Dlaczego tak często mamy do czynienia z overbookingiem? W jaki sposób wybierany jest ten pasażer, który nie poleci? Czy overbooking (i ewentualne odszkodowanie) należy się także w przypadku usług noclegowych i przejazdów autokarowych? Pan Podróżnik, będąc gościem Kseni Maćczak-Szumskiej, w kilkunastominutowej rozmowie live na antenie Radia Nowy Świat tłumaczył zawiłości przepisów w liniach lotniczych, wskazując drogę do uzyskania odszkodowania.


Banner Pan Podróżnik Media (c) panpodroznik.com

Zjawiska overbookingu nie da się jednoznacznie zaszufladkować: dla jednych jest spełnieniem najgorszego koszmaru związanego z podróżowaniem drogą lotniczą – dla innych to… szansa na dodatkowe profity, które niekiedy mogą znacząco przekroczyć poniesiony koszt zakupu biletu. Jak to możliwe?

Naturę problemu – dla tych, którzy nie mieli okazji słuchać popołudniowej audycji w Radiu Nowy Świat – łatwo można streścić, odsyłając chociażby → do tego artykułu. W dużym skrócie, overbooking ma miejsce wtedy, gdy linia lotnicza sprzeda więcej biletów w samolocie, niż w rzeczywistości znajduje się w nim miejsc.

Na antenie audycji Nowy Świat po południu Pan Podróżnik tłumaczył, czy to zjawisko jest minimalizowaniem strat linii lotniczych czy może zwiększaniem zysku. Wraz z prowadzącą wywiad red. Ksenią Maćczak-Szumską rozpatrywał konkretne przypadki, podając stan prawny wynikający z regulacji przyjętych w Unii Europejskiej (EC 261/2004), uczulając na fakt, iż overbooking może nas dotknąć także podczas rezerwowania noclegu w hotelu lub przejazdu autokarem.

Ważnymi kwestiami, które wybrzmiały podczas trwania programu, były również informacje odnośnie postępowania przy opóźnieniu naszego lotu, wyjaśnienia wątpliwości związanych z tym, w jaki sposób wybierany jest pasażer, który nie zostanie wpuszczony na pokład – oraz kwestie praw i kwot rekompensaty. Nie zabrakło również pytań ściśle „technicznych”, m.in. o statystyki skali zjawiska overbookingu lotniczego na świecie.

Wisienką na torcie audycji, która przybrała ton podróżniczo-lotniczy, był opis skarg pasażerów na przewoźników lotniczych, których podstawą są niejasne przepisy dotyczące przewozu zwierząt.

Pan Podróżnik w Radio Nowy Świat (c) panpodroznik.com
Pan Podróżnik w audycji-rozmowie live na antenie Radia Nowy Świat (c) panpodroznik.com

Banner Gdzie Można Znaleźć (c) panpodroznik.com

Audycję-rozmowę „Dlaczego linie lotnicze sprzedają więcej biletów niż mają miejsc w samolocie?” w serii Nowy Świat po południu w Radiu Nowy Świat można odsłuchać na stronie internetowej rozgłośni, w sekcji podcastów dla patronów → https://nowyswiat.online/podcasty

Zapraszam!

Radio Nowy Świat (c) panpodroznik.com

Write A Comment