Triest, będący ukrytą perłą w koronie włoskich miejscowości? Słowenia, która już samą angielską nazwą kraju (sLOVEnia) zapowiada – być może romantyczne – przygody? A może ekspresowa wycieczka do urokliwej chorwackiej Opatiji oraz kosmopolitycznej Rijeki? Niewiarygodne, ale taką eskapadę lotniczo-kolejową, obejmującą trzy kraje, w dogodnym czerwcowym terminie (piątek-poniedziałek) możecie złapać z Polski za mniej niż 200 PLN. I to jest właśnie prawdziwa okazja!


Szybka decyzja, rzut oka do kalendarza, zaplanowanie wolnego weekendu „z zakładkami” (piątek-poniedziałek) – i macie gotowy plan na swoiste 3w1. Prawdziwa włoska pizza w portowym Trieście, słoweńskie przysmaki w jednej z czterech miejscowości do wyboru (Sežana, Divača, Pivka i Ilirska Bistrica), promienie słońca odbijające się w oknach klasycznych willi nad Adriatykiem w Opatiji… i na kontrze: lody, zwiedzanie oraz plażowanie w okolicy Rijeki. Co więcej, mówimy o wyjeździe w czerwcu, gdy pogoda będzie praktycznie gwarantowana!

Całość (bilety lotnicze + bilety kolejowe) wyniesie Was mniej niż bilet na przejazd pociągiem Pendolino z Warszawy do Krakowa, kupowany w ostatniej chwili! Niemożliwe? Spójrzcie na plan:

Banner Pan Podróżnik Podpowiada (c) panpodroznik.com

Jak się do tego zabrać?

  • pierwszym etapem jest zakup tanich przelotów na trasie Polska – Włochy – Polska. Na screenie poniżej: przelot Kraków – Triest – Kraków (piątek-poniedziałek), z całkowitą ceną biletu wynoszącą… 118 PLN, aktualną na moment publikacji tego artykułu.

Link do przykładowej rezerwacji: Kraków – Triest – Kraków, 07.06.2024-10.06.2024 r. (w tej cenie jest również m.in. podróż w dniach 21.06.2024-24.06.2024 r.)

Przelot na trasie Kraków - Triest - Kraków (c) panpodroznik.com
Bilety do Triestu z Polski (c) panpodroznik.com

Co dalej? Czas na piątkowe zwiedzanie tego pięknego, portowego miasta (nie zapomnijcie o pizzy w pobliżu portu oraz pysznej kawie za 1,5 EUR przy Piazza Unità d’Italia). Na końcu tego artykułu znajdziecie link do strony internetowej z kilkoma podpowiedziami, co warto zobaczyć w Trieście podczas takiego szybkiego wypadu.

Ale prawdziwą ciekawostką i okazją jest możliwość wycieczki do dwóch innych krajów: Słowenii oraz Chorwacji – wykorzystując nowe połączenie kolejowe na trasie Triest (Villa Opicina) – Rijeka. To genialna opcja na szybki przejazd wygodnym pociągiem, którego trasa wiedzie przez terytorium 3 państw. Co ciekawe, czas podróży to zaledwie dwie godziny z malutkim ogonkiem – i tylko od was zależy, czy dojedziecie do Chorwacji… a może zdecydujecie się wysiąść wcześniej, w jednej ze słoweńskich miejscowości.

Dużym atutem jest również rozkład jazdy: pociąg wyjeżdża z Triestu w godzinach porannych, dzięki temu możecie swobodnie zaplanować sobie cały dzień atrakcji, zwiedzania bądź po prostu wypoczynku. Co z drogą powrotną? To od was zależy, czy do Italii zawitacie w niedzielę czy może w poniedziałek, w dniu wylotu do Polski – rozszerzając swój pobyt w Słowenii lub w Chorwacji. Na koniec zostawiłem prawdziwą bombę: bilet kolejowy w jedną stronę kosztuje zaledwie 8 EUR (ok. 34 PLN). Grzech nie skorzystać 🙂

Na screenie poniżej: przykładowe połączenie z Triestu do Rijeki, 8.06.2024 r. (sobota), idealnie pasujące do lotów, które są zaprezentowane w tym artykule:

Przejazd na trasie Triest-Rijeka (c) panpodroznik.com
Rozkład jazdy pociągu Triest – Rijeka (c) panpodroznik.com

Co robić w tym regionie Chorwacji (Kvarner) podczas okołoweekendowego wyjazdu? Pan Podróżnik rekomenduje m.in.:

  • spróbować w Opatiji świetnej kuchni (trufle! ryby! wino!), przespacerować się w okolice hotelu Kvarner, zrobić zdjęcie w pobliżu pomnika „Dziewczynki z mewą”, odwiedzić jedną z pięknych plaż;
  • zwiedzić Rijekę, nie omijając zamku Trsat (wchodząc oczywiście po legendarnych schodach), katedry św. Wita oraz pucharku lodów na promenadzie Korzo;
  • …a więcej inspiracji dotyczących tych regionów można znaleźć m.in. na stronie → Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Piękne miejsca w tej części Europy (Włochy, Słowenia, Chorwacja), nawet podczas tak krótkiej eskapady, są bardzo łatwo osiągalne. A jak to wygląda na zdjęciach? Cóż, spójrzcie sami:

Triest – Opatija (c) Arno Senonen, Adrian Valverde, Koby / unsplash
Triest – Opatija (c) Arno Senonen, Adrian Valverde, Koby / unsplash / panpodroznik.com
Rijeka (c) Ivo Biočina, Croatian National Tourist Board
Rijeka (c) Ivo Biočina, Croatian National Tourist Board
Plaża Slatina, Opatija (c) Aleksandar Gospić, Croatian National Tourist Board
Plaża Slatina, Opatija (c) Aleksandar Gospić, Croatian National Tourist Board

Podliczmy zatem koszty dla 1 osoby: za przelot z/do Polski i przejazd pociągiem w dwie strony zapłacicie jedynie 186 PLN!

Zainteresowani? Pan Podróżnik zachęca do samodzielnego złożenia takiego wyjazdu, korzystając z zamieszczonych wskazówek! 😉


Banner Pan Podróżnik Podpowiada (c) panpodroznik.com
  • podróż lotniczą w tej cenie musicie odbyć tylko z bagażem podręcznym. Możecie dokupić bagaż rejestrowany, w takim przypadku cena biletów będzie odpowiednio wyższa;
  • pamiętajcie o tym, że koszt biletów lotniczych to tylko jedna ze składowych wyjazdu: nie można zapominać o kosztach wyżywienia i ewentualnych dodatkowych atrakcji;
  • bilety na połączenie kolejowe możecie kupić bezpośrednio w kasie międzynarodowej w Trieście lub w pociągu u konduktora (bez dodatkowej opłaty).

Banner Przydatne Strony (c) panpodroznik.com
  • co zobaczyć i zwiedzić w Trieście? Zajrzyjcie → TUTAJ
  • atrakcje Rijeki? Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie → TUTAJ
  • informacje o połączeniu kolejowym Triest – Rijeka? Sprawdźcie → TUTAJ

Write A Comment