Największy zimowy biwak szkoleniowy w Polsce, od lat w Gorcach. Legendarne miejsce i kultowa impreza WinterCamp, która przyciąga nie tylko miłośników gór i przygody. Noclegi w zasypanych śniegiem namiotach, prelekcje zaproszonych tuzów polskiego świata podróżniczo-eksploracyjnego, szkolenia i solidna dawka wiedzy. Nie mogło tam zabraknąć Pana Podróżnika!


WinterCamp 2022 (c) Maciej Gramacki
Zdjęcie z drona, pokazujące aktualny WinterCamp (c) Maciej Gramacki

Pewne rzeczy są niezmienne: Gorce, zima i WinterCamp! I nie tylko o praktycznie gwarantowane warunki atmosferyczne chodzi (spójrzcie na zdjęcie powyżej!), ale o całość unikalnej imprezy, która rozpala emocje. WinterCamp to przede wszystkim PRZYGODA i SZKOLENIA, prowadzone przez specjalistów: pierwsza pomoc na szlaku, lawinowe ABC, narty skiturowe, zimowy survival, warsztaty wspinaczki lodowej. Ale stałym elementem składowym zimowego biwaku są również spotkania i prelekcje z zaproszonymi gośćmi.

Czy wiedzę i umiejętności, które nabędziecie na WinterCampie, możecie wykorzystać podczas przyszłych zimowych podróży do takich – na pozór niedostępnych – miejsc jak Arktyka, Grenlandia lub Syberia? Jak zorganizować (tanio!) podróż swoich marzeń z Polski do miejsc, które rozpalają Waszą wyobraźnię? Jak przygotować się na wyjazd na drugi koniec świata? O tym wszystkim opowie nasz gość! Paweł Kunz (Pan Podróżnik) to dziennikarz turystyczny oraz zapalony podróżnik, specjalizujący się w budżetowym, „plecakowym” zwiedzaniu wszystkich kontynentów. Odwiedził blisko 120 państw świata, był na 7548 m n.p.m. i 418 m p.p.m. Przeszedł szlak Arctic Circle Trail na Grenlandii, jeździł po zamarzniętym jeziorze Bajkał na Syberii, biegał po Arktyce w poszukiwaniu zorzy i niedźwiedzi, kąpał się na Spitsbergenie, 1100 km od Bieguna Północnego i dwukrotnie przejechał trasę kolei transsyberyjskiej. Paweł przybędzie na WinterCamp prosto z gorącej Tanzanii, dzieląc się swoimi opowieściami i prelekcją – skupiającą się na tanim podróżowaniu do ekstremalnych miejsc. Szykujcie pytania do naszego gościa – odpowie na wszystkie, podpowiadając wiele przydatnych patentów i tricków podróżniczych. Niech żyje zima!

Maciej Gramacki, szef WinterCamp
WinterCamp 2022 (c) panpodroznik.com
Zaproszenie na WinterCamp (c) wintercamp.pl

Pan Podróżnik przyjął zaproszenie organizatorów tegorocznego WinterCampu, dotarł do schroniska na Turbaczu (z którym jest związany osobiście od wielu lat) i przeprowadził dwie prelekcje-spotkania: dla uczestników WinterCamp Family oraz dla osób przebywających i szkolących się w ramach WinterCamp.

WinterCamp 2022 (c) Donia Donia
Prawdziwie zimowe warunki na WinterCamp (c) Donia Donia

Młodszą widownię, która wraz z rodzicami przebywała na rodzinnej edycji zimowego biwaku zabrał w podróż dookoła świata, z dziećmi i misiem w plecaku :). Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak przygotować podróż z małymi dziećmi – nawet na koniec świata – a także jak poradzić sobie z nauką w trakcie wyjazdu i nieobecnością w szkole oraz na co zwracać uwagę przy planowaniu wyjazdów: do sąsiedniego kraju, do europejskiego miasta i na azjatyckie rubieże.

Ważnym elementem prelekcji były zdjęcia dokumentujące wyjazdy Pana Podróżnika do Azji, Afryki, Ameryki Północnej (z dziećmi) i praktyczne porady związane ze szczepieniami, dokumentami, biletami oraz poszanowaniem lokalnych zwyczajów i zasad.

WinterCamp 2022 (c) panpodroznik.com
Córki Pana Podróżnika w trakcie jednego z afrykańskich wyjazdów (c) panpodroznik.com

Podczas drugiej prelekcji, adresowanej do dorosłej części uczestników WinterCamp, Pan Podróżnik skupił się na przekazaniu swoich doświadczeń i impresji z wyjazdów w „zimne” miejsca na świecie. Obecni na spotkaniu przenieśli się zatem na północ Syberii zimą, na północ Kanady, zawitali na Grenlandię, na Spitsbergen i na północ Norwegii – mając również okazję na wirtualną przejażdżkę koleją transsyberyjską oraz na spacer po zamarzniętym jeziorze Bajkał.

Dodatkowo, podczas dyskusji można było poznać sporo praktycznych tricków, które umożliwiają sprytne podróżowanie, zakup tanich biletów lotniczych oraz ułatwiają organizację wyjazdów.

WinterCamp 2022 (c) panpodroznik.com
Prelekcja na WinterCamp 2022 (c) panpodroznik.com

Kto był współprelegentem na tegorocznym WinterCamp? M.in. Krzysztof Lewicki z Dzikiej Drogi, który jest jednym z najlepszych szkoleniowców bushcraftu i survivalu w Polsce, specjalizującym się w szkoleniach dzieci i młodzieży. Z kolei Wojciech Kłapcia (z legendarnej wśród znawców tematu puchu firmy Pajak) podzielił się swoimi impresjami z wędrówki po polskich szlakach… i wniósł niesamowity wkład wiedzy oraz doświadczenia podczas szkoleń technicznych. A Łukasz Supergan przeniósł wszystkich w góry wysokie oraz świat, w którym czuje się doskonale: wielodniowych samotnych wypraw w rozmaite zakątki globu.

WinterCamp 2022 (c) panpodroznik.com
„Mieszkanko M2” na WinterCamp (c) panpodroznik.com

Jeżeli planujecie uczestnictwo w WinterCampie z małymi dziećmi (i obawiacie się, że nie uda się z nimi wejść na Turbacz) – bez obaw. Dzięki Mitsubishi Motor Poland nawet takie warunki nie są przeszkodą: zobaczcie, jak wygląda „opieka” nad młodymi uczestnikami WinterCamp Family oczami kamery chłopaków z Mitsubishi:


Banner Gdzie Można Znaleźć (c) panpodroznik.com

Pan Podróżnik rekomenduje: jeżeli szukacie więcej informacji o WinterCamp lub chcecie zapisać się na jego kolejną edycję, zajrzyjcie → TUTAJ.


Write A Comment