytelników Outdoor Magazynu pomysłami na kolejne wycieczki pociągami. Tym razem zabieram was w podróż Koleją Snów, z gwarnego Belgradu aż na wybrzeże turkusowego Adriatyku.
Z przyjemnością na łamach OM witamy po krótkiej przerwie Piotra Trybalskiego, który odkrywa przed nami prawdziwie wyjątkowe miejsce w Afryce. Fantastyczna historia, ilustrowana pięknymi zdjęciami, przybliży Czytelnikom barwne i bardzo odmienne pod względem kulturowym, śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej – Mali.
Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn
Z kolei Marek Ogień, rozchwytywany fotograf, z którym mamy przyjemność czasem współpracować i który swoje honorarium w całości przekazuje na rzecz wybranego schroniska da zwierząt, opowiada o nielegalnym biegu przez pustynię Atakama. Wydarzenie ma klimat, który doskonale oddają zdjęcia Marka!
Z cyklu kierunków bardziej przystępnych i bliższych – kolejna propozycja Julii Klimek to Großglockner, najwyższy szczyt Austrii. A tuż obok poradnik naszej autorki dotyczący butów trekkingowych, tym razem – ponieważ idzie jesień – za kostkę.
Felietony
Dalsze strony naszego czasopismu to jak zawsze przestrzeń przyjazna dla osób wrażliwych, złaknionych piękna, przyrody, poszukiwaczy doznań nie tylko zewnętrznych, ale również przeżyć wewnętrznych. W tej części prym wiedzie (już od ponad 10 numerów!) poetka i ceniona autorka Małgorzata Lebda. Z ogromną przyjemnością oddajemy w Wasze ręce jej kolejny, magiczny felieton. Jest o patrzeniu w gwiazdy, kosmosie, mikrokosmosie i grzybach.
Ramię w ramię z Małgosią, choć oczywiście w swoim indywidualnym stylu, felietony pisze dla nas kolejny znany i ceniony autor, Andrzej Muszyński. Tym razem powędrujemy razem do źródeł, i nie będzie to wędrówka tylko i wyłącznie dosłowna.
Cykle
Jeśli lubcie historie w stylu retro, znajdziecie w naszym czasopiśmie kilka stron poświęconych im właśnie. Tym razem pełna spokoju i ciszy historia z dzikiego zakątka Alaski.
Magazyn tradycyjnie zamykają cykle: Zielona strona tworzona we współpracy z WWF Polska (Kamil Kusztal pisze o tym jak badamy klimat – niby wszystko wiemy, ale czy napewno?), Outdoorowa Kuchnia (faszerowane jabłko w jesiennej, karmelowej odsłonie!) i Kwestionariusz OM (Dorota Rasińska-Samoćko).
Michał Gurgul, redaktor naczelny Outdoor Magazyn
To co, bierzcie i czytajcie: na stoku, w schronisku, w domu, w drodze? 🙂
W OM27 palce maczali m.in: Małgosia Lebda, Weronika Zaręba, Hilary Bradt, Museo Nazionale della Montagna, Magdalena Bryś, Nasim Eshqui, Julia Klimek, Mateusz Wrazidło, Wiola Imiolczyk, Adam Szostek, Piotr Trybalski, Marek Ogień, Andrzej Muszyński, Kamil Kusztal, Dorota Dubicka, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, Michał Gurgul… oraz niżej/wyżej podpisany.