Jak ocenić, które z polskich miast wojewódzkich jest tym najlepszym do zamieszkania? I jakie elementy wchodzą w skład rankingu, który możliwie najbardziej kompleksowo i obiektywnie podsumowuje ważne aspekty, które powinniśmy brać pod uwagę przy decyzji o przeprowadzce do danego miasta? Coroczne zestawienie Business Insider Polska odpowiada na te pytania. Czy warto zatem rozważyć zamieszkanie nad Łyną, Bystrzycą, Wartą i Motławą? Pan Podróżnik postanowił sprawdzić to u źródła.


Ile mamy miast w Polsce? Od 1. stycznia 2024 r. prawami miejskimi może poszczycić się 1013 miejscowości: od malutkiego Opatowca, Wiślicy czy Nowego Korczyna, skończywszy na „wielkiej piątce powyżej 500 tys. mieszkańców”, do której zaliczamy Warszawę, Kraków, Wrocław, Łódź oraz Poznań. Ale w którym z polskich miast żyje się najlepiej? Każde tego typu zestawienie może być obarczone grzechem subiektywizmu: czy ważniejsze jest bezpieczeństwo, dostęp do atrakcji kulturalnych, jakość komunikacji publicznej… a może dziesiątki innych parametrów? Nie bez znaczenia są także indywidualne preferencje – rodziny z małymi dziećmi zwrócą uwagę na inne elementy niż przedstawiciel pokolenia Y (millenialsów) lub senior na emeryturze.

Redakcja Business Insider Polska tworzy swój coroczny ranking miast wojewódzkich według konkretnych wytycznych. Ocenie podlegają następujące dane:

  • poziom bezrobocia;
  • poziom wynagrodzeń;
  • ceny mieszkań (na rynku wtórnym);
  • poziom przestępczości;
  • dostęp do usług medycznych;
  • jakość powietrza.

Komplet statystyk, dotyczących powyższych składowych dostarczany jest m.in. przez Główny Urząd Statystyczny (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), Narodowy Fundusz Zdrowia (dostępność lekarzy), Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (jakość powietrza) oraz Morizon (ceny mieszkań). Całość pozwala na – o ile jest to możliwe – opublikowanie rankingu, który uwzględnia elementy istotne dla ogólnego zadowolenia z życia i mieszkania w danym mieście.

Jakie są wyniki?

Panorama Olsztyna (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com
Panorama Olsztyna (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com

OLSZTYN? PRZEPROWADŹ SIĘ TUTAJ!

Zwycięzcą – dość niespodziewanym – rankingu Business Insider Polska został… Olsztyn. Co ciekawe, stolica województwa warmińsko-mazurskiego nie wygrała w żadnej z sześciu kategorii, natomiast jest wysoko (w pierwszej trójce) w połowie z powyższych: dostępność mieszkań, niska przestępczość oraz jakość powietrza. W połączeniu z solidną pozycją w pozostałych kategoriach, pozwoliło to umościć się Olsztynowi na szczycie listy najlepszych miast wojewódzkich do życia w Polsce.

Kontaktuję się z włodarzami miasta, zastanawiając się, czy liderowanie w takim rankingu może przełożyć się na ewentualne decyzje związane z zachęcaniem naszych rodaków do przeprowadzki nad jezioro Ukiel. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, jest dumny z wyniku i jednocześnie świadomy wyzwań, które stoją przed zarządzanym przez niego miastem.

Trudno o lepszą informację na koniec kadencji samorządu i mojej prezydentury. To jednocześnie spore wyzwanie dla moich następców, żeby w kolejnych latach ten wynik nie był gorszy.

Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna, wypowiedź dla panpodroznik.com
Jezioro Ukiel w Olsztynie (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com
Jezioro Ukiel w Olsztynie (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com

Nieco więcej światła na powody, dla których Olsztyn najbliższy rok spędzi na fotelu z napisem „najlepsze miasto do życia w Polsce” rzuca Krzysztof Otoliński, dyrektor olsztyńskiego Biura Promocji i Turystyki.

Nie mijamy się z prawdą. Nie koloryzujemy rzeczywistości. Tu naprawdę warto przyjechać na chwilę, na dłużej, na zawsze. Obecnie ceni się kontakt z naturą, świeże powietrze i to, że szybko można mieć z nią styczność, nie stojąc godzinami w korkach czy przemieszczając się komunikacją publiczną. U nas wychodzisz z domu i masz las, parki, jeziora. A jeśli nawet nie od razu, to za jakieś 500 metrów.

Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki, UM Olsztyn, wypowiedź dla panpodroznik.com

Mam okazję wpadać od czasu do czasu na Warmię i Mazury – i faktycznie, Olsztyn to „miasto 15-minutowe”: wszędzie jest blisko, a rozbudowana sieć dróg rowerowych sprawia, że samochód nie zawsze musi być pierwszym wyborem transportowym. Niektórzy z mieszkańców dodają, że bliskość przyrody sprawia, że wakacje są tutaj przez cały rok.

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że w Olsztynie atrakcje przyrodnicze nie muszą dominować nad atrakcjami kulturalnymi i szeroko pojętą rozrywką: w mieście znajdziemy teatry, filharmonię, muzea, baseny, sale koncertowe, gotycki zamek w centrum. Foodies (nie tylko turyści, ale i mieszkańcy) doceniają również dziedzictwo kulinarne, z którym można zetknąć się w olsztyńskich restauracjach: pierogi św. Jakuba, gęsinę czy marcepan. To dodatkowe elementy, które mogą wzmocnić kategorie uwzględnione w rankingu Business Insider Polska.

Z jednej strony jesteśmy największym ośrodkiem administracyjnym na Warmii i Mazurach, a z drugiej, cóż, posiadamy to, co najcenniejsze w naszym regionie: wspaniałą przyrodę i czyste powietrze – dodaje dyrektor Biura Promocji i Turystyki.

Zamiast dalszych rekomendacji, coś osobistego 🙂 Na poniższym zdjęciu Pan Podróżnik, podczas zwiedzania Olsztyna z… poziomu wody. Prawda, że przyjemna perspektywa?

Kajaki w Olsztynie (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com
Kajaki w Olsztynie (c) Grzegorz Januszewicz, panpodroznik.com

LUBLIN: ZRÓWNOWAŻONA METROPOLIA

Drugie miejsce w rankingu również jest zaskoczeniem, gdyż Lublin – bo o nim mowa – zanotował awans, w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem, aż o 8 pozycji. W tym przypadku kluczowa była m.in. dostępność usług medycznych (w tej kategorii Lublin został wyprzedzony tylko przez Łódź) oraz niska przestępczość.

Postanowiłem zapytać o szczegóły prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. Wieloletni włodarz miasta zwraca uwagę na konsekwencję w przyjętej i realizowanej strategii rozwoju.

Dołączyliśmy do grona pierwszej ligi polskich miast. Jesteśmy dobrze skomunikowani z Polską, Europą i światem, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu, ale i podróżom. Nasze miasto, tylko w ciągu zeszłego roku, odwiedziło blisko 1,6 mln turystów. To wszystko potwierdza, że Lublin, jako jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, jest jednocześnie przyjazne dla osób, które związały z nim swoje życie. Dba o swoje mieszkanki i mieszkańców oraz angażuje ich we współdecydowanie o mieście.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, wypowiedź dla panpodroznik.com
Plac Litewski w Lublinie (c) Miasto Lublin, panpodroznik.com
Plac Litewski w Lublinie (c) Miasto Lublin, panpodroznik.com

Mając okazję na porównanie Lublina sprzed kilku-kilkunastu lat z obecnym – widzę spore różnice. To już nie jest miasto, do którego kiedyś chętnie przylepiano łatkę tak zwanej Polski B. Ośrodki akademickie, rozwój oferty kulturalnej, inwestorzy – i sensowne korzystanie z możliwości, jaką dają fundusze europejskie, dzięki którym Lublin pozyskał ponad 3 mld zł dofinansowania – to wszystko składowe sukcesu, jakim jest systematyczna wspinaczka w rankingu najlepszych miast do życia w Polsce.

Moją opinię potwierdzają znajomi, którzy tuż przed pandemią COVID-19 przeprowadzili się z Warszawy do Lublina. – Mniejszy pęd życia, więcej oddechu i przestrzeni, tańsze mieszkania, bliskość przyrody. I poczucie, że pracując zdalnie, nie muszę być skazana na stolicę – wylicza Ola Nowakowska.

Koziołek Onufry z widokiem na Bramę Brakowską (c) Miasto Lublin, panpodroznik.com
Koziołek Onufry z widokiem na Bramę Brakowską (c) Miasto Lublin, panpodroznik.com

POZNAŃ: RÓŻNORODNY I PRZYJAZNY DO ŻYCIA

Podium „medalistów” w rankingu Business Insider Polska uzupełnił Poznań (będąc jednocześnie największym pod względem liczby mieszkańców miastem w TOP3) oraz Gdańsk. Przyjrzyjmy się zatem ubiegłorocznemu liderowi.

W odróżnieniu od Olsztyna czy Lublina, w stolicy Wielkopolski apetyt na to, aby być idealnym miejscem do życia, jest od zawsze znany i dobrze umotywowany. Poznań zdecydowanie prowadzi m.in. w kategorii najmniejsze bezrobocie, wyprzedzając Katowice i Warszawę. Ostatnie zmiany, w tym także długo wyczekiwane zakończenie prac remontowych na Starym Rynku zdecydowanie polepszą humor nie tylko mieszkańcom, ale także turystom.

Zwróciłem się z prośbą o komentarz wyników rankingu do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.

Mieliśmy marzenie, by rywalizować z najlepszymi miastami w Europie i staramy się je realizować. Są już obszary, w których wypadamy lepiej niż takie miasta jak np. Wiedeń i będziemy dążyć do tego, by tych obszarów było jak najwięcej. Poznań jest otwarty, różnorodny i przyjazny do życia. Są tu atrakcyjne miejsca pracy, świetny transport publiczny, wiele możliwości rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Dbamy o to, by w zasięgu spaceru mieszkańcy mieli dostęp do terenów zielonych, różnego rodzaju usług oraz infrastruktury społecznej i sportowej, takiej jak żłobki, przedszkola, pływalnie czy domy kultury. Staramy się dbać o różne grupy: seniorów, rodziny, osoby z niepełnosprawnościami, osoby LGBTQ+ i in. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób, szczególnie młodych, przyjeżdża do Poznania i zostaje tu na stałe.

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, wypowiedź dla panpodroznik.com
Rynek w Poznaniu (c) Adam Ciereszko / Poznan.Travel
Rynek w Poznaniu (c) Adam Ciereszko / Poznan.Travel

Stolica Wielkopolski dość często wpisana jest w kalendarz moich podróży po naszym kraju. Mam tutaj grono przyjaciół, którzy potrafią pokazać mi nieoczywiste zakątki Poznania, jednocześnie kierując moją uwagę na rzeczy, które mogą umykać podczas turystycznych wizyt. – Poznań to zielone, kompaktowe miasto, w którym świetnie się żyje i wszędzie jest blisko. Mamy tu doskonałe restauracje, bogatą ofertę kulturalną czy kapitalne tereny rekreacyjne. A miasto w którym się dobrze żyje, także dobrze się zwiedza, więc wiele tych elementów dobrego życia w Poznaniu wykorzystujemy w promocji turystycznej – opowiada mi Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Wciąż nie jest to jednak miasto zatłoczone turystami w weekendy czy święta, więc warto rozważyć krótki pobyt u nas i przekonać się na własne oczy, jak to dobre życie wygląda – dodaje Jan.

Co ciekawe, zalety mieszkania w Poznaniu mocno podkreślają także osoby, które są „napływowe” i miłości do stolicy Wielkopolski nie wyssały z mlekiem matki, takie jak Przemysław Konieczyński.

Jestem osobą, która związała się z Poznaniem przypadkowo. Planując powrót z kilkuletniego pobytu za granicą, otrzymałem ofertę pracy właśnie w Poznaniu, mieście, w którym byłem tylko raz w życiu i to jako dziecko w palmiarni oraz na Rynku obejrzeć trykające się koziołki. Poznań urzekł mnie swoją dynamiką, chęcią działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w każdym obszarze gospodarki.

Przemysław Konieczyński, dyrektor generalny Andersia Hotel & Spa Poznań, wypowiedź dla panpodroznik.com
Andersia Hotel & Spa Poznań (c) panpodroznik.com
Andersia Hotel & Spa Poznań (c) panpodroznik.com

Podczas naszej rozmowy Przemysław podkreśla zalety, które stanowią przewagę Poznania w porównaniu do innych miast w Polsce.

– Poziom życia, dostęp do wydarzeń biznesowych, kulturalnych, a do tego jest to miasto kompaktowe. Warto też dodać, że wielkopolską przedsiębiorczość da się tu odczuć, co jest bardzo ważne w mieście, które aspiruje do czołówki europejskich miast – opowiada Przemysław. – Ambicje miasta są ogromne i trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój, widząc ogromny potencjał rozwoju turystyki, w którym chcę mieć swój udział – dodaje dyrektor Andersia Hotel & Spa.

Zielone oblicze Poznania (c) Adam Ciereszko / Poznan.Travel
Zielone oblicze Poznania (c) Adam Ciereszko / Poznan.Travel

TRÓJMIEJSKIE PODIUM + ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY

Poznań swoje miejsce na podium rankingu miast wojewódzkich dzieli w tym roku z Gdańskiem, który zdecydowanie wygrywa w kategorii jakość powietrza (zostawiając za sobą Białystok i Olsztyn), będąc również w TOP3 w kategorii średniej wynagrodzeń – a to dość istotny czynnik ekonomiczny, który może stanowić zachętę do przeprowadzki i życia oraz pracy w danym mieście.

Co z Warszawą czy Krakowem? Dawna i obecna stolica Polski okupują dalekie miejsca w rankingu najlepszych miast do życia. Cytat z Business Insider Polska:

Właśnie Kraków po Warszawie przejął miano największego zawodu w zestawieniu najlepszych miast do życia. Dawna stolica Polski to jedna z największych atrakcji turystycznych oraz miasto z wielką historią, ale też obecnie oferujące prawie najwyższe zarobki (po Warszawie) i trudno tam o brak pracy. Jednocześnie jest na podium pod względem najwyższych cen mieszkań, największej przestępczości i najgorszej jakości powietrza.

Business Insider Polska

Niechlubną pałeczkę lidera w „odwróconej tabeli”, czyli miano najgorszego miasta wojewódzkiego do życia w Polsce – według autorów rankingu – piastuje z kolei Białystok, notując najgorsze wyniki w blisko połowie z wszystkich ocenianych kategorii.

Czy faktycznie Białystok to zły wybór, gdy planujemy przeprowadzkę do miasta wojewódzkiego w Polsce? Już wkrótce na łamach panpodroznik.com pochylę się nieco więcej nad kondycją stolicy Podlasia.


Banner Pan Podróżnik Podpowiada (c) panpodroznik.com

Write A Comment