Używając określenia ze świata sportu: krakowski port lotniczy rzutem na taśmę – wieczorem, w ostatni dzień maja (31.05) – osiągnął wynik, którym wcześniej mogło pochwalić się tylko stołeczne Lotnisko Chopina. Milion pasażerów, którzy zostali obsłużeni w trakcie jednego miesiąca kalendarzowego w Kraków Airport oznacza, że polubiliśmy podróżowanie „z regionów”, a statystyki przebiły psychologiczną granicę. Jakie są predykcje i ilu pasażerów w ostatnim roku skorzystało z polskich portów lotniczych? Czy przekłada się to na konieczność wcześniejszego przybycia na lotnisko przed wakacyjnym lotem?


Kraków Airport świętuje: do ostatniej chwili nie było pewności, czy w maju padnie rekord i port lotniczy dołączy do specyficznego klubu milionerów: lotnisk, które mogą pochwalić się obsłużeniem więcej niż miliona pasażerów w trakcie jednego miesiąca.

Wprawdzie ruch lotniczy po pandemii odbudował się bardzo szybko, ale siedmiocyfrowa liczba to bariera, której do tej pory nie przekroczyło żadne polskie lotnisko regionalne. – Większość z nas pamięta pusty terminal podczas pandemii, a potem zmniejszony ruch pasażerski spowodowany obostrzeniami dla podróżujących na całym świecie. Działamy cały czas w wyjątkowo skomplikowanym czasie stosunków międzynarodowych – informuje Radosław Włoszek, Prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice. – Tym bardziej jesteśmy dumni z dzisiejszego rekordu. To pasja do latania pasażerów odrodziła ruch lotniczy w Polsce i na całym świecie, dziękujemy za wybór oferty z siatki połączeń przewoźników na naszym lotnisku – dodaje prezes.

Milionowym pasażerem w maju została pani Alicja, która otrzymała z tej okazji pamiątkowy prezent.

Milionowy pasażer w maju w Kraków Airport (c) Kraków Airport

Nie tylko statystyki, czyli dbałość o pasażerów

Czy w ślad za zwiększonym ruchem pasażerskim na największym polskim lotnisku regionalnym idą inne działania, które mogą mieć wpływ na komfort podróżnych? Pan Podróżnik zapytał o to prezesa Portu Lotniczego Kraków-Balice, Radosława Włoszka.

Jako pierwszy port lotniczy w Polsce rozpoczęliśmy przetarg na zakup dziesięciu skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą musieli wyciągać z bagażu podręcznego płynów czy elektroniki.

Priorytetem dla krakowskiego lotniska jest bezpieczeństwo, ale także komfort czyli customer services. Konsekwentnie dbamy o podwyższanie standardów świadczonych usług dla pasażera. Airport Service Quality Awards – to wyróżnienie przyznawane przez ACI najlepszym lotniskom na świecie według oceny ich pasażerów. Na bieżąco dokonujemy pomiaru satysfakcji podróżujących i uczymy się od najlepszych portów lotniczych

Radosław Włoszek, Prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, które pada podczas przygotowań do wyjazdów wakacyjnych jest: na ile wcześniej być na lotnisku, z którego rozpoczniemy podróż? Planując wylot z portu lotniczego w Krakowie, warto dysponować zapasem czasu, który pozwoli na komfortowe oczekiwanie na lot. – Wykorzystując media społecznościowe informujemy pasażerów o konieczności przybycia na lotnisko 2 godziny przed wylotem lub nawet wcześniej. Zawsze także staramy się podpowiadać naszym gościom, dzięki np. Centrum Edukacji Lotniczej, że odpowiednie spakowanie bagażu podręcznego pozwala na szybszą i sprawniejszą obsługę pasażera – informują przedstawiciele małopolskiego lotniska.

Z najświeższymi informacjami w tym temacie, obejmującymi dane z innych portów lotniczych w Polsce, można zapoznać się w artykule Pana Podróżnika, opublikowanym w National Geographic.

Kraków Airport (c) Kraków Airport, panpodroznik.com
Lotnisko Kraków Airport (c) Kraków Airport, panpodroznik.com

Polacy latają na potęgę

Dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego pokazują, że w sektorze przewozów pasażerskich możemy zapomnieć o smutnych czasach pandemii COVID-19, gdy ruch na polskich lotniskach był znacząco ograniczony. Spoglądając na ubiegłoroczne statystyki widzimy, że w 2023 roku we wszystkich polskich portach lotniczych obsłużono 52,2 mln pasażerów. Dane z pierwszych kilku miesięcy 2024 roku wskazują, że rekord ten zostanie będzie pobity.

Jak to wyglądało w liczbach? Polskie lotniska-rekordziści w 2023 r. (w ruchu krajowym i międzynarodowym) to:

 • Lotnisko Chopina w Warszawie – 18,5 mln obsłużonych pasażerów;
 • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 9,4 mln obsłużonych pasażerów;
 • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 5,9 mln obsłużonych pasażerów.

Interesującą informacją jest podział pasażerskiego ruchu pasażerskiego w Polsce. Na ogólną liczbę 52,2 mln pasażerów:

 • trasy krajowe to 3,8 mln pasażerów – więcej o 18,2 proc. niż w 2022 r.
 • trasy międzynarodowe to 48,4 mln pasażerów – więcej o 28,2 proc. niż w 2022 r.

Przypomnijmy również, jakimi liniami lotniczymi podróżują pasażerowie, którzy korzystają z polskich portów lotniczych na trasach międzynarodowych. Podium wygląda następująco:

 • Ryanair przewiózł 15,1 mln pasażerów – więcej o 2,4 mln niż w 2022 r.
 • Wizz Air przewiózł 10,5 mln pasażerów – więcej o 2,9 mln niż w 2022 r.
 • PLL LOT przewiózł 7,3 mln pasażerów – więcej o 1,5 mln niż w 2022 r.
Logo Krakow Airport (c) Krakow Airport
Banner Przydatne Strony (c) panpodroznik.com
 • strona internetowa lotniska Kraków Airport → TUTAJ
 • artykuł o tym, na ile wcześniej być na lotniskach w Polsce przed planowanym lotem → TUTAJ
 • pełne statystyki ruchu lotniczego za 2023 r. z Urzędu Lotnictwa Cywilnego → TUTAJ

Write A Comment