Z jednej strony: dekarbonizacja w lotnictwie, wdrażanie nowoczesnych technologii i zrównoważony rozwój. Z drugiej – rosnący popyt na podróże lotnicze i geopolityczne zawirowania, które stawiają nowe wyzwania przed branżą. Podczas 10. edycji Arab Aviation Summit (AAS) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich głos prominentnych przedstawicieli sektora lotniczego i turystycznego, spragnionych powrotu do rzeczywistości przedcovidowej i szybkiej ścieżki rozwoju wybrzmiewał donośnie. Relacja Pana Podróżnika prosto z ZEA.


– Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma innej drogi niż utrzymywanie jakości oraz innowacje. Jeżeli nie będziemy rozwijać naszego produktu, staniemy w miejscu. A ponieważ inni wciąż idą do przodu, tak naprawdę będziemy tracić dystans. Na to nie możemy sobie pozwolić.

Jason Sutcliffe, Rolls-Royce

To scenariusz, który nakreślił Jason Sutcliffe z firmy Rolls-Royce podczas jednej z kuluarowych rozmów w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Al Hamra, w którym odbywała się tegoroczna, jubileuszowa edycja najważniejszego wydarzenia branżowego w tej części świata.

Trzydniowa konferencja w Ras al-Chajma (Zjednoczone Emiraty Arabskie) była świetną okazją do zapoznania się z aktualnymi trendami na rynku lotniczym, modelami biznesowymi tuzów branży turystycznej oraz pomysłami na to, jak wzmocnić synergię między podmiotami na rynku EMEA. Przewodnim motywem, przewijającym się podczas przemówień oraz dyskusji panelowych była tematyka zrównoważonego rozwoju sektora lotniczego i turystycznego.

Rozmawiając z zaproszonymi ekspertami i dyrektorami takich firm jak Airbus, Embraer, ZeroAvia, Rolls-Royce czy Air Arabia – oraz słuchając dyskusji panelowych – Pan Podróżnik wyczuwał ostrożny optymizm i wyczekiwanie na wyraźne odbicie się od poziomu, który był zdefiniowany przez COVID-19 i wprowadzane na całym świecie restrykcje koronawirusowe, mające wpływ na jakość i możliwość przemieszczania się drogą lotniczą.

Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com
10. Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com

CZAS NA ZMIANY

– Chęć do podróżowania nie wygasła, a branża okazała się odporna na kryzys ostatnich 3 lat. Pomimo niepewności makroekonomicznej oraz sytuacji geopolitycznej, powrót popytu na podróże w naszym regionie jest silny i daje podstawy do patrzenia z optymizmem w przyszłość.

Adel Al Ali, dyrektor generalny Air Arabia

Słowa przedstawiciela linii lotniczej precyzyjnie oddawały nastawienie obecnych na Arab Aviation Summit reprezentantów branży turystycznej i lotniczej. Adel Al Ali w swoim wystąpieniu zaznaczył również ważne elementy, na których powinien opierać się rozwój: kwestie środowiskowe oraz wprzęgnięcie technologii w zwiększenie komfortu podróży dla turystów.

Ciesząc się z przewidywanego wzmożonego ruchu turystycznego, nie można zapominać o tym, że pandemia koronawirusa spowodowała liczne perturbacje, również w zakresie utraty wykwalifikowanych pracowników, których nie jest łatwo zastąpić lub przekonać do powrotu. – Myślę, że znakomita większość wiodących graczy w branży lotniczej była zaskoczona szybkim powrotem popytu po pandemii. Stoimy w obliczu sporego wyzwania, potrzebujemy zatrudniać specjalistów – powiedział Abdul Wahab Teffaha, sekretarz generalny Arab Air Carriers Organisation (AACO).

W awangardzie zmian jest również nastawienie do parytetów płci w branży lotniczej, na co zwróciła uwagę w swoim wystąpieniu Sheikha Mozah bint Marwan Al Maktoum, pierwsza kobieta-pilot wojskowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Lotnictwo to fascynujący kierunek zainteresowań, który daje możliwość kariery nie tylko dla mężczyzn – powiedziała pilotka. – To ważne, aby nie zapominać o tym, że wszelkie bariery mamy tylko w swojej głowie – tłumaczyła, wspominając również o specjalnych szkoleniach i programach promujących rolę kobiet w branży lotniczej i około lotniczej.

Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com
Wystąpienie Sheikhi Mozah bint Marwan Al Maktoum (c) panpodroznik.com

DEKARBONIZACJA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Temat paliw przyszłości oraz zmniejszenia wpływu na środowisko wrócił m.in. w wystąpieniu Zaini Baroom z GE Aviation:

– Rynek lotniczy (pasażerski i cargo) odpowiada za nieco ponad 2 proc. emisji dwutlenku węgla, dla porównania emisja z transportu drogowego zbliża się do 20 procent. Ale to nie znaczy, że nie mamy lekcji do odrobienia. Aby osiągnąć cele klimatyczne branży, produkcja paliwa lotniczego wyprodukowanych ze zrównoważonych źródeł (SAF) musi drastycznie wzrosnąć na świecie

Zaini Baroom, GE Aviation

Spore nadzieje wiązane są również z energią elektryczną, chociaż w tym przypadku eksperci obecni na Arab Aviation Summit przestrzegali przed hurraoptymizmem. Powód jest prosty – przeszkodą jest obecna technologia: akumulatory samolotów elektrycznych nie są w stanie zmagazynować wystarczającej ilości energii do odbywania podróży lotniczych na długich trasach. Co za tym idzie, transport lotniczy jest nadal w 95 proc. uzależniony od ropy naftowej.

Na potrzebę koherencji w myśleniu o zrównoważonym rozwoju zwrócił uwagę Ralf Schustereder, dyrektor portu lotniczego Ras al-Chajma. – To system naczyń połączonych: jeżeli budujemy nowe lotniska, korzystamy niekiedy z rządowych programów finansowania, które jednocześnie mogą zapewnić środki na podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska – podkreślił przedstawiciel lotniska RKT. – Synergia i współpraca w osiągnięciu wspólnego celu, czyli zrównoważonego rozwoju dotyczy wszystkich podmiotów: lotnisk, obsługi naziemnej, linii lotniczych, podwykonawców – dodał Ralf Schustereder.

Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com
10. Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com

KRYZYS I… PO KRYZYSIE

Arab Aviation Summit wyznacza swoistą mapę drogową dla sektora lotniczego i turystycznego w regionie. Raki Phillips, dyrektor generalny Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al-Chajma (RAKTDA) nie krył optymizmu. Jak stwierdził w rozmowie z Panem Podróżnikiem, podróżowanie jest naturalną potrzebą ludzi, a lotnictwo i turystyka mogą wpłynąć na rozwój lokalnej gospodarki i utworzyć wiele nowych miejsc pracy. – Ras al-Chajma to miejsce docelowe przyszłości, nasz emirat znajduje się zaledwie godzinę drogi od Dubaju – zaznaczył szef RAKTDA.

Potencjał tej destynacji widzi m.in. Qatar Airways: linia lotnicza od 1 listopada uruchomi codzienne połączenie na trasie Doha – Ras Al-Chajma. Przedstawiciele emiratu otwierają się również na nowe rynki. – W 2022 roku odnotowaliśmy 81 proc. wzrost liczby niemieckich gości. Widzimy zainteresowanie, dlatego cieszymy się z podpisanego porozumienia z FTI Group i zaanonsowania nowego, bezpośredniego połączenia z Monachium, które będzie realizowane 2 razy w tygodniu przez Smartwings – informuje Raki Phillips.

Uroki Ras al-Chajma i rozbudowaną bazę noclegową doceniają także nasi rodacy: na polskim rynku touroperatorzy (m.in. Itaka, Coral Travel, Orex Travel, Exim Tours, Best Reisen, Ecco Holiday) oferują wyjazdy do tego emiratu w formie pakietów łączących transport lotniczy, zakwaterowanie i wyżywienie.


Arab Aviation Summit (AAS) to inicjatywa branżowa zaangażowana w poprawę stanu lotnictwa arabskiego i turystyki poprzez ułatwienie konstruktywnego dialogu na rzecz współpracy publiczno-prywatnej. Inicjatywa ta, określana mianem „głosu branży”, przyciąga największe zgromadzenie najwyższej kadry kierowniczej z sektora lotniczego i turystycznego, a także arabskie i międzynarodowe media.

W tym roku zorganizowany został po raz dziesiąty, we współpracy z Biurem Promocji i Rozwoju Turystyki Ras al-Chajma (RAKTDA) – i był wspierany przez globalnych partnerów branżowych, m.in. Airbus oraz Air Arabia. W roku 2024 wydarzenie ponownie odbędzie się w Ras Al Khaimah.

Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com
Pan Podróżnik na 10. Arab Aviation Summit (c) panpodroznik.com

Write A Comment