Czy status osoby z niepełnosprawnością oznacza, że nie można aktywnie uprawiać turystyki? Jakie przeszkody czekają na osoby niewidome, które chcą rozwijać swoją pasję podróżniczą? Co można zrobić, aby ułatwić osobom OzN wędrówkę po górskich szlakach? Pan Podróżnik wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zrealizował podcast i videocast, który zawiera odpowiedzi na te – i wiele innych – pytań.


Nowoczesne środki przekazu, w tym podcasty i videocasty, stanowią naturalny sposób na dotarcie z danym przekazem do nowych grup odbiorców. Według badania „Słuchacz podcastów w Polsce” (Grupa Eurozet; realizacja: Publicis Groupe, listopad 2022 r.; respondenci: internauci w wieku powyżej 15 lat, N=8305; CAWI) zasięg miesięczny podcastów w 2022 r. to ponad 31 proc. – oznacza to, że prawie co trzeci internauta w Polsce słucha podcastów. Z kolei 21,2 proc. polskich użytkowników sieci ma aktywny kontakt z podcastami przynajmniej raz w tygodniu.

Paweł Kunz (Pan Podróżnik), we współpracy z Spiroo Solutions, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki (Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej) zrealizował podcast i videocast pt. „Jak wygląda turystyka społeczna w Polsce?”, którego gościem była Magdalena Orłoś. To autorka bloga kulinarnego „Gotowanie w ciemno”, podróżniczka, turystka, działaczka na rzecz poprawy jakości turystyki społecznej – a jednocześnie osoba z niepełnosprawnością, która straciła wzrok w wyniku komplikacji po przeszczepie szpiku.

Podcasty turystyczne banner (c) panpodroznik.com
Magdalena Orłoś, autorka bloga „Gotowanie w ciemno” (c) panpodroznik.com

Realizacja podcastu oraz videocastu Jak wygląda turystyka społeczna w Polsce? przez Pana Podróżnika odbyła się w pełnym zakresie wszystkich niezbędnych elementów: od koncepcji poprzez scenariusz, dobór gości, nagranie, prowadzenie oraz postprodukcję. W jej wyniku powstał emisyjny materiał, dostarczony do mandanta.

  • koncepcja podcastu i videocastu: format, założenia, klimat;
  • scenariusz: warstwa merytoryczna, research, skrypt, pytania;
  • dobór gości: uwzględnienie planowanej tematyki, zaproszenie, kontakt w trakcie realizacji;
  • nagranie: organizacja miejsca, technikalia, przygotowanie studia, proces nagrania, surówka audio i video;
  • prowadzenie: skrypt, leading vocal;
  • postprodukcja: oprawa, edycja audio, edycja video, montaż, dżingle, intro, outro.
Podcast Magdalena Orłoś (c) panpodroznik.com
Podcast: Jak wygląda turystyka społeczna w Polsce, projekt „Beskid Wyspowy – Beskid Dostępny” (c) panpodroznik.com

Banner Przydatne Strony (c) panpodroznik.com

Podcast pt. Marketing i praktyczne aspekty związane z turystyką społeczną dofinansowano ze środków funduszu rozwoju kultury fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Pełną wersję videocastu można obejrzeć w obrębie serwisu internetowego MSiT – z kolei wersję audio (podcast) można odsłuchać poniżej ↓↓↓

Podcast turystyka społeczna w Polsce (c) panpodroznik.com
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej logo (c) MFiPR
Ministerstwo Sportu i Turystyki logo (c) MSiT

Comments are closed.