Pokazy tańca brzucha, przysmaki kuchni tunezyjskiej, prelekcja znanych podróżników na temat Tunezji, warsztaty kulinarne dla dzieci, nauka kaligrafii – 16 września na krakowskim Kazimierzu zapanowały iście afrykańsko-śródziemnomorskie klimaty. Nie mogło tam zabraknąć Pana Podróżnika, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat miał okazję wielokrotnie odwiedzić ten piękny kraj. Niespodziewanym „podsumowaniem” tematu Tunezji było wpisanie 19 września 2023 r. wyspy Dżerba na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Paweł Kulesza
Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Paweł Kulesza

Tunezja jest jednym z ulubionych wakacyjnych krajów, wybieranych przez naszych rodaków: jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki, liczba polskich turystów w tym kraju wzrosła o 100 proc. (152 tys. osób), w porównaniu z 2022 rokiem, a sama Tunezja wskoczyła do pierwszej piątki kierunków. Trudno się dziwić, widząc świetną relację jakości do ceny za zorganizowane wycieczki pakietowe, którą oferują touroperatorzy i biura podróży posiadający Tunezję w swojej ofercie (m.in. biuro Sun&Fun) oraz znając atrakcje dostępne na miejscu.

I właśnie o atrakcjach, pięknych miejscach, plażach, zabytkach, kuchni – ale i o nietypowych aktywnościach sportowych, których można zaznać w Tunezji – opowiadali gospodarze spotkania, czyli Raja Ammar i Paweł Kulesza, reprezentujący Tunezyjski Urząd ds. Turystyki ONTT (Office National du Tourisme Tunisien). Program spotkania obejmował m.in. atrakcje dla najmłodszych: warsztaty kulinarne i naukę kaligrafii.

Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Paweł Kulesza
Nauka kaligrafii podczas Dnia Tunezji (c) Paweł Kulesza
Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Al Medina Kraków / Monika Marmuźniak
Nauka kaligrafii podczas Dnia Tunezji (c) Al Medina / Monika Marmuźniak

COŚ DLA CIAŁA

Kuchnia tunezyjska słynie z różnorodności: brik, kefta gabseya, kamounia, zupa mulukhiyah czy sztandarowe danie (kuskus), przygotowywany na bazie pszenicy durum, gotowany i rozcierany na parze.

Sądząc po szybko znikającej zawartości talerzy, zgromadzeni na Dniu Tunezyjskim w Krakowie docenili smak i oryginalność serwowanych potraw, za których przygotowanie odpowiedzialna była restauracja tunezyjska Al Medina.

Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Al Medina Kraków
Przysmaki kuchni tunezyjskiej w Krakowie (c) Al Medina
Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Paweł Kulesza
Tunezyjskie specjały w restauracji Al Medina podczas Dnia Tunezji w Krakowie (c) Paweł Kulesza

Sporym powodzeniem cieszyła się również kawa, przygotowywana w specjalny sposób: tygielek z wodą wędruje do naczynia z piachem, aby ciepło przenikało nie tylko dnem, lecz również przez ścianki. Co ciekawe, mimo upalnego dnia, gorąca kawa korzystnie wpływała na równowagę termiczną organizmu 🙂

Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) Paweł Kulesza
Arabska „kawa z piasku”? Smak uzależnia… (c) Paweł Kulesza

OPOWIEŚCI O TUNEZJI

Na Dniu Tunezyjskim gośćmi byli podróżnicy i dziennikarze: Elżbieta i Andrzej Lisowscy. To uznani specjaliści od tego kraju, regularnie odwiedzający Tunezję od ponad 30 lat. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się nie tylko w programach telewizyjnych i radiowych, ale także wydając przewodniki pomagające turystom w zrozumieniu i zwiedzaniu Tunezji.

Państwo Lisowscy zabrali wszystkich obecnych w barwną i długą podróż po wszystkich interesujących miejscach w tym afrykańskim kraju, zahaczając m.in. o Djerbę, medinę w Tunisie, bezdroża Sahary i plany filmowe hollywoodzkich produkcji. Swada gawędziarska (w wykonaniu Andrzeja), emocje i wiedza (prezentowane przez Elżbietę) plus piękne zdjęcia wyświetlane podczas prelekcji – całość stanowiła doskonałe uzupełnienie wcześniejszych doświadczeń kulinarnych.

Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) panpodroznik.com
Prelekcja Elżbiety i Andrzeja Lisowskich (c) panpodroznik.com
Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) panpodroznik.com
Autorzy przewodników po Tunezji, dziennikarze i podrożnicy (c) panpodroznik.com

TANIEC BRZUCHA

Wisienką na tunezyjskim torcie były muzyczno-taneczne akcenty: pokazy tańca brzucha (belly dance show) w wykonaniu Hayfa Hazine, właścicielki studia tańca Hayfa. Dynamika tancerki nie pozwoliła na wykonanie (telefonem) nieporuszonych zdjęć 😉

Dzień Tunezyjski w Krakowie (c) panpodroznik.com
Taniec brzucha w sercu Kazimierza (c) panpodroznik.com

DŻERBA i UNESCO

Niespodziewanym podsumowaniem Dnia Tunezyjskiego w Krakowie (cóż za koincydencja czasowa) była informacja o doniosłym wydarzeniu związanym z tym krajem: 19 września komitet państw członkowskich UNESCO, zebrany w Riyadzie, zatwierdził wpisanie wyspy Dżerba (7 obszarów i 24 zabytków) na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tym samym liczba obiektów w Tunezji, które są wpisane na prestiżową listę, zwiększyła się do 9.

Praktyka pokazuje, że obecność danego obiektu / miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO wpływa na zwiększenie ruchu turystycznego. Zważywszy na fakt, iż Dżerba jest popularnym celem wyjazdów naszych rodaków, można spodziewać się dodatkowych akcji promocyjno-informacyjnych wśród touroperatorów, którzy oferują ten kierunek dla polskich turystów.


Write A Comment