Idealny koszt biletu wstępu, umożliwiający zwiedzanie danego obiektu historycznego w Polsce? 0 PLN, czyli bezpłatnie! Uwaga, gratka dla wszystkich miłośników architektury, zamków, pałaców, rezydencji królewskich oraz historii naszego kraju – przez cały listopad bez żadnych dodatkowych kosztów możecie zwiedzać najpiękniejsze obiekty w Polsce. Jak to zrobić?


JESIENNE ZWIEDZANIE, NIEPRZYZWOICIE TANIE

Doskonałe promocje mają to do siebie, że bywają jednorazową okazją. Skorzystamy raz, a potem pozostaną nam tylko wspomnienia o poczynionych dzięki temu oszczędnościach. W wypadku niektórych polskich placówek muzealnych – zwłaszcza tych znanych i tłumnie odwiedzanych – koszt biletu wstępu może stanowić spory wydatek. A gdy przemnożymy go przez kilka osób, chcąc wybrać się na rodzinne zwiedzanie, robi się z tego spora sumka: warto szukać możliwości na tańsze (lub wręcz bezkosztowe) odwiedziny w zamkach, pałacach i muzeach.

Tym bardziej cieszy, że „Darmowy Listopad”, którego organizatorem jest MKiDN, stał się cyklicznym wydarzeniem – i aż dziw bierze, że wiedza o akcji nie jest na tyle powszechna, na ile na to zasługuje. Pan Podróżnik i jego znajomi od kilku lat regularnie korzystają z możliwości jesiennego zwiedzania rezydencji królewskich.

Wisienką na torcie jest to, że dzięki tej akcji można nie tylko obejrzeć zabytkowe wnętrza, ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych, specjalnych warsztatach, tematycznych spacerach lub zwiedzić czasowe ekspozycje – ich liczba i charakter zależna jest od danego obiektu.

Zamek w Malborku (c) Unsplash, panpodroznik.com
Zamek w Malborku (c) Unsplash, panpodroznik.com

GRZECH NIE SKORZYSTAĆ

Czy wymagane są jakieś specjalne działania? Nie, wystarczy wybrać obiekt znajdujący się na liście, sprawdzić warunki do odbioru bezpłatnego biletu – i udać się w danym dniu na zwiedzanie: w Warszawie, w Krakowie, w Poznaniu, Sandomierzu, Malborku i innych miastach.

Praktyka pokazuje, że warto zaplanować nieco wcześniej tego typu aktywności – część z obiektów udostępnia każdego dnia w listopadzie ograniczoną pulę bezpłatnych wejściówek. Dotyczy to zwłaszcza Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku w Malborku i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Doskonałą informacją jest również plan włączenia do akcji „Darmowy Listopad” w przyszłym roku kolejnych placówek – dość intrygująco wyglądają również ministerialne zapowiedzi bezpłatnych wstępów dla określonych grup wiekowych.

– Dzięki znacznemu wzrostowi budżetu resortu kultury od połowy przyszłego roku dzieci i młodzież oraz seniorzy i renciści będą mogli korzystać bez opłat z oferty przygotowanej przez państwowe instytucje kultury.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cóż, zobaczymy. Na razie cieszmy się możliwością listopadowego szaleństwa zamkowo-pałacowego. A jak już o tym mowa: czas na listę miejsc, gdzie nie zapłacimy za bilet wstępu.

Zamek Królewski w Warszawie (c) Unsplash, Valentyn Chernetskyi
Zamek Królewski w Warszawie (c) Unsplash, panpodroznik.com

Pan Podróżnik Poleca banner

Poniżej lista obiektów, które biorą udział w akcji, umożliwiając turystom bezpłatne zwiedzanie przez cały listopad. Dodatkowo dołączone są linki, kierujące do serwisu rządowego, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące odebrania wejściówek oraz wystaw stałych / czasowych, które obejmuje akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”:

Akcja Darmowy Listopad 2023 (c) panpodroznik.com
Akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich (c) panpodroznik.com

Write A Comment